Rubriky:

MOL Cup

Možná už někdo poslouchá za dveřmi, netuší trenér Páník, zda mu pohár pomůže, aby ve Zlíně zůstal

17. května 2017 21:10 - Olomouc

Pochopitelně že cítil satisfakci. Samozřejmě že se mu obrovsky ulevilo. „Aby ne, když už jsem byl několikrát jednou nohou z klubu venku,“ přiznával zlínský kouč Bohumil Páník poté, co finále tuzemského poháru skončilo a jeho svěřenci po výhře nad Opavou jásali nad trofejí a cestou do pohárové Evropy. Mají ji jistou, zatímco jejich trenér netuší, co ho ve dnech a týdnech příštích čeká. „Nebudu předbíhat, možná už někdo poslouchá za dveřmi,“ narážel na spekulace o nástupcích, kteří by ho mohli či dokonce měli ve Zlíně vystřídat.

 

Luděk Peřina, ČTK

Pomalu půl století čekal fotbalový Zlín na podobný úspěch a zápasy na evropské pohárové scéně, které si na podzim zahraje. V sedmdesátém roce se tam dostal ještě jako Gottwaldov, ve středečním podvečeru po triumfu v olomouckém finále už zase jako Zlín.

Pohár náplastí na duši

„Jsem sice už dost starý na to, abych zůstal nad věcí, ale po těžkém jaru je to samozřejmě i pro mě zklidnění a náplast na duši," ulevilo se trenéru Páníkovi, že finále napravilo bídné ligové jaro, během něhož byl hned několikrát blízko vyhazovu. Krizové chvíle ale nakonec ustál. I třeba proto, že nabídl větší prostor k seberealizaci svým asistentům a sám se stahoval do pozadí.

Při finále Mol Cupu ale v pozadí rozhodně nebyl. Tušil, jaká šance se Zlínu nabízí. „Před dvěma a půl lety jsem byl s mužstvem ve druhé lize, teď má Zlín před sebou Evropskou ligu. A pokud Manchester United příští středu ve Stockholmu pomůže, dokonce účast v její základní skupině," upozorňoval před finále i po něm, co může pro klub účast v pohárové Evropě znamenat.

„Třeba stejnou cestu, jakou se se před časem vydal Liberec nebo také Plzeň. Tedy pokud oněch sedmdesát miliónů plynoucích z účasti v základní skupině Zlín mít bude a rozumně s nimi naloží," připomínal, že investování do posílení stávajícího hráčského kádru bude hodně důležité.

„Pro Plzeň či Liberec bylo všechno pochopitelně snazší, neboť tato města jsou blíž Praze než Zlín a byly a jsou pro hráče zajímavější. Ale teď by se pro ně mohl stát zajímavý i Zlín," meditoval Páník.

Zda do posilování kádru bude mluvit i on, o tom však za nic na světě spekulovat nechtěl. „Uvidím, co se bude dít dál, zeptejte se za tři týdny," odrážel s úsměvem na rtech všechny dotazy.

Uličný už nebude machrovat

„Takových trenérů, kteří skončili poté, co uhráli první místo, už přece bylo: Po dvou a půl letech je jisté opotřebení přece jen znát," pravil s nadhledem, jako by ho vlastní budoucnost ani příliš nevzrušovala.

„Teď jsem spokojený. Večer si dám slivovičku a zapiju ji plzničkou, aby se mi lépe spalo. A spokojený budu i v příštích dnech, protože až se na tenisovém kurtu potkám s Petrem Uličným, nebude už na mě machrovat, že on pohár vyhrál a já ne. Mám ho také a jde samou sebou o největší úspěch mé trenérské kariéry."

Dál už raději mluvil o hráčích a mužstvu. Třeba o zlínském hrdinovi, jímž se stal Robert Bartolemeu, který finále rozhodl.

„Na podzim hostoval v druholigovém Znojmě, kde se na hřiště příliš nedostával. Je to rychlý, dynamický fotbalista schopný prosadit se i v osobních soubojích, přesto ho na jaře nikdo ve druhé lize na hostování nechtěl. Zůstal tedy ve Zlíně a já ho ujišťoval, že když na sobě bude pracovat, jeho čas přijde. A ve finále skutečně přišel," chválil mladíka, jehož trefa poslala zlínské mužstvo do pohárové Evropy.

Zda zachránila i samotného Páníka, o tom se teď bude spekulovat a až za dva tři týdny se ukáže, zda i trenérovi pomohla, aby ve Zlíně zůstal a pohárovou Evropu s ním ochutnal.

zp, Sport.cz

Časová osa: MOL Cup

Filtr článků - MOL Cup