Živě

Nejen Neymar, Messi a Müller. MS zažívá rekordní palbu. Kdo dostane kopačku?

27. června 2014 10:39 - Rio de Janeiro/Praha

Jak to vše dopadne, je samozřejmě ještě nejasné. Ale první hmatatelný výsledek MS v Brazílii by tu byl. Tenhle šampionát je zatím gólový. To je jasné. A to hned rekordně. Ve skupinové fázi ve srovnání s minulými šampionáty padá více branek. Dokonce nejvíce od roku 1950. Je sice třeba brát v potaz, že poválečné turnaje neměly zdaleka tak gigantické rozměry jako ty současné, ale fotbal tehdy vypadal poněkud jinak. Ale co asi může těšit nejvíce: oproti poslednímu MS v JAR je rozdíl značný - 35 gólů navíc.

 

Michael Dalder, Reuters

Celkem padlo 136 gólů, průměr na zápas: 2,83. Minule ve skupinové fázi byl průměr jen 2,10, vůbec nejmenší v historii MS.

Dosud se nejvíce gólů urodilo před dvanácti lety v Koreji a Japonsku - o šest méně než letos.

Vytvořte si tým na MS ve fotbale! Každý den rozdáváme ceny!

Odborníci budou zkoumat, co za tím stojí. Vysoké aktivní napadání, které dokáže rozbít obranné systémy soupeře, ale i hru tiki-taka, kdysi trumf Španělů? Teplota a vhlkost, které ubírají síly? Každopádně v posledních dvaceti minutách padla více než třetina všech branek - 47. V závěru některé týmy už zjevně neměly tolik sil na bránění. Obrázky fotbalistů v křečích nejsou ničím mimořádným, i když se tempo nezdá zběsilé.

Každopádně k této bilanci pomohlo i několik naprosto šokujících výsledků. Snad nejvíce šokující hned v úvodu MS byla nizozemská demolice Španělů (5:1) ve skupině B, která byla vůbec střelecky nejproduktivnější.

Souvisí to i s tím, že se trenéři kvůli náročným klimatickým podmínkám rozhodli vsadit na ušetření sil a úder v závěru, až bude soupeř unavený. V posledních 20 minutách tak padla více než třetina všech branek, konkrétně 47. Je to třeba příklad Belgie, která všechny čtyři své góly dala v poslední dvacetiminutovce, poté co do té doby spíše kontrolovala hru a unavovala soupeře. Navíc na všech čtyřech brankách se přímo podíleli náhradníci.

Do kanonády se výrazně zapojili i Francouzi a Švýcaři s osmi, resp. sedmi góly. Celkem diváci ve skupině E s těmito celky viděli devatenáct gólů. A stejně tak v géčku, kde řádili Němci (7). Nezapomeňme ani na devítigólovou parádu v podání Kolumbie. Činili se třeba i vyřazení Chorvati (6). Nikdo neodjel domů s nulou. Po jednom gólu daly Honduras, Kamerun a Írán. Minule nejvíce ve skupině stříleli Argentinci (7).

Na vrcholu individuální střelecké pyramidy zatím sedí Brazilec Neymar, Argentinec Lionel Messi a Němec Thomas Müller. Z devíti nejlepších střelců dosavadního průběhu MS jich osm zůstává ve hře o Zlatou kopačku pro toho, kdo bude mít na kontě nakonec nejvíce branek. Na posledních dvou MS ji bral vítěz za pět tref. Brazilec Ronaldo ji v roce 2002 získal za osm gólů.

Průlom Alžířanů, Ronaldo dosáhl na padesátku

Průlomovým okamžikem letošní skupinové fáze je postup Alžířanů. Pikantní může být, že hrají s Němci, kteří připravili tým z této země o možnost postoupit v dávné historii - v roce 1982. Ožívají vzpomínky na často zmiňované německo-rakouské spiknutí, při kterém si oba celky zajistily postup. Tentokrát ale Němci obdobnou kritiku nepřiživili, když s Američany zaznamenali výhru a německý kouč zámořského celku Jürgen Klinsmann se musel až do konce třást, jestli klapne výsledek souběžně hraného zápasu Portugalsko - Ghana (2:1) tak, jak to budou jeho svěřenci potřebovat.

Portugalci přes výhru jedou domů. Slabou útěchou pro Cristiana Ronalda může být to, že zaznamenala 50. gól v mezistátních zápasech. Jen čtyři hráči startující na turnaji jich dali více. Z nich ovšem jen sedmdesátigolový Němec Miroslav Klose pokračuje i ve vyřazovací fázi. Didier Drogba (63), Španěl David Villa (59) a Samuel Eto´o (55) už mohli zamířit domů.

Jisté je i to, že sestava osmifinalistů, je velmi pestrá. Chybí zástupce Asie či Oceánie. Naopak dál prošli vedle Evropanů a Jihoameričanů i týmy se Střední a Severní Ameriky.

Brankové průměry ve skupinách na utkání od roku 1958 
1958 3,50
1962 2,71
1966 2,42
1970 2,54
1974 2,63
1978 2,50
1982 2,78
1986 2,33
1990 2,28
1994 2,58
1998 2,63
2002 2,71
2006 2,44
2010 2,10
2014 2,83
Jak se střílelo ve skupinách v Brazílii
A (postoupily Brazílie a Mexiko)  18
B (Nizozemsko a Chile)  22
C (Kolumbie a Řecko)  17
D (Kostarika a Uruguay)  12
E (Francie a Švýcarsko)  19
F (Argentina a Nigérie)  14
G (Německo a USA)  19
H (Belgie a Alžírsko)  15
Nejlepší střelci MS v Brazílii 
4 - Neymar (Brazílie), Messi (Argentina), Müller (Německo) 
3 - Robben, Van Persie (oba Nizozemsko), Benzema (Francie), E. Valencia (Ekvádor), J. Rodríguez (Kolumbie), Shaqiri (Švýcarsko) 
2 - T. Cahill (Austrálie), Mandžukič, Perišič (oba Chorvatsko), Gervinho, Bony (oba Pobřeží slonoviny), Suárez (Uruguay), A. Ayew, Gyan (oba Ghana), Dempsey (USA), Depay (Nizozemsko), Jackson Martínez (Kolumbie), Musa (Nigérie), Slimaní (Alžírsko) 
vap, Sport.cz

Který tým v Brazílii produkoval ve skupinové fázi nejpřitažlivější fotbal?


Časová osa: MS 2014

Filtr článků - MS 2014


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..