Rubriky:

Ostatní

Rozšíření MS na 16 skupin po třech je nejvhodnější, tvrdí analýza

23. prosince 2016 15:50 - Ženeva

Interní analýza Mezinárodní fotbalové federace FIFA potvrdila, že pokud se má mistrovství světa rozšířit na 48 týmů, nejvhodnější je varianta s 16 skupinami po třech mužstvech. Uvedla to agentura AP, která má dokument k dispozici. Z něho však vyplývá, že současný formát s 32 celky nabízí nejvyšší kvalitu fotbalu. A zdá se, že má i zastání u fanoušků. Pro některé je další rozšiřování šok.

 

fifa.com

Současný prezident FIFA Gianni Infantino prosazuje zvýšení počtu účastníků, aby šampionát zasáhl co nejvíce zemí a přinesl ještě větší zisky. Z pěti navrhovaných systémů podle čtyřiašedesátistránkové analýzy nejlépe vychází Infantinem navrhovaný systém 16 skupin.

Nový formát by celkem přinesl 80 zápasů, hraných ve 32 dnech. Poslední šampionát v Brazílii za stejný počet dnů stihl jen 64 zápasů. To by umožnilo FIFA získat více peněz od sponzorů i z televizních práv. Rovněž by se časy výkopů mohly lépe přizpůsobit hlavním mediálním trhům.

Zisk by podle analýzy mohl vzrůst až o 20 procent na 6,5 miliardy dolarů (asi 168 miliard korun). Pro šampionát v roce 2018 v Rusku se počítá se ziskem 5,5 miliardy dolarů. Náklady na organizaci by přitom měly vzrůst z dvou miliard jen na 2,3 miliardy dolarů.

Nový formát šampionátu má FIFA projednávat 10. ledna na zasedání Rady v Curychu, platil by od roku 2026. Hlavním cílem možného rozšíření však nemá být finanční stránka, ale propagace fotbalu po celém světě. "Nepůjde o finanční rozhodnutí. Cílem rozšíření je podpora fotbalu a přinesení této hry do všech koutů světa," stojí v dokumentu.

Analýza však zároveň připouští, že rozšíření může přinést pokles kvality šampionátu. Po provedení desetitisíců simulací šampionátu vyšlo najevo, že současný formát s 32 týmy je kvalitnější a častěji se tam střetnou ty nejsilnější země. Jednou z uvažovaných alternativ bylo i rozšíření na 40 účastníků.

Pět návrhů na změnu formátu fotbalového mistrovství světa podle analýzy FIFA:
48 týmů (16 skupin po třech):
80 zápasů během 32 dnů, výhodou je, že ve všech zápasech bude o co hrát, zachovává principy současného formátu, nedocházelo by ke kolizi dvou zápasů hraných ve stejný čas, k dispozici by bylo třeba 12 stadionů, stejně jako při současném formátu, nárůst zisku z 5,5 miliardy dolarů na 6,5 miliardy
48 týmů (16 týmů nasazených, 32 týmů by hrálo baráž o zbylých 16 míst):
baráž by přinesla drama, ale podle analýzy by ji fanoušci nevzali jako plnohodnotnou součást šampionátu, turnaj by se natáhl na 39 dní, jelikož by po baráži musel následovat třídenní odpočinek, týmy i fanoušci by musely plánovat cestu nejen na baráž, ale i na případný postup do skupiny, což by bylo logisticky náročné, přes baráž by mohly projít týmy jen z některých kontinentů, nárůst zisku na 6,32 miliardy dolarů
40 týmů (10x4):
"jen" 76 zápasů, narušil by se současný formát postupů ze skupiny, dál by šli jen vítězové a šest z deseti týmů na druhých místech, tedy menší přehlednost v boji o postup, týmy na druhých místech by mohly doplatit na to, že jejich skupina je silnější než jiná, o třetinu menší ziskovost než při formátu 16x3
40 týmů (8x5):
nejvíce zápasů, a to 88, ale hodně zápasů, ve kterých o nic nepůjde, nejmenší pravděpodobnost, že se spolu utkají silné týmy, nejmenší herní kvalita a atraktivita, nepřijatelné pro evropské kluby, které by musely pouštět hráče na delší čas a na větší herní zátěž
32 týmů (8x4):
současný formát platný od roku 1998, 64 zápasů, přináší největší herní kvalitu ze všech navrhovaných formátů
ČTK

Která varianta MS se nejvíce líbí vám?


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.