Hlavní obsah

ANALÝZA: Věčný čekatel a běžec, kterého přestali využívat. Má ještě Coufal na Premier League?

Už to nepozná. Neskóruje na London stadium, který se rozburácí. O víkendu má poslední možnost, aby se trefil za West Ham alespoň na hřišti soupeře. A dost možná i v Premier League. Loučící se Vladimír Coufal v ní odběhal 146 zápasů. Jeho stopa v naleštěné soutěži není nulová a bezvýznamná. Obstál by v ní utlačovaný reprezentační obránce i dál? Analýza Sport.cz leccos napoví.

Foto: Profimedia.cz

Český reprezentant a obránce Vladimír Coufal

Článek

V historii Premier League najdete mimo gólmany jen patnáct borců, kteří nastřádali víc startů, a neradovali se přitom z gólu. Vévodí jim stoper Kenny Cunningham, který mezi lety 1994 a 2006 odkopal 335 duelů bez trefy.

Z aktuálních zaměstnanců slavné soutěže trumfne Coufala v nepříliš lichotivé statistice jen Joe Gomez (149) z Liverpoolu.

„Pořád jsem ještě nedal gól, ale to už je obehraná písnička,“ vyprávěl reprezentanční bek pro Canal+ Sport v době, když se přehoupl přes stovku startů bez branky. „Mám svůj cíl, stát se nejlepším Čechem v počtu asistencí v Premier League.“

Zatím jím není.

A velice pravděpodobně už ani nebude, ač na bednu se už dvaatřicetiletý zadák dostal.

Vede Patrik Berger s 29 asistencemi, za ním je jeho exliverpoolský kumpán Vladimír Šmicer se 24 pobídkami. Třetí je Coufal s 19 nahrávkami, čímž za sebou nechal Tomáše Rosického (14) s Milanem Barošem (12). Hezké skalpy.

Od Coufalova příchodu na podzim 2020 vypátráte v Premier League jen dva beky, kterým za tu dobu napočítali statistici víc áček, jmenují se Trent Alexander-Arnold (39) a Andy Robertson (32).

Foto: Sport.cz

Asistence Vladimíra Coufal v Premier League

Další, pokročilejší data společnosti Opta odhalují ještě zajímavější dlouhodobá čísla. Coufal v Anglii za zkoumané období nasype za 90 minuty hry do vápna průměrně 3,6 centru, plodnější byl jen Lucas Digne (4,2) a zmiňovaný Alexander-Arnold (4,5).

Nerozhoduje jen kvantita, ale přesnost. Coufalova se pohybuje na 22 procentech, což není marné. Nejlepší stabilně hrající beci se pohybují jen o pár procentních bodů výš.

„Coufal je fyzicky zdatný hráč,“ charakterizuje ho Opta. „V průměru za 90 minut podstoupí 17,1 sprintu.“

Pro usazení do kontextu, mezi beky Premier League se za posledních pět sezon řadí v dané kategorii na počátek druhé desítky. Mezi nejdynamičtější krajní obránce patří duo, které se trochu rýmuje – Robinson z Fulhamu (22,8) a Andy Robertson z Liverpoolu (21,8).

Podstatné je, že spoluhráči dovedli využívat Coufalovy sprintové náběhy. Za devadesátiminutovou šichtu obdržel běhavý a bojovný Čech 5,3 balonu do sprintu. V tom se řadí do první desítky v soutěži.

Jistě, odvíjí se to od taktiky a průběhu utkání, v nichž West Ham předchozí ročník sázel především na propracovanou defenzivu a rychlejší kvalt vpřed.

Také je třeba vzít v potaz, že Coufalův zaměstnavatel nikdy nehrál na špici soutěže a neatakoval příčky zajišťující Ligu mistrů. Data také nerozkryjí to, za jaký obnos Coufal v 27 letech přicházel z pražské Slavie a za jaké peníze v Londýně hrál.

„Nejsem v Premier League proto, abych si tady vydělal hezké peníze a mohl s nimi machrovat,“ líčil on sám v minulosti pro projekt Bez Frází. „Hraju anglickou ligu, abych za sebou jako sportovec něco zanechal.“

V poměru ceny k výkonu by Coufal náležel k jedincům nejvyšší jakosti.

West Ham s Coufalem a jeho krajanem Součkem nepoznával sestupové starosti. Český tandem se vypracoval mezi stálice a opory. Oblíbili si je fanoušci. Předloni ovládli Konferenční ligu.

Coufalova pozice ale po třicítce začala oslabovat. Loni v létě opustil klub trenér Moyes, jehož nahradil Španěl Lopetegui.

Coufalův ústup

Český bek vypadával ze sestavy, trápil ho zraněný sval. Nový kouč zkoušel jiné rozestavení se třemi stopery, kam na pravou stranu instaloval i atleticky disponovaného Coufala.

