Bulharsko - Česká republika 0:1Krátkou, ale úspěšnou reprezentační misi završil Pešice i výhrou nad Bulhary

51. Dočkal 0 : 1

Sofia

Kratičká reprezentační mise vyšla trenérovi Pešicemu dokonale. Zpackanou kvalifikaci o Brazílii 2014 po svém předchůdci Bílkovi už samozřejmě zachránit nemohl, ale výhrami na Maltě a hlavně pak v posledním duelu v Bulharsku upadající renomé českého fotbalu přece jen pozvedl. Získal s mužstvem šest bodů, dovedl ho ve skupině ke třetí příčce a hlavně ho udržel pro losování příští kvalifikace o EURO 2016 ve druhém výkonnostním koši. Jeho budoucí nástupce mu bude tudíž muset za vydařený záskok poděkovat.

Bořek Dočkal a František Rajtoral se radují z gólu proti Bulharsku.

Vladimír Šmicer

Cesta do baráže byla pro Bulhary zarubaná, ještě než sofijská kvalifikační derniéra vůbec začala. Ani kdyby Čechovi nastříleli třeba deset gólů, dál by se nedostali, protože nejen blesková kanonáda v Kodani, ale i výsledky v konkurenční skupině E hrály proti nim.

Kozák i Jiráček odmítli vedení

Přesto to s ofenzívou zkusili. S útočením také, i když šlo o snažení platonické a nemající navíc ani dlouhého trvání, které tudíž české obraně s nově složenou stoperskou dvojicí Mazuch - Suchý problémy nedělalo. Proč by také mělo, když akcím Bulharům chyběl nápad, zrychlení, moment překvapení a kupodivu i očekávaný důraz?!

To výpady Pešiceho výběru představovaly pro gólmana Stojanova daleko větší nebezpečí. Třeba už po necelé čtvrthodině, kdy domácí obrana úplně zapomněla na Kozáka, jenž se dostal do tak vyložené šance, že si snad ani tutovější nemohl přát. Po parádní Rajtoralově přihrávce běžel sám na gólmana, ale bránu vysoko přestřelil.

A to přitom nemusel brát zakončení na sebe, neboť nabíhající, a hlavně úplně volný Jiráček se přihrávky dožadoval. Nedočkal se, takže se právem na Kozáka zlobil. Neměl mu ale co vyčítat, protože v 27. min. dopadl stejně. Po Dočkalově kolmici se díval Stojanovi do očí, ale aby ho v ideální příležitosti přelstil, to nesvedl.

Po šancích ještě nastřelená tyč

Pravdou ale, že tyto dvě příležitosti českému týmu pomohly. Obrannou linii vysunul od Čechovy brány až pomalu k půlící čáře, středová řada sbírala většinu odražených míčů, Kozák s V. Kadlecem vytrvale atakovali domácí obránce a nedovolili jim založit kloudnou akci. Bulhaři tak hráli víceméně na náhodu a k ohrožení Čecha se nedostali.

V úterním večeru jim však štěstí bylo nakloněno. Poté, co přečkali velké šance Kozáka a Jiráčka jim v samém závěru poločasu pomohla i tyč. Po centru Jiráčka hlavičkoval legionář z Aston Villy Kozák z malého vápna, ale balón do sítě zase neprotlačil.

Dočkal domácí euforii uťal

Střídající Rangelov měl Bulhary probrat. Hlavně jeho dobře mířená střela už po pěti minutách druhé půle jim k tomu měla dát impuls, i když ji Čech bravurně vyrazil, aby se vzápětí jen díval, jak Manolev hlavičkuje těsně vedle jeho brány.

Domácí se v tu chvíli vznášeli na vlnách ofenzivní euforie, kterou ovšem Dočkal promptně uťal. Z dvaceti metrů napřáhl a gólman Stojanov se po jeho přesně mířené střele k tyči natahoval marně.

Bulhaři se po tomto úderu snažili zachránit si alespoň tvář a reputaci, takže se pochopitelně pokoušeli  vyrovnat, ale když Čech bravurně vytáhl střelu Popova a zlikvidoval i ránu Gadževa, museli se i s touto vizí rozloučit. Zvláště, když čtvrthodiny před koncem přišli o vyloučeného Zaneva a zápas dohrávali jen v deseti.

Nejenže se nedostali do baráže, ale ve skupině se nakonec propadli až na čtvrté místo, neboť Pešiceho výběr už v početní převaze k cenné výhře a třetí příčce ve skupině bez problémů dokráčel.

Kvalifikace o postup na MS 2014 - skupina B
Bulharsko - Česká republika 0:1 (0:0)
Branky: 51. Dočkal. Rozhodčí: Kassai - Eros, Ring (všichni Maďarsko). ŽK: G. Milanov, I. Milanov, Zanev, Manolev - M. Kadlec. ČK: 75. Zanev. Diváci: 30 000. Poločas 0:0.
Bulharsko: Stojanov - J. Minev, I. Milanov, I. Ivanov, Zanev - Manolev, Gadžev, G. Milanov (46. Rangelov) - Popov - Gargarov (56. Marquinhos) , V. Hristov (73. Slavčev). Trenér: Penev.
ČR: Čech - Rajtoral, Mazuch, Suchý, M. Kadlec - Dočkal (84. Vaněk), Hübschman, Plašil, Jiráček (90.+1. Hušbauer) - Kozák, V. Kadlec (90. Lafata). Trenér: Pešice.
Další výsledky kvalifikace MS najdete zde.