Pravidla FIFA zajistí fotbalistkám placenou mateřskou pauzu

19. listopadu 2020 13:35 - Curych

Světová federace FIFA hodlá zavést pravidla, jež by ochránila zaměstnanecká práva fotbalistek v době mateřství. Kluby by měly mít povinnost umožnit svým hráčkám alespoň 14 týdnů mateřské pauzy, během nichž jim budou platit alespoň dvě třetiny smluvně dohodnuté mzdy.

 

K2K Sports

Pokud by klub hráčce poté, co otěhotní, ukončil kontrakt, hrozí mu finanční i jiné tresty. "Chceme ochránit fotbalistky před porodem, během něj i po něm. Klub pak bude mít povinnost zapojit je zpět do fotbalových aktivit a zajistit jim odpovídající lékařskou péči," uvedl hlavní právník FIFA Emilio García.

Navržená pravidla jsou vnímána jako jeden z klíčových kroků pro profesionalizaci ženského fotbalu po úspěšném mistrovství světa v roce 2019 a investicích elitních klubů do vytvoření ženských týmů. Regule by měla v prosinci schválit rada FIFA a platit by měly od 1. ledna.

FIFA chce levnější systém videorozhodčího pro všechny úrovně

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.