Rubriky:

Ostatní

FAČR může i přes obvinění čerpat dotace z MŠMT

25. května 2017 12:45 - Praha
(Aktualizováno: 25. května 2017 16:35)

Fotbalová asociace ČR se může i přes trvající obvinění zúčastnit dotačního řízení ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. S ohledem na presumpci neviny jí budou dotace vyplaceny. Po dnešním zasedání Národní rady pro sport o tom informovala ministryně Kateřina Valachová.

 

Kateřina Šulová, ČTK

Rovněž slíbila, že i přes pokračující vyšetřování obdrží všechny sportovní svazy od ministerstva sto procent dotací. A to do konce června. Původně MŠMT zamýšlelo uvolnit jen padesátiprocentní zálohu, než budou žádosti znovu přezkoumány.

Dotace byly pozastaveny v souvislosti s podezřením, že se na rozdělování peněz na investice domlouvala bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou. Mezi obviněnými je i FAČR jako právnická osoba, proto hrozilo, že nebude moci čerpat dotace do skončení případu. Národní rada vyzvala FAČR k předložení podrobné zprávy o hospodaření a dnes po posouzení právní situace umožnila asociaci dotace čerpat.

"Po podrobném a pečlivém posouzení právní situace, která je mimořádná, protože dosud nebyla žádná sportovní organizace obviněna, bylo rozhodnuto, že se FAČR může přihlásit do nové dotační výzvy 31. května. Bude posouzena jako ostatní žadatelé a vzhledem k presumpci neviny jí budou vyplaceny finanční prostředky z dotací MŠMT," řekla ministryně Valachová na brífinku po zasedání Národní rady pro sport.

"Sportovní svazy dostaly avízo, že do konce května mohou žádat o dotace a do konce června všechny svazy obdrží maximální částky svých dotací," dodala Valachová, která je v demisi.

Fotbalová asociace rozhodnutí ministerstva přivítala. Podle svých zástupců je už nyní ve finanční krizi a pokud by nebyl dodržen termín vyplácení dotací do konce června, ohrozilo by to životaschopnost asociace.

"V tuto chvíli se nacházíme ve velmi složité finanční situaci a naše životaschopnost se pohybuje v řádech dnů. FAČR musí už pět měsíců hospodařit s vlastními zdroji, což je problematické. Kdyby se stalo, že finance do konce června nedorazí a příslib nebude splněn, tak by v té chvíli muselo dojít k velmi represivním krokům. FAČR by byl paralyzován," řekl na tiskové konferenci generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

"A je třeba upozornit, že se to netýká jen FAČR, ale celého sportu v ČR. Pokud by se ukázalo, že to není reálný termín, tak by tato katastrofa postihla i jiné sporty. Už konec června je problémový termín, natož cokoli poté," dodal šéf legislativně-právního oddělení FAČR Jan Pauly.

Ministerstvo hodlá urychleně řešit i dotace na významné sportovní akce, které byly rovněž pozastaveny. Problémy kvůli tomu mají například organizátoři mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Fotbalová asociace uvedla, že v důsledku toho dluží 25 miliónů za nedávné mistrovství Evropy fotbalistek do 17 let, a komplikace mají i další svazy, které v tomto roce organizovaly mezinárodní akce.

"Významné sportovní akce budou znovu posouzeny a v úterý budou zveřejněny výsledky. Je dostatek finančních prostředků a není třeba se obávat, že by akce, které byly pravidelně podporovány, ztratily tuto podporu. Cílem je jen transparentnost," ujistila Valachová. "Dnešním dnem pokládám situaci ve financování českého sportu za stabilizovanou," dodala.

Umožnění příjímání dotací je pro český fotbal klíčové, jelikož v rozpočtu na letošní rok ve výši 968 miliónů korun se počítá s 625 milióny korun právě z dotací od MŠMT. Z toho je 384 milionů z programu V na činnost sportovních svazů, o které nyní může znovu zažádat.

Z této dotace se mají pokrýt náklady na chod fotbalu v ČR v regionech i na sekretariátu FAČR, ale také na chod mládežnických akademií, systém vzdělávání a na mládež profesionálních klubů.

FAČR dosud obdržela 110 miliónů z programu II na talentovanou mládež a 68 milionů na reprezentace. "Tyto peníze však mají své jasné určení a nemohou být použity na nic jiného," uvedl Řepka.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní