Revoluční změna ve fotbale? Pravidlo z roku 1965 může být dnes zrušeno

Doma hlavně udržet nulu, na hřišti soupeře se pokusit vstřelit aspoň jeden gól. S tímto cílem vstupuje do fotbalových pohárových zápasů play off drtivá většina klubů. Důvod? Více branek vstřelených na soupeřově hřišti v konečném účtování totiž při rovném skóre rozhoduje o postupujícím týmu. Toto 54 let staré pravidlo by se právě dnes mohlo změnit.

José Mourinho a Arséne Wenger si podávají ruku po zápase

Dostat na domácím hřišti gól? Velký problém. Nebo dva? To už je pak z pohledu celku hrajícím před vlastními diváky téměř fotbalový rozsudek smrti.

Pravidlo, které při rovnovážném skóre zvýhodňovalo tým, který dal více branek na hřišti soupeře, by však mohlo být na dnešním kongresu UEFA zrušeno.

Gól na hřišti soupeře? Není problém

Podle řady fotbalových expertů už totiž není takový problém na cizím hřišti skórovat a výhoda tak přestává být účinná. "Trenéři si myslí, že to pravidlo by mělo být změněno, protože situace ve fotbale se změnila od doby, kdy toto pravidlo bylo zavedeno," řekl médiím zástupce sekretáře UEFA Giorgio Marchetti.

Pravidlo zvýhodňující tým, který dá v evropských pohárech více branek na hřišti soupeře, bylo zavedeno v roce 1965 s cílem zrušit při nerozhodném výsledku opakované zápasy či zredukovat počet prodloužení.

V praxi pak tým, který doma zvítězil například 1:0 a venku padl 1:2, postoupil právě na základě pravidla o počtu branek vstřelených na soupeřově hřišti. Pokud změny projdou, bude se nově hrát prodloužení.

Návrh na úpravu pravidel podpořili mimo jiné i José Mourinho, Rafael Benítez či Arséne Wenger. Rozhodnout by se mohlo již dnes.

Souhlasíte s tím, aby bylo zrušeno pravidlo o gólu vstřeleném na hřišti soupeře?