Island - Kypr 2:0Konec nadějím! Island porazil Kypr a přibouchl českému týmu dveře na mistrovství světa

Jerevan

A je po všech nadějích. Český národní tým se na mistrovství světa do Brazílie nepodívá. Přestože Čech a spol. dokázali zvítězit nad Maltou 4:1, zisk tří bodů jim k zachování naděje nestačil. Island totiž ve skupině E zvítězil nad Kyprem 2:0, a přestože čeští fotbalisté mohou stále skončit ve své skupině B na druhé příčce, na baráž jim to stačit nebude, protože by byli nejhorším týmem z druhých míst.

Zklamaný kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický. Národní tým se do Brazílie nepodívá.

Naděje českého týmu žila díky zaváhání jeho soupeřů ve skupině B. Bulharsko totiž prohrálo bez dvou vyloučených hráčů v Arménii 1:2 a Dánsko doma remizovalo 2:2 s už jistým účastníkem brazilského světového šampionátu Itálií, která zachránila bod až v nastavení.

Výhra Bulharů mohla českému týmu sebrat poslední zbytek nadějí na účast v baráži, jenže hosté v Jerevanu doplatili na dvě vyloučení. Nejprve musel předčasně ze hřiště v závěru první půle Bodurov, který zastavil unikajícího Özbilize. Faulovaný hráč z následného přímého kopu technicky zakroutil míč k tyči a domácí vedli.

Bulhaři i v deseti vyrovnali, když se po hodině hry podobně jako Özbiliz prosadil z přímého kopu Popov. Jenže hned za tři minuty udělil německý sudí Brych po druhém žlutém napomínání červenou kartu k velké nelibosti hostů také Djakovovi a Arménie nakonec dvojnásobnou přesilovku využila. V 87. minutě dloubl balon přes brankáře Movsisjan a zajistil svému týmu první domácí body v kvalifikaci.

Arménie se díky tomu vrátila do hry o druhé místo, na Bulharsko a Dánsko ztrácí bod.

Itálie vyrovnala až v samotném závěru

Trenér Itálie Cesare Prandelli s vědomím zajištěného postupu šetřil v Dánsku některé opory. V základní sestavě tak dostali šanci například obránci Balzaretti, Ranocchia a De Silvestri, záložník Thiago Motta nebo útočník Osvaldo. Brankář a kapitán Buffon nastoupil k 137. reprezentačnímu zápasu a překonal dosavadního rekordmana Fabia Cannavara.

Hosté začali v Kodani lépe a v 28. minutě šli zásluhou Osvalda do vedení. Útočník Itálie se trefil v národním týmu téměř přesně po roce. Dánové vyrovnali v nastavení prvního poločasu po brance forvarda Bendtnera.

Domácí Eriksen s Bjellandem nejprve po přestávce trefili brankovou konstrukci, v 79. minutě už otočil skóre opět Bendtner. Itálie však udržela neporazitelnost, když v první minutě nastavení vyrovnal střídající záložník Aquilani.

Island si doma v Reykjavíku dlouho nevěděl s posledním týmem skupiny Kyprem rady. Jeho obranu zlomil až po hodině hry úvodním zásahem útočník Sigthórsson, pojistku přidal čtvrt hodiny po něm záložník Sigurdsson.

Belgie, Švýcarsko a Německo si zajistily postup

Fotbalisté Belgie, Švýcarska a Německa postoupili na světový šampionát v příštím roce. Účast v Brazílii tak má po dnešku jistou pětice evropských týmů, již v září na závěrečný turnaj prošly z kvalifikace Itálie a Nizozemsko.

Belgie vyhrála 2:1 v Chorvatsku a ovládla skupinu A, stejný výsledek uhrálo Švýcarsko v Albánii a vyhrálo skupinu E. Německo doma porazilo 3:0 Irsko a zajistilo si prvenství ve skupině C.

Belgie si na mistrovství světa zahraje po dvanácti letech. Svěřenci trenéra Marca Wilmotse dnes potřebovali k jistotě postupu bod, ale nakonec si připsali osmou výhru z devíti zápasů ve skupině.

