Proklaté novinky! Česká reprezentace na ně už třikrát doplatila, teď se musí vypořádat s další

7. října 2021 08:01 - Praha

Už třikrát doplatila v minulosti česká reprezentace na velkých turnajích na novinky v pravidlech, s nimiž generalita světového, resp. evropského fotbalu přišla, už třikrát je Češi prokleli. Tentokrát bude v bojích o účast na mistrovství světa 2022 v Kataru nejspíš čelit dalšímu experimentu. Dodatečná evropská baráž o tři volná místa se totiž nebude hrát jen s jedním soupeřem na dva zápasy na domácím a soupeřově hřišti, jako tomu bylo v minulosti, ale bude mnohem zrádnější a ošidnější.

Vlastimil Vacek, Právo

Když si v roce 2006 vybojoval český národní tým poprvé a zatím naposledy postup na světový šampionát v Německu, stačilo, aby v dodatečné baráži uspěl v konfrontaci s Norskem. V Oslo tehdy vyhrál 1:0, v domácí odvetě porazil skandinávského protivníka stejným výsledkem a rázem patřil mezi třináct Evropanů, kteří měli právo na MS 2006 startovat.

Čeští fotbalisté Tomáš Galásek, Tomáš Ujfaluši a Marek Jankulovski se radují po vítězné baráži s Norskem.

PRÁVO/Michaela Říhová

Zrození Ligy národů ovšem vneslo do evropské kvalifikace o Katar novum. Motivující, představující pro její účastníky stimul, aby novou soutěž brali vážně. I dvěma vítězům jednotlivých divizních skupin Ligy národů se totiž na základě sestaveného pořadníku nabízí možnost startu v baráži, pokud si ji nevybojují v kvalifikaci.

Pro českou reprezentaci na první pohled novum určitě vítané. Vzhledem k vítězství v jedné ze skupin druhé divize LN a sedmé příčce v zmíněném pořadníku měla totiž baráž jistou vlastně hned po losování. Konstelace s Walesem ve skupině jí nahrála natolik, že se nemusela a nemusí stresovat tím, že musí skončit v tabulce druhá za Belgií, aby se do baráže dostala. Pokud by druhou příčku neobsadilo Estonsko či Bělorusko, což je víceméně vyloučené, může Šilhavého výběr figurovat v tabulce na poslední příčce a baráž bude stejně hrát.

Do Kataru přes baráž. Vedou k ní hned dvě cesty. Která je pro Čechy schůdnější?

Jenže na rozdíl od minulých kvalifikací bude nově koncipovaná baráž zrádná. Dvanáct účastníků tvořených deseti mužstvy z druhých míst ve skupinách a dvěma celky z Ligy národů bude rozděleno do tří pavouků po čtyřech účastnících. Nejprve bude v každém z nich na programu semifinále, jež se bude hrát na hřišti mužstva, které posbírá v kvalifikaci nejvíc bodů, až poté finále, při němž rozhodne o domácím prostředí los. Odvety se nekonají, hraje se jen na jeden zápas.

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý během přípravného utkání fotbalové reprezentace s Ukrajinou.

„Proto je tolik důležité, abychom v kvalifikační skupině skončili na druhém místě a nasbírali co nejvíc bodů. Zvýšilo by to naše šance hrát první barážový zápas v domácím prostředí," je si reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý pochopitelně vědom úskalí, které sebou novum uvedené v život v letošní kvalifikaci o Katar nese.

Aby ne, když on sám byl v minulosti už dvakrát u toho, když český národní tým doplatil na novinky, s nimiž generalita světového a evropského fotbalu přišla. Nejdřív na EURO 2004 v Portugalsku v roli asistenta trenéra Karla Brücknera, kdy o vyřazení české reprezentace v semifinále s Řeckem rozhodl experiment se „stříbrným gólem", letos při EURO 2020 znovu. To už jako hlavní kouč musel jen posmutněle přihlížet tomu, jak Patrika Schicka připravilo o korunu krále šampionátových střelců a Zlatou kopačku Adidasu nově zavedené pravidlo, že v případě stejného počtu nastřílených branek rozhodující o pořadí pomocná kritéria. Ta mluvila ve prospěch Cristina Ronalda, takže Schick skončil v oficiálních statistikách druhý.

