Zidane se omluvil, možná bude vyslancem Realu

12. července 2006 11:43 - PAŘÍŽ

Francouzský fotbalista Zinédine Zidane se omluvil za hlavičku, kterou v prodloužení nedělního finále MS fauloval italského obránce Marca Materazziho. Zidane to uvedl ve středu večer v rozhovoru pro francouzskou televizi Canal Plus. Podle jeho slov je skutečným viníkem Materazzi, který jej vyprovokoval.

Zidane neoznámil, co mu během finále Ital řekl. Potvrdil jen, že se jednalo o velice osobní věc, týkající se jeho matky a sestry. "Chci poprosit o odpuštění všechny děti, které to sledovaly," řekl během rozhovoru nejlepší hráč uplynulého mistrovství. "Je to neomluvitelné a nemám pro to žádné vysvětlení," dodal. Svého činu ale nelituje, neboť by tak podle svých slov dal za pravdu Materazzimu.

Zidane byl za úder hlavou do prsou Materazziho vyloučen ve 110. minutě finálového utkání a nemohl tak dokončit poslední zápas své mimořádné kariéry. Zápas skončil i po prodloužení 1:1 a Francie ho nakonec prohrála v penaltovém rozstřelu.

Někdy jsou slova tvrdší než gesta

Ve středečním rozhovoru pro televizní stanici Canal+ řekl, že Materazzi pronesl na jeho adresu "velmi tvrdá slova", která se dotkla "toho nejhlubšího" v něm. "Někdy jsou slova tvrdší než gesta," prohlásil. Řekl, že se Itala snažil neposlouchat, ale on urážky opakoval.

Slovní výměna mezi oběma hráči přišla poté, co Materazzi Zidana držel za dres. Zidane mu prý pak řekl, že pokud jeho dres chce, dá mu ho po zápase. Na to Ital odpověděl urážkou, kterou Zidane odmítl citovat. Řekl, že Materazziho slova jdou odečíst z jeho rtů. Podle odborníků, kteří už záznam incidentu studovali, nazval Materazzi Zidana "synem teroristické děvky".

Dvaatřicetiletý italský reprezentant dnes znovu popřel, že by urazil Zidanovu matku, i když ani on nespecifikoval, co směrem k soupeři prohodil. Materazzi se k incidentu vyjádřil v rozhovoru pro list Gazzetta dello Sport, který úryvky z interview uveřejnil na své internetové stránce téměř v tentýž moment, kdy poprvé promluvil Zidane v televizi.

Slova italského senátora vadí víc

"Neřekl jsem mu nic, co se týká rasismu, náboženství nebo politiky. Nemluvil jsem ani o jeho matce. Sám jsem matku ztratil v patnácti letech a i teď je pro mě velmi citlivé o ní mluvit. Samozřejmě jsem ani nevěděl, že jeho matka je teď v nemocnici, přeju jí všechno nejlepší," uvedl Materazzi a dodal, že "Zidane byl vždycky jeho hrdina a velmi ho obdivuje".

V rozhovoru pro televizní stanici TF1 dnes Zidane také řekl, že za horší než svoje gesto považuje slova italského senátora a bývalého ministra Roberta Calderoliho na adresu francouzských reprezentantů. Calderoli prohlásil, že Itálie ve finále "porazila tým, který v honbě za výsledky obětoval vlastní identitu, když nominoval černochy, muslimy a komunisty".

"To mě šokuje. Moje gesto šokuje, ale tohle je podle mě horší," prohlásil Zidane.

Na Canal+ dále potvrdil rozhodnutí skončit s profesionálním fotbalem, i když, jak řekl, mnoho lidí se ho snaží přesvědčit, aby pokračoval. Čtyřiatřicetiletý hráč, který se do reprezentace vrátil, aby jí pomohl probojovat se na mistrovství, se v jeho závěrečné fázi představil ve velmi dobré formě.

Obrat v zápase s Togem

Za obrat pro francouzské mužstvo, které hrálo v první fázi šampionátu nanejvýš průměrně, označil zápas s Togem, který Francouzi vyhráli 2:0. V to, že by Francouzi mohli dojít "až do konce", prý začal věřit po osmifinálovém utkání se Španělskem.

Pokud jde o čtvrtfinále s Brazílií, kterou Francie porazila 1:0, nedomnívá se Zidane, že by to byl jeho vůbec nejkrásnější zápas. "Měl už jsem lepší," uvedl bez dalších podrobností.

Ke své "panenkovské" penaltě, kterou se Francie v 7. minutě finále ujala vedení, řekl, že se pro tento způsob střely rozhodl proto, že měl obavy, že pokud by ji kopnul "jako obvykle", mohl by ji brankář Gianluigi Buffon chytit.

V semifinále s Portugalskem proměnil Zidane pokutový kop prudkou střelou do pravého dolního rohu (z brankářova pohledu). Ve středu řekl, že tak střílel penalty často, brankáři to věděli, ale protože je střílel prudce, neměli šanci.

Možná bude pokračovat v Realu Madrid

Zidane se ani po ukončení aktivní kariéry nemusí rozloučit s Realem Madrid. Nový předseda španělského velkoklubu Ramon Calderón by rád slavného záložníka zaměstnal jako vyslance klubu.

"Chci si s ním promluvit a navrhnu mu, aby pro nás pracoval jako vyslanec," řekl Calderón. To by však bylo možné až za rok. "V nadcházejícím ročníku bude mít Zidane ještě množství povinností se sponzory a reklamními partnery," dodal.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006


Patička stránky: