Ostatní

Živě

Plivání na soupeřku, skandální chování a surové fauly. Běsnící Kameruňanky odmítaly na MS pokračovat ve hře

24. června 2019 15:37 - Valenciennes/Praha

Nevybíravé fauly, lokty v obličeji, surová hra, plivání na soupeřku a nekončící hádky. Hlavní roli osmifinálového střetnutí na mistrovství světa žen ve fotbale si zahrály systém VAR a nepříčetné fotbalistky Kamerunu, které neunesly rozhodnutí sporných situací v jejich neprospěch. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že utkání se ani nedohraje. Výkon Angličanek, které si v nedělním duelu se soupeřkami poradily poměrem 3:0, tak zůstal ve stínu skandálního chování, kterého byli diváci ve Valenciennes svědky.

Phil Noble, Reuters

Úvodní branku vstřelila ve 14. minutě Steph Houghtonová po první sporné situaci zápasu. Augustine Ejangueová zahrála malou domů a čínská rozhodčí Liang Čchin signalizovala nepřímý volný kop na hranici malého vápna. Kamerunská hráčka na soupeřku volající po potrestání deliktu plivla. Rozhodčí i asistenti u VAR však nechutné nesportovní chování přehlédli.

Další kontroverze přišla na řadu v závěru prvního poločasu. Ve čtvrté nastavené minutě svou čtvrtou brankou na turnaji zvýšila na 2:0 Ellen Whiteová. Lajnová sudí signalizovala ofsajd. Po přezkoumání u videa však hlavní arbitra gól uznala. Kameruňanky situaci psychicky vůbec neustály. Hádky na hřišti nebraly konce. Trenér Alain Djeumfa běsnící hráčky nakonec přece jen uklidnil a mohlo se pokračovat.

Krátce po změně stran rozhodčí na základě videa neuznala gól Ajary Nchoutové kvůli těsnému ofsajdu a na kamerunský tým toho bylo už přespříliš. Hřebíček do rakve mu v 58. minutě zarazila Alex Greenwoodová gólem na 3:0. Až závěrečný hvizd vysvobodil Angličanky před frustrací Kameruňanek, které svou surovou hrou ve zbytku zápasu definitivně „vylepšily" svou fotbalovou reputaci před odletem z MS domů.

"Obávám se, že dnes jsme viděli chování, které je na hřišti nepřijatelné. Ať už bychom vyhráli, prohráli nebo remizovali, mé hráčky by se takhle nechovaly. Musíte respektovat pravidla, rozhodčí a vyrovnat se s tím. Za to, co jsem viděl na trávníku, jsem se styděl. Ten zápas mě nebavil a nebavil ani mé hráčky," řekl ke skandálnímu průběhu duelu anglický trenér Phil Neville.

pb, Sport.cz

Fortuna liga 2019-2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.