Kolik za titul? Nejvíce mají slíbeno Španělé. Jsme snad bohatší než Německo? čelí doma kritice

6. června 2014 15:31 - Praha

S blížícím se fotbalovým šampionátem v Brazílii je stále jasněji o tom, na jaké prémie se v případě úspěchu mohou těšit hráči jednotlivých týmů. Jistá je jedna věc. Španělé mají jednoznačně nejvyšší finanční motivaci. Nikdo je netrumfne, konstatoval španělský list El País.

 

Marcelo Del Pozo, Reuters

Na hráče z celku, který obhajuje titul, by v případě dalšího triumfu připadlo v průměru 720 000 eur, v přepočtu 19,8 miliónu korun. Kapitán Iker Casillas a jeho zástupce Xavi Hernández tuhle sumu vyjednali s generálním sekretářem španělské fotbalové federace Jorgem Pérezem. Je to výrazně více než má slíbeno druhý tým v tomto žebříčku Uruguay (14,7 miliónu korun na hlavu) a více než dvakrát tolik oproti Němcům (8,2)

Ve Španělsku to vzbudilo i negativní rozruch. „Jsme snad dvakrát tak bohatí než Německo?" ptají se nejen rýpalové v internetových diskusích.

Ve srovnání s rokem 2010, kdy svěřenci Vicenta del Bosqueho ovládli turnaj v JAR a získali pro Španělsko první světový titul v historii, by si polepšili o plných 120 000 eur.  Za druhé místo v Brazílii by dostali 360 000 eur a za účast v semifinále 180 000 eur.

Budou čerpat od FIFA

Je však třeba připomenout jednu věc. Vítěz i další v pořadí můžou počítat se štědrostí FIFA, a tak bude kam pro prémie sáhnout. Pro zemi mistrů světa federace vydá ze své kasy přes 27 miliónů eur, v přepočtu téměř 750 miliónů korun! Je to o 37 procent více než na minulém šampionátu.

Španělé by tedy v součtu pro hráče vyhradili více než polovinu ze získané sumy. I proto, že peníze by šly z tohoto zdroje, se daří ve Španělsku vcelku lehce kritiku otupit.

A jak jsou na tom některé další týmy? Domácí Brazilci by brali zhruba 9 miliónů korun stejně jako Francie. Kromě Uruguayců jsou na tom lépe ještě Anglie a Švýcarsko. U dna pořadí jsou africké týmy.

Ne všechny země zveřejnily výši prémií pro fotbalisty. Některé zjevně i proto, že je to pro ně záležitost z kategorie sci-fi. Jinde se možná ještě licituje. Zvěsti o případné vzpouře některého z mužstev kvůli penězům na rozdíl od minulosti zatím světem neběží. I proto, že Kameruncům se zvýšení odměny ze dvou na pět miliónů už povedlo dojednat.

Samořejmě nejsou známy některé další detaily ohledně bonusů a klíče dělení podle vytíženosti hráčů. A taky to nejdůležitější: Kdo získá titul?

Kolik dostanou za titul (v miliónech korun na hráče)
Španělsko 19,8
Uruguay 14,7
Anglie 11,8
Švýcarsko 11,2
Brazílie 9,1
Francie 9
Německo 8,2
Kamerun 5
Pobřeží slonoviny 3,5
Nigérie 2
vap, Sport.cz

Časová osa: MS 2014

Filtr článků - MS 2014


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..