NOVINKY, NA KTERÉ ČESKÁ REPREZENTACE DOPLATILA

Na evropském šampionátu v Anglii ´96 přišel trenér Dušan Uhrin k novému obleku, na novinku v pravidlech však doplatil on i česká reprezentace.                                                       Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zlatý gól na EURO 1996 - Pravidlo o zlatém gólu, který rozhodoval případné prodloužení, bylo do fotbalu zavedeno v roce 1993, po tři roky však bylo na uvážení a rozhodnutí pořadatelů, zda ho použijí. Poprvé bylo oficiálně uplatněno až ve finále mistrovství Evropy v roce 1996 v Anglii. Česká reprezentace na něj v londýnském Wembley doplatila, neboť zlatý gól Bierhoffa v prodloužení rozhodl o triumfu Němců. „Během trenérské kariéry jsem na tento experiment doplatil hned třikrát. V Anglii ve finále, při angažmá v Saúdské Arábii, kdy jsme prohráli zlatým gólem s Kuvajtem, a stejně tak ve Švédsku, když jsem trénoval AIK Stockholm a zlatý gól rozhodl finále Švédského poháru," ulevilo se trenérovi Dušanu Uhrinovi, když byl v roce 2004 experiment se zlatým gólem zrušen.

Asistent trenéra Tomáš Galásek  nejprve stříbrný gól velebil, za pár týdnů ho naopak proklel.

Stříbrný gól na EURO 2004 - Stříbrný gól vstoupil na scénu v roce 2002 a na velkém turnaji byl oficiálně použit o dva roky později zase na mistrovství Evropy. Duchovní tvůrci zlatého gólu totiž uznali, že je nespravedlivé, aby prodloužení skončilo okamžitě po jeho vstřelení, přišli proto se stříbrným gólem. Mělo jít o spravedlivější alternativu, protože i po vstřelení branky prodloužení pokračovalo. Buď do vypršení prvních patnácti minut, pokud gól padl v úvodní čtvrthodině, anebo celých třiceti, jestliže byla branka vstřelena po změně stran. Češi na toto novum zase doplatili. Semifinálový duel s Řeckem skončil v normální hrací době bez branek, takže došlo na prodloužení a stříbrný gól. Řek Traianos Dellas ho vstřelil dvě vteřiny poté, co se naplnilo prvních patnáct minut. Rozhodčí Collina sice nechal ještě patnáct vteřin pokračovat, ale šlo o příliš málo času, než aby svěřenci trenéra Brücknera stačili na inkasovaný gól zareagovat.

„Stačilo, aby tenhle gól padl o pár desítek vteřin později na začátku druhého prodloužení, a my bychom měli celou čtvrthodinu na to, abychom s výsledkem něco udělali," povzdechl si aktér zápasu a momentálně Šilhavého asistent u české reprezentace Tomáš Galásek, který hru na stříbrný gól zažil během roku hned dvakrát.

V klubovém dresu Ajaxu Amsterdam si pravidlo o stříbrném gólu nemohl vynachválit. Když totiž oba kvalifikační zápasy třetího předkola Ligy mistrů mezi Ajaxem a GAK Graz skončily nerozhodně 1:1, došlo 27. srpna 2003 v amsterdamské aréně na prodloužení a stříbrný gól. Galásek ho vstřelil ve 104. minutě z penalty a jeho tým postoupil do hlavní fáze Champions League. O jedenáct měsíců později na Estadio Dragao v Portu při mistrovství Evropy Galásek naopak stříbrný gól proklel. 1. července 2004 připravil českou reprezentaci o naději na postup do finále evropského šampionátu.

Paradoxem zůstane, že už v únoru roku 2004 Mezinárodní pravidlová komise IFAB rozhodla, že hned po evropském šampionátu v Portugalsku se přestane pravidlo o zlatém a stříbrném gólu používat a v případě nerozhodného výsledku i po prodloužení dojde k návratu k penaltovému rozstřelu.

Český útočník Patrik Schick oslavuje gól  s Tomášem Součkem (vpravo).

Zlatá kopačka na EURO 2020 - Už před evropským šampionátem UEFA rozhodla, že Zlatá kopačka určená nejlepšímu střelci závěrečného turnaje se bude udělovat jen jedna. A to i v případě, že budou mít dva či více hráčů na kontě stejný počet gólů. V takové situaci vstoupila do hry pomocná kritéria, která měla pořadí střelců určit. Prvním z nich byly asistence, druhým nižší počet odehraných minut, dalším více branek v kvalifikaci apod. K situaci, kdy se měli o Zlatou kopačku dělit dva hráči, nakonec opravdu došlo, protože Patrik Schick a Cristiano Ronaldo měli na kontě po pěti gólech. Pro Portugalce ovšem mluvila jedna asistence, takže nejlepším střelcem byl vyhlášen on.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.