Hostům v Záhřebu zajistil dvoubrankové vedení už během prvního poločasu útočník Romalu Lukaku, který tak potvrdil svou výbornou střeleckou formu z Evertonu. Sedm minut před koncem sice snížil Niko Kranjčar, ale Chorvaté už Belgii podruhé během kvalifikace body nesebrali.

Švýcarsko zdolalo Albánii

Švýcarsko rozhodlo o výhře v Albánii až v druhé půli. Dvě minuty po přestávce otevřel skóre Xherdan Shaqiri, v 78. minutě pojistil vedení druhým zásahem Michael Lang. Proměněná penalta Hamdiho Salihiho z předposlední minuty už radost hostů nezkazila.

Německu stačil podobně jako Belgii k postupu jediný bod, ale tým trenéra Joachima Löwa v Kolíně nad Rýnem neponechal nic náhodě. První branku do sítě Irska zaznamenal už ve 12. minutě Sami Khedira, v 58. minutě zvýšil André Schürrle a v nastaveném čase uzavřel skóre další záložník Mesut Özil.

Nizozemsko doma deklasovalo Maďarsko 8:1 a útočník Robin van Persie se díky hattricku stal historicky nejlepším střelcem "Oranjes". Kanonýr Manchesteru United dal v reprezentaci 41 branek a o jeden zásah překonal dosavadního rekordmana Patricka Kluiverta.

Anglie porazila Černou Horu

Výrazný krok k postupu na MS udělalo Rusko. Mužstvo Fabia Capella po výhře 4:0 v Lucembursku vede skupinu F o tři body před Portugalskem. To doma i s hvězdným kapitánem Cristianem Ronaldem jen remizovalo s Izraelem 1:1.

Velmi blízko brazílskému šampionátu je i Španělsko. Úřadující mistři světa a Evropy před vlastním publikem porazili Bělorusko těsně 2:1 a ve skupině I mají před závěrečným duelem tříbodový náskok na druhou Francii.

Anglie zvládla důležitý souboj s Černou Horou a po domácím vítězství 4:1 má před posledním zápasem jistotu minimálně baráže. O bod méně má ve skupině H Ukrajina, která porazila 1:0 Polsko.

Také ve skupině G se rozhodne o postupujícím a účastníkovi baráže až v úterý. Vedoucí Bosna a Hercegovina i druhé Řecko mají totiž shodně 22 bodů. Bosna vyhrála 4:1 nad Lichtenštejnskem, Řekové rovněž doma zdolali 1:0 Slovensko.

