Brücknerovo Rakousko znovu padlo, Anglie vyhrála v Německu

PRAHA/ŽILINA

Proklaté Turecko! Musí si po středeční prohře 2:4 na lavičce rakouské reprezentace říkat trenér Karel Brückner. Nejenže Turci v červnu postoupili na úkor Brucknerova českého výběru do čtvrtfinále ME, nyní možná zasadili poslední ránu k odvolání českého stratéga od týmu našeho jižního souseda. Hattrickem se v zápase blýskl Sanli. V dalším přípravném zápase uspěli hráči Anglie v Německu. Vítěznou branku vsítil kapitán Terry.

Hodně se v rakouských mediích před středečním přátelským utkáním proti Turecku spekulovalo, zda by případná prohra znamenala konec působení kouče Brücknera u rakouského národního týmu. Židle se tak po sérii špatných výsledků pod českým trenérem rozklepala do těžko udržitelných vibrací.

Hölzl sice poslal rakouský celek ve 28. minutě do vedení, ovšem do konce poločasu otočili Turci zásluhou Aurelia a Tuncay Sanliho skóre ve svůj prospěch. Dvě minuty po změně stran to byl znovu Sanli, kdo se ve vápně soupeře dokázal prosadit. V 53. minutě se pokusil utkání zdramatizovat svým parádním druhým gólem Hölzl. Když ale po hodině hry Sanli využil školácké chyby domácí defenzivy, rozhodl o konečné výhře pro hosty v poměru 4:2.

Slováci přejeli Lichtenštejnsko

Slováci se proti Lichtenštejnsku, 152. týmu světového žebříčku, nedokázali dlouho prosadit. Dvěma góly poslal naše východní sousedy do vedení záložník Neapole Marek Hamšík. Svěřenci Vladimíra Weissa ovšem ani potom utkání nedominovali, zbytečně ztráceli míče a pouštěli svého soupeře hluboko na svou polovinu. Naštěstí pro domácí ale díky Vittekovi a premiérové trefě Ježe slavili Slováci konečnou výhru 4:0.

Další soupeř českých reprezentantů v kvalifikaci Slovinci hostili v balkánském derby Bosnu. Hosté šli brzy do vedení, když se už ve druhé minutě trefil Ibiševič. Když se o jedenáct minut později zapsal mezi střelce i Misimovič, vypadalo to s výběrem trenéra Matjaže Keka hodně špatně. Domácí fanoušci v Mariboru se přeci jen ještě do prvního poločasu také radovali. To když snižoval ve 27. minutě na 1:2 Robert Koren. Ve druhé půli byly k vidění ještě čtyři góly. Bosna se nakonec i díky trefě ex-teplického Džeka radovala z výhry 4:3.

Anglie v Berlíně uspěla

Ostře sledovaný duel byl k vidění na Olympijském stadiónu v Berlíně, kde v přátelském utkání hostila domácí německá reprezentace Anglii. Oba týmy vedou své kvalifikační skupiny na MS 2010. Zatímco náš západní soused má ve skupině 4 čtyřbodový náskok na Rusko, jež má ovšem zápas k dobru, Anlgie ve skupině 6 má dokonce před druhým Chorvatskem pětibodový náskok.

Útočník Albionu Agbonlahor mohl využít zaváhání německého brankáře Adlera už ve 13. minutě. Pomezní rozhodčí ovšem anglickému forvardovi odmával útočný faul. Sedmdesát tisíc diváků tak vidělo první gól zápasu až o deset minut později. Z rohu poslal do vedení Anglii svým premiérovým gólem Mathew Upson.

Po hodině hry bylo vyrovnáno! Terrymu se nepodařilo pokrýt míč před Patrickem Helmesem, a ten tak neměl již problém ke vstřelení gólu. Stoper Chelsea svou chybu odčinil v 83. minutě. Kapitán Albionu se prosadil hlavou po zahrané standardní situaci.

Výsledky středečním přátelských zápasů:
Žilina: Slovensko - Lichtenštejnsko 4:0 (1:0)
Branky: 43. a 72. Hamšík, 75. Vittek, 90. Jež.
Sestava Slovenska: Mucha - Pekarík (46. Hološko), Čišovský, Zabavník, Čech - Borbély - Obžera (53. Kucka), Kozák, Hamšík (74. Doležaj), Švento (46. Jež) - Jakubko (66. Vittek).
Baku: Ázerbájdžán - Albánie 1:1 (1:1)
Branky: 4. Subasič - 11. Bakaj. ČK: 45. Beqiri (Alb.).
Tallinn: Moldavsko - Litva 1:1 (0:0)
Branky: 69. Bugajov - 72. Savenas z pen.
Bělehrad: Srbsko - Bulharsko 6:1 (4:1)
Branky: 9. a 27. Jovanovič, 28. a 34. Miloševič, 57. Milijas, 67. Lazovič - 20. Georgiev.
Podgorica: Černá Hora - Makedonie 2:1 (2:0)
Branky: 24. Dzudovič, 33. Jovetič z pen. - 85. Popov.
Nikósie: Kypr - Bělorusko 2:1 (1:0)
Branky: 29. Christofi, 48. Avraam - 55. Kovel.
Tel Aviv: Izrael - Pobřeží slonoviny 2:2 (2:1)
Branky: 18. Barda, 24. Golan - 33. vlastní Strool, 85. Sanogo.
Dněpropetrovsk: Ukrajina - Norsko 1:0 (1:0)
Branka: 26. Selezňov z pen. ČK: 49. Riise (Nor.).
Bukurešť: Rumunsko - Gruzie 2:1 (0:1)
Branky: 62. Marica, 70. Goian - 11. Marcvaladze.
Maribor: Slovinsko - Bosna a Hercegovina 3:4 (1:2)
Branky: 64. z pen. a 75. Novakovič, 27. Koren - 2. a 63. Ibiševič, 13. Misimovič, 53. Džeko.
Sestava Slovinska: Handanovič - Brečko, Mörec, Cesar, Jokič - Komac, Koren, Kirm, Šišič - Novakovič, Dedič.
Vídeň: Rakousko - Turecko 2:4 (1:2)
Branky: 28. a 53. Hölzl - 42., 47. a 61. Tuncay, 37. Aurelio.
Kodaň: Dánsko - Wales 0:1 (0:0)
Branka: 57. Bellamy.
Lucemburk: Lucembursko - Belgie 1:1 (0:1)
Branky: 46. Mutsch - 23. Mirallas.
St. Gallen: Švýcarsko - Finsko 1:0 (0:0)
Branka: 84. Ziegler.
Pireus: Řecko - Itálie 1:1 (0:0)
Branky: 50. Gekas - 54. Toni.
Amsterodam: Nizozemsko - Švédsko 3:1 (1:0)
Branky: 33. a 48. Van Persie, 90. Kuijt - 51. Källström.
Berlín: Německo - Anglie 1:2 (0:1)
Branky: 63. Helmes - 24. Upson, 84. Terry.
Belfast: Severní Irsko - Maďarsko 0:2 (0:0)
Branky: 57. Torghelle, 71. Gera.
Sestava S. Irska: Taylor (46. Tuffey) - Duff (55. McGinn), Evans, Baird, McGivern - Gillespie, Clingan, O'Connor (82. Shiels), Brunt (69. Paterson) - Lafferty (46. Feeney), Healy (88. Thompson).
St. Denis: Francie - Uruguay 0:0
Dublin: Irsko - Polsko 2:3 (0:1)
Branky: 88. Hunt, 90.+1 Andrews - 3. M. Lewandowski, 47. Roger, 89. R. Lewandowski.
Sestava Polska: Fabiański - Wasilewski, Bosacki, Dudka, Wawrzyniak - Blaszczykowski (46. Roger), M. Lewandowski, Gargula, Krzynówek (81. Jodlowiec), Boguski (70. Peszko) - Brožek (46. R. Lewandowski).
Glasgow: Skotsko - Argentina 0:1 (0:1)
Branka: 8. Maxi Rodriguez.