Portugalsko - Ghana 2:1Portugalci se rozloučili výhrou nad Ghanou

31. Boye (vlastní) 1 : 0
57. Gyan 1 : 1
80. Ronaldo 2 : 1

Až v posledním utkání skupiny G se dočkali Portugalci vítězství, když porazili 2:1 Ghanu. Výhra jim však na postup vzhledem k horšímu skóre ve srovnání s týmem USA nestačila. Domů jedou i Ghaňané, jejichž závěrečné vystoupení se neobešlo bez skandálu v jejich výpravě. Ještě před utkáním musel kouč Graňanů James Appiah udělat dvě vynucené změny.

Cristiano Ronaldo takhle dával na 2:1 pro Portugalce. Zabránit tomu nestačil ghanský gólman Fatau Dauda (16) ani John Boye (21).

Z výpravy byli vyloučeni Kevin-Prince Boateng a Sulley Muntari. První sprostě urážel trenéra a druhý dokonce napadl fyzicky člena vedení svazu. To Portugalci mohli počítat s Cristianem Ronaldem, kterého provázejí na šampionátu zdravotní problémy.

Na trávníku v Brasilii to ale vůbec nebylo vidět. Už po pěti minutách si zatáhl míč po pravé straně a parádní střelou, byť z těžkého úhlu, orazítkoval břevno. Parádní představení držitele Zlatého míče za minulou sezónu pokračovalo i v dalších minutách.

Parádní vlastenec Ghaňanů

Po dalších pěti minutách si postavil míč dvacet metrů od branky a z trestného kopu pořádně protáhl gólmana Daudu. Největší šanci měl v 19. minutě, když jej centrem z pravé strany našel Pereira na malém vápně, ale hvězdný CR7 hlavičkoval přímo do brankáře, který míč vyrazil a svůj zákrok doprovodil hodně emotivními radostnými gesty.

Ghaňané se sice snažili o ofenzívu, ale dlouhé minuty se nedostali přes obranný val soupeře. Podařilo se to až Gyanovi, ale Beta v brance ze dvou krátce po sobě jdoucích pokusů nepřekonal. Po půl hodině přišel další výpad Portugalců. Veloso utekl po levé straně, před branku poslal střílenou přízemní přihrávku, ale Boye, ve snaze míč odkopnout, ho poslal za sebe přesně do opačného rohu branky, než k němuž udělal krok Dauda. Byl by to nádherný gól, kdyby nebyl vlastní... Afričané zvýšili ofenzívní obrátky, ale bez úspěchu, naopak nešťastník Boye v závěru poločasu málem usměrnil do vlastní sítě další centr. Chybělo k tomu pár centimetrů.

Gyan vyrovnal, Ronaldo zápas otočil

Ghana pokračovala v útočných snahách i po změně stran, ale bez efektu. Gyanova dělovka šla metr vedle branky. Naopak zvýšit mohli Portugalci. Ronaldo uvolnil Amorima, který nádherně vypálil, míč však srazil na roh jeden z obránců. Další pohlednou akci předvedl Nani, který si narazil míč s Ronaldem, ale také jeho střela skončila na hradbě bránících Afričanů.

A ti po necelé hodině hry udeřili. Asamoah našel parádní přihrávkou Gyana, který hlavou nedal Betovi šanci. Netrvalo dlouho a týž hráč mohl skórovat podruhé, ale tentokrát hlavičkoval z malého vápna těsně vedle branky. V 73. minutě se Portugalci hodně zlobili na sudího Šukralla z Bahrajnu. Boye poslal v šestnáctce v souboji k zemi Ronalda, leč píšťalka arbitra mlčela.

Oba týmy se v závěru zápasu snažily zápas rozhodnout. Ghana mohla v případě vítězství ještě pomýšlet na postup. Slibnou akci rozjeli bratři Ayewové, leč vzápětí ji nepřesnou přihrávkou sami zkazili. Deset minut před koncem jejich naděje udusil Ronaldo. Varelův střílený centr zvedl před brankou Mensah hlavou do vzduchu, Dauda nesmyslně míč vyboxoval přímo k Ronaldovi, který přízemní dělovkou k tyči propálil tři hráče, kteří se vrhli do střely.

O tři minuty později další Ronaldovu dělovku vyrazil Dauda na roh. Už v nastavení měl další šanci CR7 po přihrávce Naniho, ale z malého vápna přestřelil, vzápětí šel sám na gólmana, ale znovu neuspěl. Zatímco Portugalcům nebylo souzeno dát třetí, z pohledu situace ve skupině ale nic neřešící branku, Ghaňané se už k nebezpečné akci ani nedostali. Museli by dát dva góly, aby vyhráli a postupovali na úkor USA.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina G:
Portugalsko - Ghana 2:1 (1:0)
Branky: 31. vlastní Boye, 80. Ronaldo - 57. Gyan. Rozhodčí: Šukralla - Tulifat, Salih (všichni Bahr.). ŽK: Moutinho - Afful, Waris, J. Ayew. Diváci: 67 540.
Portugalsko: Beto (89. Eduardo) - J. Pereira (61. Varela), Pepe, Bruno Alves, Veloso - Moutinho, W. Carvalho, Amorim - Nani, Éder (68. Vierinha), Ronaldo. Trenér: Bento.
Ghana: Dauda - Afful, Boye, Mensah, Asamoah - Atsu, Rabiu (76. Acquah), Agyemang-Badu, A. Ayew (82. Wakaso) - Waris (71. J. Ayew), Gyan. Trenér: Appiah.