„Pozice, kterou jsem nikdy nehrál,“ připomínal před několika týdny Coufal pro iDNES Premium. „Přesto jsem ty zápasy, myslím, zvládl. A když jsem s trenérem začal mít společnou řeč, po špatných výsledcích skončil.“

V rozjeté sezoně přišel další trenér. Graham Potter.

A Coufal začínal zase nanovo.

Zase musel přesvědčovat. Navrch ho nakrklo, že mu vedení klubu počátkem února zatrhlo přesun do Fulhamu, který o něj stál. „Jsem z toho všeho rozpolcený,“ upřímně přiznával. Přitom mu za pár měsíců končil kontrakt a nezdálo se, že by byl v klubu chtěný nebo potřebný.

Poslední dva týdny ale Coufal zase odběhal na pravém beku. Má za sebou dojemnou rozlučku přes sociální sítě klubu i přímo na stadionu West Hamu. Je dost možné, že si ještě zahraje v neděli při ligové derniéře na hřiště sestupujícího Ipswiche.

Coufalova komplikovaná sezona se propisuje i do statistik. Zapsal 21 startů, ale pouze 11 z nich bylo od úvodních minut. Ubral s počtem centrů (2,4 za 90 minut), byť zvýšil přesnost nad 32 procent.

Zvládá víc sprintů oproti dlouhodobějším hodnotám (19,2 na 90 minut). Nicméně v čím dál náročnějším pojetí hry nacházíte v Premier League hned patnáctku neunavitelnějších sprinterů, jimž vévodí Daniel Muňoz (25,1) a Antonee Robinson (24,7).

Mimochodem, Coufalovy náběhy přestali kolegové využívat. Ač kmitá víc, dostává do tahu méně balonů (4,6 za 90 minut).

Coufal v Anglii nepatří mezi beky, jejichž předností je potáhnutí balonu vpřed. Spíš volí rychlé řešení jako centr nebo přihrávku. V progresivních vedeních míče se mezi obránci řadí až do osmé desítky. Vyplývá to i z hry a kvality West Hamu, který se před posledním kolem krčí na 15. příčce tabulky.

Odsouvání Coufala souvisí spíš s okolnostmi, jaké představuje věk nebo končící kontrakt. V datech výrazně neztrácí za spoluhráči, kteří hráli nebo alternovali na krajích obrany.

Jistě, těžko lze konkurovat předsezonní posile Aaronu Wan-Bissakovi, jehož klub před pár dny vyhlásil hráčem sezony. Sám Coufal jej označil za jednoho z nejlepších pravých beků v soutěži. Sedmadvacetiletý borec je produktivní a má výhodu, že zvládne hrát i na opačné straně hřiště.

Souboje za 90 minutÚspěšnost přihrávek
Vladimír Coufal11,181,1 %
Aaron Wan-Bissaka8,982,4 %
Emerson8,182,4 %
Oliver Scarles7,880,4 %

A dál? Coufal nezaostává. Podstupuje souboje. Neodpadává v nich. Při aktivním napadání má úspěšnost 68 procent. Zvítězí v 50 procent soubojů, což také není žádná bída.

Proti němu hraje horší perspektiva, ale ve 32 letech to pořád není na důchod a nákup bačkor. Jeho zápory mohou vyvážit dlouhé auty, po nichž může jeho tým hrozit.

Co dál, Vladimíre?

Coufal v loňské Lize národů se podle statistik řadil i k nejlepším českým reprezentantům a  také všem fotbalistům hrajících v béčkové úrovni.

Jeho zkušenosti i výkonnost ho klidně předurčují k tomu, že by v Premier League nepředstavoval křoví. O dřívějším zájmu Fulhamu už řeč byla. Zaznívá, že Coufalovy služby se mohou hodit jeho oblíbenému trenérovi Moyesovi, jenž počátkem roku převzal Everton.

Prověřený Coufal by se mohl šiknout i nováčkům, kteří po roční exkurzi v Premier League zase opustí. Nestál by moc. Vlastně nic, když mu vyprší kontrakt.

Borce jeho ražení vítá i Turecko, kde dovedou frajery s hezkými životopisy náležitě ocenit. „Vladimír Coufal je v hledáčku Monaka, stále ovšem preferuje setrvání v Premier League,“ napsal na síť X bývalý profík Jiří Sodoma, jenž má blízko k Coufalově kolegovi Součkovi.

Anglické pokračování by bodlo i národnímu týmu, kde má Coufal i po výměně trenéra a předloňském flámu v olomouckém klubu Belmondo nadále silnou pozici.

„Pořád bych se chtěl rovnat s těmi nejlepšími, nejšikovnějšími a nejrychlejšími fotbalisty na světě,“ vyznal se na jaře Coufal. Splní se mu to?