Rubriky:

MS 2018

Fotbalové MS v roce 2026 uspořádají Kanada, Mexiko a USA

13. června 2018 12:56 - Moskva
(Aktualizováno: 13. června 2018 13:07)

Fotbalové mistrovství světa v roce 2026 uspořádají společně Kanada, USA a Mexiko. Na středečním zasedání v Moskvě o tom rozhodl kongres mezinárodní fotbalové federace FIFA. Severoamerická kandidatura dostala 134 hlasů, její jediný soupeř Maroko 65. Závěrečného turnaje se poprvé zúčastní 48 týmů.

 

Edgard Garrido, Reuters

Ve prospěch severoamerické trojice rozhodl dostatek moderních stadiónů, dostupnost a výborná infrastruktura. Navíc podle odhadů organizátorů by mělo mistrovství v Kanadě, USA a Mexiku vynést FIFA 11 miliard dolarů, zatímco v případě Maroka šlo o polovinu. Africký stát by navíc musel postavit devět úplně nových stadiónů a pět zrenovovat.

Hlasování v Moskvě bylo veřejné, což bylo v ostrém kontrastu s předchozími volbami, kdy pořadatelství šampionátů v letech 2018 a 2022 získaly Rusko a Katar. Posléze bylo zatčeno přes 40 činovníků, kteří byli obviněni a odsouzeni za korupci, především při prodeji marketingových a vysílacích práv.

Vizitka společné kandidatury USA, Kanady a Mexika, která byla vybrána za pořadatele fotbalového MS v roce 2026:
Web: www.united2026.com
Motto: Jednota. Jistota. Příležitost.
Pořadatelská města: 16 (deset v USA, po třech v Kanadě a Mexiku)
Počet zápasů: 80 (60 v USA, po deseti v Kanadě a Mexiku)
Uspořádaná MS: 1970, 1986 (oboje Mexiko), 1994 (USA)
Výhody: dostatek moderních stadiónů, výborná infrastruktura
Nevýhody: velké vzdálenosti, napjatější politické vztahy USA s Mexikem kvůli imigraci
Ostatní: poprvé v historii se turnaje zúčastní 48 týmů, rovněž tři země společně ještě nikdy MS nehostily; USA, Kanada i Mexiko původně plánovaly, že se budou o šampionát ucházet samostatně, nakonec se ale rozhodly využít toho, že FIFA předloni zrušila zákaz společných kandidatur; v širším seznamu bylo 41 měst, nyní jich je 23; společnou kandidaturu podpořily hlavy všech zemí či anglický fotbalista David Beckham; pořadatelé očekávají, že se prodá rekordních 5,8 miliónu vstupenek.

"Dnes zvítězil především fotbal," prohlásil šéf americké fotbalové federace Carlos Codeiro. "Máme obrovskou radost, ale současně cítíme velkou čest a pokoru, že nás členové FIFA vybrali za pořadatele světového šampionátu," přidala v prohlášení severoamerická fotbalová konfederace CONCACAF.

Společnou kandidaturu podpořili i čeští delegáti

Vyšetřování rozsáhlého skandálu měla na starost americká prokuratura, která sídlí nedaleko stadiónu MetLife v New Yorku pro 87 tisíc diváků. Právě tam by se podle organizátorů mělo za osm let hrát finálové utkání. Spojené státy by měly hostit 60 z 80 zápasů rozšířeného turnaje, Mexiko s Kanadou po deseti.

Mexiko jako první stát uspořádá šampionát potřetí, hostilo ho už v letech 1970 a 1986. V USA se po roce 1994 uskuteční mistrovství světa podruhé, v Kanadě bude poprvé. Maroko naopak neuspělo s kandidaturou ani na pátý pokus.

Pro severoamerickou kandidaturu hlasovali v Moskvě i zástupci Fotbalové asociace ČR, zatímco Maroko podpořily například Slovensko s Nizozemskem a Francií. Voleb se nemohly zúčastnit svazy Americké Samoy, Guamu, Portorika a Amerických Panenských ostrovů, protože jsou nezačleněným americkým územím. Írán se zdržel hlasování.

"Myslím, že zvolení společné kandidatury Kanady, USA a Mexika, nebylo pro většinu zástupců světových federací překvapením. Nevýhodou může být možná jen časový posun, jednoznačným plusem ale bude ekonomický přínos pro FIFA, UEFA i členské národní asociace," řekl předseda FAČR Martin Malík.

Zástupce marocké kandidatury mrzelo, že neměla plnou podporu afrického kontinentu, protože 11 afrických zemí hlasovalo pro konkurenci. Stejně tak jako země z Blízkého Východu.

"Doufali jsme, ale ztratili jsme hodně hlasů na vlastním kontinentu a od našich arabských bratrů. Pak jsme neměli šanci," řekl ambasador marocké kandidatury a bývalý nigerijský fotbalista Daniel Amokachi. "Počítali jsme s našimi přáteli, ale byli jsme zrazeni," dodal fenomenální marocký běžec Hicham El Guerrouj, který pomáhal s kandidaturou.

ČTK

Zrušit


Časová osa: MS 2018

Filtr článků - MS 2018


Podsekce:

           
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..