Rubriky:

Ostatní

Blatter navrhl místo navíc na fotbalovém MS pro CONCACAF, Platinimu to nevoní

17. dubna 2015 13:34 - Nassau

Prezident FIFA Sepp Blatter na kongresu CONCACAF navrhl, aby konfederace Severní a Střední Ameriky a karibské oblasti měla na fotbalovém mistrovství světa jistá čtyři účastnická místa, zatímco podle současných kvót má tři. Blatterův soupeř v květnových volbách Luis Figo si postěžoval, že pouze úřadující šéf dostal na Bahamách prostor veřejně promluvit.

 

Arnd Wiegmann, Reuters

"Pokud má na mistrovství světa být dál 32 týmů, měl by mít CONCACAF čtyři místa," řekl Blatter, který bude 29. května usilovat o pátý mandát šéfa FIFA. Čtvrté místo na MS si z této zóny momentálně může zajistit jen vítěz play off proti týmu z jiné federace. Loni se do Brazílie touto cestou kvalifikovalo Mexiko po triumfu nad Novým Zélandem.

Devětasedmdesátiletý Švýcar na svou řeč obdržel mimořádně pozitivní ohlasy a upevnil si podporu u deseti členských federací CONCACAF. Šéf svazu Dominikánské Republiky Osiris Guzman dokonce Blattera přirovnal k Ježíši Kristovi, Martinu Lutheru Kingovi či Nelsonu Mandelovi.

Demokracie a fotbal prohrávají, říká Figo

Bývalý portugalský reprezentant Figo však zpochybnil nezaujatost kongresu, protože on ani další kandidáti na předsedu FIFA - jordánský princ Alí bin Husajn a Nizozemec Michael van Praag - nedostali na podiu prostor jako Blatter. "Pokud někteří mluví a ostatní mlčí, demokracie a fotbal prohrává. Volby jsou podle definice demokratický proces, v opačném případě to nejsou volby," citovala Figa agentura Reuters.

Podle generálního sekretáře CONCACAF Enriqueho Sanze mluvil Blatter na kongresu jako úřadující prezident FIFA a jeho řeč se primárně netýkala voleb. Na proslovy ostatních uchazečů prý také nezbyl čas.

Šéf UEFA Michel Platini, který už dříve požadoval čtrnácté místo na MS pro Evropu, se Blatterově návrhu podivil. "Pokud Blatter chce místo navíc pro konfederaci, která jednou postoupila do čtvrtfinále, co dá nám, když jsme vyhráli poslední tři turnaje?" poukázal Platini na triumfy Německa, Španělska a Itálie. Žádný tým z CONCACAF nikdy mistrovství světa nevyhrál, historické maximum je čtvrtfinále, kam loni postoupila Kostarika a v minulosti USA a dvakrát Mexiko.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.