Polský ministr chce ve fotbalové lize české rozhodčí

27. března 2009 15:52 - VARŠAVA

Zápasy polské fotbalové ligy by mohli řídit čeští nebo němečtí rozhodčí. S tímto návrhem přišel podle agentury PAP polský ministr sportu Miroslaw Drzewiecki v reakci na čtvrteční zadržení dvou sudích kvůli podezření z korupce.

Během úplatkářského skandálu bylo z listiny rozhodčích pro nejvyšší soutěž od začátku sezony vyškrtnuto šest z původních jednadvaceti arbitrů. Čtyři z ní zmizeli kvůli účasti v korupční aféře a dva ze seznamu vypadli údajně z osobních důvodů.

"Musíme počítat s tím, že když to bude nutné, budeme muset uzavřít dočasné dohody s Němci, s Čechy," uvedl Drzewiecki na tiskové konferenci. "Když nebudeme mít dostatek vlastních rozhodčích, budeme si je muset půjčit v cizině," dodal.

Polský fotbalový svaz reagoval prohlášením, že takové rozhodnutí nepřísluší Drzewieckému, ale komisi rozhodčích. Mluvčí svazu Andrzej Strejlau však možné angažování zahraničních sudích nevyloučil.

Korupci v polském fotbale začala policie vyšetřovat v roce 2005 a zatčeno už bylo téměř 180 osob, z nichž 17 bylo odsouzeno. Další se nyní ze svých činů zodpovídají před soudem.

Trestům neunikly ani kluby. Jagellonia Bialystok se v únoru stala už jedenáctým týmem, který byl za uplácení přeřazen do nižší soutěže.

Za korupci se v minulých letech trestalo také v českém fotbale, kde bylo potrestáno i přes deset rozhodčích.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.