FIFA udělila bývalému brazilskému funkcionáři doživotní distanc

15. dubna 2019 17:20 - Curych

Bývalý šéf brazilského fotbalového svazu José Maria Marin dostal od mezinárodní federace FIFA doživotní distanc. Verdikt padl více než půl roku poté, co ho za účast v korupčním skandálu v nejvyšších patrech FIFA potrestal newyorský soud. Podle dnešního rozhodnutí etické komise FIFA navíc musí zaplatit pokutu milion švýcarských franků (asi 22,6 milionu korun).

 

Mary Altaffer, ČTK/AP

Šestaosmdesátiletý Marin, jenž vedl organizační výbor mistrovství světa 2014, se stal vloni v srpnu prvním z vysokých funkcionářů z vedení FIFA, kteří byli za korupci, vydírání a praní špinavých peněz odsouzeni. V aféře, která vypukla v roce 2015 a kterou se zabývali američtí vyšetřovatelé, padlo na 40 obvinění.

Marin podle obžaloby obdržel na úplatcích 6,6 milionu dolarů (asi 150 milionů korun) za prodej marketingových a vysílacích práv na fotbalové soutěže v Jižní Americe. Vedle čtyřletého trestu mu soud v New Yorku nařídil zaplatit pokutu 1,2 milionu dolarů, dalších 3,3 milionu mu bylo zabaveno.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.