Živě

VIDEO: Chobotnice Paul znovu v akci. Titul pro Španěly, bronz Němcům

9. července 2010 11:29 - BERLÍN/MADRID

Novými mistry světa budou fotbalisté Španělska, třetí místo obsadí Němci. Předpověděla to v pátek věštecká chobotnice Paul, která se dosud při tipování výsledků světového šampionátu v JAR nezmýlila.

 

Wolfgang Rattay , Reuters

Nejznámější obyvatel akvária Mořský svět v německém Oberhausenu v živém televizním přenosu nejprve hádal výsledek sobotního duelu mezi Německem a Uruguayí. Po chvilce váhání sáhnul po potravě v nádrži s německou vlajkou, a dal tak německým fotbalistům naději alespoň na obhajobu bronzových medailí z posledního mistrovství.

Po strávení svého tipu na bronz Paul zavěštil i výsledek nedělního finále mezi Španělskem a Nizozemskem. Tentokrát na svůj ortel nenechal dlouho čekat a neomylně se vrhl na plastovou dózu se španělskou zástavou. Podpořil tak šance úřadujících mistrů Evropy i na zisk prvního titulu světových šampiónů.

Paul tentokrát tipuje na bronz Německo.Paul tentokrát tipuje na bronz Německo.foto: ČTK/AP/Roberto Pfeil

Chobotnice Paul, která se díky svým věšteckým schopnostem stala celosvětovou mediální hvězdou, předpovídala dosud na jihoafrickém mistrovství výsledky šesti zápasů německého mužstva a pokaždé úspěšně. V pátek poprvé hádala i výsledek duelu bez německé účasti.

Konkurent papoušek tipuje Nizozemce

Vítěze fotbalového šampionátu předpovídala také třináctiletá andulka Mani, která je "zavedeným" věštcem v Singapuru. Zatímco Paul volí mezi bednami se žrádlem, Mani otáčí karty. A v pátek pták otočil kartu s vlajkou Nizozemska.

Mani údajně správně určil výsledky všech čtvrtfinálových zápasů a předpověděl, že Španělsko postoupí do finále na úkor Německa.

"Je to mimořádný pták," uvedl jeho majitel, osmdesátiletý M. Muniyappan, který s Manim již pět let věští budoucnost před jednou restaurací. Tentokrát poprvé předpovídá sportovní výsledky. "Lidi normálně chtějí vědět čísla do loterie či zda mají vstoupit do manželství. Teď nám až 30 lidí denně platí za to, abychom určili výsledky fotbalového šampionátu," dodal Muniyappan.

Premiér Zapatero chce Paulovi poslat ochranku

Několik členů španělské vlády vyslovilo obavy o osud chobotnice Paula. Předseda španělské vlády José Luis Zapatero dokonce řekl, že pomýšlí na to, že Paulovi pošle ochranku.

Španělský premiér Jose Luis Rodriguez Zapatero má o Paula strach.

Španělský premiér Jose Luis Rodriguez Zapatero má o Paula strach.foto: Reuters/Juan Medina

Paul "předpověděl" semifinálovou porážku Němců od Španělska a v Německu se potom ozvaly hlasy, že tento posel špatných zpráv by za to měl zaplatit životem.

"Na grilu? Vařeného? Smaženého? Jak si španělského Paula upravíme?" ocitlo se na internetové síti Facebook. List Hamburger Abendblatt den po německé porážce otiskl "dokonalý recept na smažené kroužky z chapadel" a jeho redaktorka k tomu napsala, že "včera večer dostala nezřízenou chuť na chobotnici".

"Mám o tu chobotnici obavy, pomýšlím na to, že jí tam pošlu tým ochranky," řekl ve španělském rozhlase Zapatero.

Ministryně životního prostředí Elena Espinosová zase uvedla, že na pondělní schůzce se svými kolegy ze zemí Evropské unie v Bruselu navrhne "zákaz lovu chobotnice Paula, aby ji Němci nesnědli".

"Převezeme jí raději do Madridu" 

Už ve středu, ještě před semifinále, v němž Španělé porazili Němce 1:0, se španělský ministr průmyslu Miguel Sebastián Gascón "v zájmu ochrany chobotnice" vyslovil pro její okamžitý převoz do Madridu v případě španělského vítězství.

ČTK

Časová osa: Perličky

Filtr článků - Perličky