Čeští futsalisté ve čtvrtfinále ME vyřadili Italy na penalty

DEBRECÍN

Čeští futsalisté porazili ve čtvrtfinále mistrovství Evropy favorizovanou Itálii 3:1 na penalty poté, co zápas skončil nerozhodně 3:3, a budou hrát o medaile. Hrdinou utkání byl brankář Libor Gerčák, který v rozstřelu chytil tři pokusy soupeře. Rozhodující penaltu vstřelil David Frič.

Češi jsou v semifinále podruhé v historii, poprvé tam postoupili před sedmi lety. Jejich příštím soupeřem bude ve čtvrtek vítěz úterního duelu mezi Ruskem a Španělskem.

Dnešní zápas v Debrecínu měl překvapivý úvod. Italové zřejmě pod dojmem českého výkonu proti Maďarsku hráli velmi opatrně a častěji u míče byl paradoxně výběr trenéra Tomáše Neumanna. Jenže pak přišla hrubka Novotného v rozehrávce a Itálie šla v šesté minutě do vedení.

Vyrovnání přišlo brzy po rychlé akci, na jejímž konci byl Kopecký. Od té chvíli se hrála především taktická bitva. Češi se drželi díky vysunuté obraně i výtečným zákrokům náhradního gólmana Gerčáka, ale před přestávkou podruhé inkasovali.

Favorizovaní Italové znejistěli

Krátce po pauze bylo vyrovnáno po odvážné střele Slámy a favorizovaní Italové opět znejistěli. A když si Duarte dal dvanáct minut před koncem po Fričově střele vlastní gól, rodila se největší senzace šampionátu. Sedm minut před koncem ale Baptistella vyrovnal.

Dvě a půl minuty před koncem trenér Neumann šokoval nejen své svěřence, ale především soupeře. Přes vyrovnaný stav vsadil na power play, jeho tým držel míč a Kopecký dokonce nastřelil po slibné kombinaci tyč. Následoval penaltový rozstřel, v němž se radovali čeští hráči. Gerčák chytal jednu penaltu za druhou a Neumannův tým po slabším vstupu do šampionátu navázal na největší úspěch českého futsalu z roku 2003.

Tehdy národní tým za postup mezi poslední čtyři získal bronzové medaile. Letos se bude hrát v neděli vedle finále také duel o třetí místo.

Mistrovství Evropy ve futsalu v Maďarsku, čtvrtfinále:
Česká republika - Itálie 3:3 (1:2), 3:1 na penalty
Branky: 8. Kopecký, 24. Sláma, 28. vlastní Duarte - 6. Duarte, 18. Sád, 33. Baptistella. Rozhodčí: Ivanov (Ukr.), Panajides (Kypr). Diváci: 1900. Za ČR penalty proměnili: Kopecký, Dlouhý, Frič.
Sestava ČR: Gerčák - Dlouhý, Kopecký, Frič, Rešetár - Havel, Sláma, Novotný, Belej - Kroulík, Janovský.
Ázerbájdžán - Ukrajina 3:3 (2:2), 4:2 na penalty.