Argentina - Uruguay 1:0Messi už zase pálil v reprezentaci. Příště ale bude chybět

Hvězdný fotbalový útočník Lionel Messi, jenž si rozmyslel konec v reprezentaci, rozhodl gólem o vítězství Argentiny 1:0 v kvalifikaci o postup na světový šampionát 2018 nad Uruguayí. Úřadující vicemistři světa se díky výhře nad dosavadním lídrem dostali do čela tabulky skupiny jihoamerické zóny CONMEBOL.

Lionel Messi při utkání kvalifikace MS Argetina - Uruguay.

Argentinský kapitán Messi utkání, jež nenabídlo příliš šancí, rozhodl prakticky "z ničeho". Po efektním zpracování patičkou napřáhl ve 42. minutě před pokutovým územím a jeho tečovaná střela levačkou zapadla za záda bezmocného Fernanda Muslery.

Barcelonský kanonýr tak 56. gólem ve 114. utkání za národní mužstvo potvrdil pozici reprezentačního rekordmana. "Způsobil jsem hodně zmatků tím, že jsem nejprve řekl, že už hrát nebudu, a pak jsem přijel," řekl Messi, jenž oznámil konec kariéry v argentinském dresu v emocích po červnové porážce ve finále Copy América. "Od momentu, kdy jsem to prohlásil, mi fanoušci dávali najevo tolik lásky, že jsem se nemohl nevrátit," dodal devětadvacetiletý útočník.

Pětinásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče světa už ale Argentině nepomůže v úterním dalším kvalifikačním duelu ve Venezuele. Trenér Edgardo Bauza dnes oznámil, že Messiho na hřiště nepustí problémy s tříslem, které ho trápily už před utkáním s Uruguayí. "Bohužel nebude ve stavu, aby mohl hrát. Nemůžeme nic riskovat," řekl Bauza. Messi se tak bude šetřit před očekávanou náročnou sezónou v Barceloně.

Argentinci vyhráli kvalifikační šlágr pod novým koučem Edgardem Bauzou v Mendoze přesto, že celý druhý poločas absolvovali o deseti. Po druhé červené kartě šel do kabin v slzách těsně před přestávkou útočník Juventusu Paulo Dybala, jenž předtím ve 31. minutě nastřelil tyč.

Argentina má po sedmi z deseti zápasů jihoamerické kvalifikace v čele tabulky 14 bodů, za ní následuje trio třináctibodových týmů Uruguay, Kolumbie a Ekvádor. První čtyři místa zajišťují postup do Ruska, pátý tým tabulky čeká interkontinentální baráž.

Právě na pátou pozici se ztrátou dvou bodů na Argentinu ve čtvrtek se posunula Brazílie, jež vyhrála po 33 letech v Quitu a z ekvádorské metropole si odvezla cenné tři body za vítězství 3:0. Hráčem zápasu byl při svém debutu devatenáctiletý Gabriel Jesus, jenž jeden gól zařídil a další dva vstřelil.

Skóre otevřel v 72. minutě z penalty za faul na Jesuse Neymar, jenž navázal na nedávné olympijské hry v Riu, kde rozhodujícím gólem v rozstřelu zajistil Brazílii historické zlato. Další branky přidal sám talentovaný Jesus, jenž od ledna posílí Manchester City. Nejdříve v minutě 86. chytře sklepl do sítě přihrávku Marcela a v nastavení korunoval svůj výkon střelou z hranice šestnáctky.

Kolumbie se udržela mezi postupujícími týmy díky domácí výhře 2:0 nad Venezuelou, jež dohrávala o devíti. Střelec prvního gólu James Rodríguez a Carlos Bacca navíc neproměnili pokutové kopy.

V problémech jsou vítězové posledních dvou jihoamerických šampionátů a osmifinalisté MS Chilané, kteří prohráli 1:2 v Paraguayi. Ta je šestá bodově nastejno s Brazílií, Chile kleslo na sedmou pozici s odstupem dalších dvou bodů.

Kvalifikace na MS 2018 ve fotbale - jihoamerická zóna CONMEBOL:
La Paz: Bolívie - Peru 2:0 (1:0)
Branky: 37. Escobar, 87. Raldes.
Barranquilla: Kolumbie - Venezuela 2:0 (1:0)
Branky: 45.+1 Rodríguez, 80. Torres. ČK: 79. Ángel, 90.+2 Feltscher (oba Venez.).
Quito: Ekvádor - Brazílie 0:3 (0:0)
Branky: 86. a 90.+1 Gabriel Jésus, 72. Neymar z pen. ČK: 75. Paredes (Ekv.).
Mendoza: Argentina - Uruguay 1:0 (1:0)
Branka: 42. Messi. ČK: 45. Dybala (Arg.).
Asunción: Paraguay - Chile 2:1 (2:1)
Branky: 5. Romero, 8. Da Siva - 35. Vidal. ČK: 90.+2 Medel (Chile).