Utkání kvalifikace na MS 2014 ve fotbale:
Skupina A:
Záhřeb: Chorvatsko - Belgie 1:2 (0:2)
Branky: 83. Kranjčar - 15. a 38. Lukaku. Rozhodčí: Webb (Angl.).
Cardiff: Wales - Makedonie 1:0 (0:0)
Branka: 67. Church. Rozhodčí: Balijan (Arm.).
Skupina B:
Jerevan: Arménie - Bulharsko 2:1 (1:0)
Branky: 45.+1 Özbiliz, 87. Movsisjan - 61. Popov. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 45. Bodurov, 63. Djakov (oba Bulh.).
Arménie: Berezovskij - Hovhanisjan, Arzumanjan (13. Aleksanjan), Mchojan, Hajrapetjan - Mchitarjan, Mkrtčjan - Özbiliz (54. Pizzelli), Sarkisov (90. Manojan), Kazarjan - Movsisjan.
Bulharsko: Stojanov - J. Minev, Ivanov, Bodurov, Zanev - Gadžev, Djakov - Manolev (59. Tonev), G. Milanov (76. Christov), Popov - Gargorov (69. Zlatinski).
Kodaň: Dánsko - Itálie 2:2 (1:1)
Branky: 45.+1 a 79. Bendtner - 28. Osvaldo, 90.+1 Aquilani. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).
Dánsko: Andersen - Jacobsen, Bjelland, Agger, Boilesen - Kvist, Zimling (82. Andreasen) - Krohn-Dehli, Eriksen, Braithwaite (46. Larsen) - Bendtner (84. Makienok).
Itálie: Buffon - De Silvestri, Ranocchia, Chiellini, Balzaretti - Marchisio (68. Aquilani), Montolivo (82. Gilardino) - Diamanti (77. Cerci), Motta, Candreva - Osvaldo.
Skupina C:
Tórshavn: Faerské ostrovy - Kazachstán 1:1 (1:0)
Branky: 41. Hansson - 55. Finončenko. Rozhodčí: Muntean (Mold.).
Kolín nad Rýnem: Německo - Irsko 3:0 (1:0)
Branky: 12. Khedira, 58. Schürrle, 90.+2 Özil. Rozhodčí: Gumienny (Belg.).
Solna: Švédsko - Rakousko 2:1 (0:1)
Branky: 56. M. Olsson, 86. Ibrahimovic - 29. Harnik. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 90. Arnautovic (Rak.).
Skupina D:
Tallinn: Estonsko - Turecko 0:2 (0:1)
Branky: 22. Bulut, 47. Yilmaz. Rozhodčí: Rizzoli.
Andorra la Vella: Andorra - Rumunsko 0:4 (0:1)
Branky: 41. Keseru, 53. Stancu, 62. Torje z pen., 85. Lazar. Rozhodčí: Klossner (Švýc.).
Amsterodam: Nizozemsko - Maďarsko 8:1 (4:0)
Branky: 16., 44. a 53. Van Persie, 25. Strootman, 38. Lens, 65. vlastní Devecseri, 71. Van der Vaart, 90. Robben - 47. Dzsudzsák z pen. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).
Skupina E:
Tirana: Albánie - Švýcarsko 1:2 (0:0)
Branky: 89. Salihi z pen. - 47. Shaqiri, 78. Lang. Rozhodčí: Proenca (Portug.).
Maribor: Slovinsko - Norsko 3:0 (2:0)
Branky: 13., 15. a 49. Novakovič. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).
Reykjavík: Island - Kypr 2:0 (0:0)
Branky: 60. Sigthórsson, 76. Sigurdsson. Rozhodčí: Vad (Maď.).
Skupina F:
Baku: Ázerbájdžán - Severní Irsko 2:0 (0:0)
Branky: 58. Dadasov, 90.+5 Šukurov. Rozhodčí: De Marco (It.). ČK: 90.+4 Evans (Sev. Ir.).
Lucemburk: Lucembursko - Rusko 0:4 (0:3)
Branky: 9. Samedov, 39. Fajzulin, 45.+2 Glušakov, 73. Keržakov. Rozhodčí: Studer (Švýc.).
Lisabon: Portugalsko - Izrael 1:1 (1:0)
Branky: 27. Ricardo Costa - 85. Ben Basat. Rozhodčí: Hagen (Nor.).
Skupina G:
Vilnius: Litva - Lotyšsko 2:0 (1:0)
Branky: 7. Černych, 68. Mikoliunas. Rozhodčí: Reinert (Faer. ostr.).
Zenica: Bosna a Hercegovina - Lichtenštejnsko 4:1 (4:0)
Branky: 27. a 39. Džeko, 34. Misimovič, 38. Ibiševič - 61. Hasler. Rozhodčí: Liesveld (Niz.).
Pireus: Řecko - Slovensko 1:0 (1:0)
Branka: 44. vlastní Škrtel. Rozhodčí: Aytekin (Něm.).
Skupina H:
Kišiněv: Moldavsko - San Marino 3:0 (0:0)
Branky: 59. a 89. Sidorenko, 55. Frunza. Rozhodčí: Rozados (And.).
Charkov: Ukrajina - Polsko 1:0 (0:0)
Branka: 64. Jarmolenko. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).
Londýn: Anglie - Černá Hora 4:1 (0:0)
Branky: 48. Rooney, 62. vlastní Boškovič, 78. Townsend, 90.+3 Sturridge z pen. - 71. Damjanovič. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).