Trio superligových klubů přivítalo rozhodnutí soudu, jenž zakázal sankce UEFA

30. července 2021 21:38 - Madrid

Barcelona, Real Madrid a Juventus ve společném prohlášení přivítaly rozhodnutí obchodního soudu v Madridu, jenž vyzval UEFA, aby zrušila na ně uvalené sankce za plány na založení nezávislé superligy. Trojice je poslední z původní dvanáctky klubů, které vyhlásily v dubnu vznik nové soutěže, jež ale kvůli odporu fotbalové veřejnosti v čele s UEFA nevydržela ani 48 hodin.

 

@DaniCarvajal92, Twitter

"Soud podpořil požadavky pořadatelů superligy, zamítl odvolání UEFA a potvrdil varování směrem k UEFA, že nesplnění tohoto rozhodnutí může vést k pokutě a potenciální kriminální odpovědnosti," uvedly Barcelona, Real a Juventus. "Případ bude předán Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku, jenž by měl prověřit monopol UEFA na evropský fotbal. Jsme rádi, že už nadále nebudeme čelit hrozbám UEFA," dodaly kluby.

Vedle nich se do projektu původně zapojilo šest anglických klubů Manchester United, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Tottenham, Arsenal a také Inter Milán, AC Milán a Atlético Madrid. Podle madridského soudu jim UEFA nesmí udělit pokutu 100 milionů eur v případě, že se znovu k superlize připojí, s čímž kluby původně souhlasily.

Barcelona se dohodla na "přátelském" mimosoudním vyrovnání s Neymarem

Obchodní soud také nařídil, aby všechny sankce proti klubům stáhly Premier League a Italská fotbalová federace. Mezi tresty patří platba 22 milionů liber coby gesto dobré vůle a hrozba odpočtu 30 bodů pro šest anglických klubů. Italská federace zase uvedla, že klubům zapojeným do superligy může zakázat účast v Serii A.

Mistr světa z roku 2014 Sami Khedira odchází z Juventusu do Herthy Berlín.

Twitter @PurelyFootball

Projekt superligy byl přímou konkurencí Ligy mistrů, kterou organizuje UEFA. Na rozdíl od ní se však do nového projektu kluby nekvalifikovaly na základě sportovních výsledků, ale zakládající členové v ní měli účast jistou. Fanouškovské organizace a další členové fotbalové veřejnosti kritizovali fakt, že uzavřená soutěž jde proti zažitým principům fungování evropského fotbalu.

UEFA s kluby za snahu o odtržení zahájila disciplinární řízení, ale v červnu ho zastavila. Navzdory tomu, že se Real, Barcelona a Juventus myšlenky na superligu nezřekly, byly přijaty do nového ročníku Ligy mistrů.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.