Řecko - Pobřeží slonoviny 2:1Tragédie Slonů, o postup přišli v nastavení z penalty! Řekové si zahrají osmifinále

42. Samaris 1 : 0
74. Bony 1 : 1
90. Samaras 2 : 1

Fotbalisté Pobřeží slonoviny se už na mistrovství světa v Brazílii viděli v osmifinále, s Řeckem drželi ještě v první minutě nastavení remízu 1:1, kterou jim zařídil gólem ze 74. minuty bývalý sparťanský útočník Bony Wilfried. Tento výsledek by jim stačil k postupu. Jenže po faulu na Samarase zahrávali Evropané pokutový kop, z něhož sám postižený nezaváhal a zajistil svému mužstvu historický postup do osmifinále!

Řecký brankář Orestis Karnezis zasahuje za pomoci Vasilise Torosidise před Didierem Drogbou (vlevo) z Pobřeží slonoviny.

Fotbalisté Pobřeží slonoviny nastoupili s černými páskami na rukávech, aby uctili památku zesnulého sourozence spoluhráčů Yayi a Kolo Touréových, který ve čtvrtek podlehl rakovině.

Oba celky rozehrály duel vlažně, do 33. minuty se nedělo vůbec nic. Až na dvě smolné chvíle Řeků, kteří do 24. minuty přišli o zraněné Koneho a brankáře Karnezise. Po půlhodině hry mohli z ničeho nic udeřit, na konci rychlého protiútoku byla přihrávka Samarase na Cholevase, který trefil břevno. Vzápětí Evropané zahrávali přímý kop, Karagounis tvrdě vypálil, brankář Barry byl ale připraven.

Tři minuty před přestávkou se už dočkali, pomohla jim k tomu hrubka Tioteho při rozehrávce. Střídající Samaris poté upaloval sám na branku a s přehledem prostřelil Barryho. Byla to premiérová branka Řeků na turnaji v Brazílii.

Po přestávce mohl zvýšit útočník Salpingidis, s jehož ranou z hranice šestnáctky měl Barry plné ruce práce. Sloni potřebovali k postupu minimálně bod, měli sice vyšší držení míče, ovšem rozbíjeli se o pozornou defenzivu soupeře. V 61. minutě nasadili dalšího útočníka, někdejšího sparťana Bony Wilfrieda, začali hrát na stále větší a větší riziko, při ztrátách balónu se Řekům otvíraly obrovské možnosti k brejkům. Při jednom z nich nastřelil Karagounis břevno.

Tah se „žolíkem" Bonym se ukázal jako správný, neboť v 74. minutě po přihrávce Gervinha bývalý letenský forvard vyrovnal. Vypadalo, že to byla branka postupová, jenže v nastavení přišel pokutový kop a Slonům zbyly oči pro pláč... Naopak Řekové slaví historický úspěch, na MS si nikdy osmifinále nezahráli.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina C:
Řecko - Pobřeží slonoviny 2:1 (1:0)
Branky: 42. Samaris, 90.+3 Samaras z pen. - 74. Bony. Rozhodčí: Vera - Lescano, Romero (všichni Ekv.). ŽK: Drogba, Kalou, Dié (všichni Pobř. sl.). Diváci: 59 095.
Řecko: Karnezis (24. Glykos) - Torosidis, Manolas, Papastathopulos, Cholevas - Maniatis, Karagunis (78. Gekas) - Salpingidis, Kone (12. Samaris), Christodulopulos - Samaras. Trenér: Santos.
Pobřeží slonoviny: Barry - Aurier, K. Touré, Bamba, Boka - Tioté (61. Bony), Dié - Kalou, Y. Touré, Gervinho (83. Sio) - Drogba (79. Diomandé). Trenér: Lamouchi.
Postoupí do čtvrtfinále MS Řecko, nebo Kostarika?