Živě

Nejvyšší soud zamítl snahy o zákaz konání Copy América v Brazílii

11. června 2021 10:30 - Brasília

Jihoamerický fotbalový šampionát Copa América se může odehrát v Brazílii navzdory protestům opozice, hráčů a řady odborníků, kterým se konání turnaje v zemi v době pandemie koronaviru nelíbí. Nejvyšší soud jednomyslně zamítl dva ze tří návrhů na soudní zákaz a očekává se, že stejně se vypořádá i se zbývajícím. Šampionát by tak měl v neděli začít zápasem domácí Brazílie s Venezuelou.

 

Cesar Olmedo, Reuters

Brazílie pořadatelství převzala na poslední chvíli minulý týden, kdy se kvůli pandemii covidu-19 turnaje vzdala Argentina. Před ní bylo hostitelství odebráno Kolumbii kvůli protivládním nepokojům. Krok brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který uspořádání šampionátu prosadil, ale vyvolal silnou kritiku. Opozice a odbory na vládu podaly žalobu.

Soud žaloby zamítl s vysvětlením, že o povolení či zákazu zápasů mohou rozhodnout jen místní vládní úřady. Utkání Copy América by se měla uskutečnit v Riu de Janeiro, v hlavním městě Brasílii, Goianii a Cuiabá, guvernéři všech čtyř dotčených států jsou Bolsonarovými spojenci. Starosta Ria Edoardo Paes ale minulý týden prohlásil, že pokud se koronavirová situace dál zhorší, je připraven přistoupit ke zpřísnění opatření a ke zrušení zápasů.

Brazilští fotbalisté váhají, zda se zúčastní domácí Copy América

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.