Rubriky:

Ostatní

Blatter chce, aby etická komise FIFA suspendovala Infantina

31. července 2020 11:31 - Bern

Bývalý předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter doufá, že jeho nástupce ve funkci Gianni Infantino bude suspendován, stejně jako se to stalo před pěti lety jemu. S Infantinem bylo ve čtvrtek zahájeno trestní řízení kvůli tajným schůzkám se švýcarským generálním prokurátorem Michaelem Lauberem.

 

Jan Handrejch, Právo

"Pro mě je situace jasná. Etická komise FIFA musí zahájit řízení s Infantinem a dočasně mu zastavit činnost," řekl čtyřiaosmdesátiletý Blatter, který stál v čele světového fotbalu 17 let.

V červnu 2015 dal pár dnů po svém pátém znovuzvolení funkci předsedy k dispozici. Volbě předcházelo zatčení vysokých činovníků FIFA na žádost amerických úřadů kvůli podezření z korupce. V říjnu pak Blatterovi zastavila činnost etická komise FIFA, jež mu následně udělila osmiletý zákaz působení ve fotbale. Po odvolání mu byl distanc o dva roky zkrácen. Od té doby byl několikrát vyšetřován kvůli zpronevěře.

Státní zástupce zahájil trestní řízení s šéfem FIFA Infantinem

Jestli bude suspendován i Infantino, zatím etická komise FIFA neuvedla. "Naší základní zásadou je, že možné probíhající případy a případná vyšetřování nekomentujeme. Jako obvykle proto bude jakékoli stanovisko etické komise zveřejněno až podle situace," uvedla komise v prohlášení.

Jeho nástupcem se v únoru 2016 stal generální sekretář Evropské fotbalové unie Infantino, loni byl zvolen na další čtyři roky. V roce 2018 vyšlo najevo, že se několikrát sešel s Lauberem. Ten vedl vyšetřování nejméně 25 případů, v nichž byli činovníci FIFA podezřelí z korupce při volbách pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022.

Federální švýcarský soud před časem shledal, že Lauber v několika bodech porušil své oficiální povinnosti a lhal vyšetřovatelům. Lauber v souvislosti se schůzkami nabídl minulý týden rezignaci. Svým odstoupením chtěl podle vlastních slov ochránit pověst úřadu, pochybení ze své strany stejně jako Infantino odmítá.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.