Nejlepší fotbalový dorostenec Kalas je rád, že šel do Arnhemu

10. ledna 2012 12:09 - PRAHA

Razantně se dere mezi českou fotbalovou elitu stále teprve osmnáctiletý stoper Tomáš Kalas. Nejprve přispěl ke stříbrným medailím na ME hráčů do 19 let, následně si vybudoval stálé místo v sestavě nizozemského Arnhemu, kde hostuje z Chelsea, a v neděli byl v Praze vyhlášen nejlepším českým starším dorostencem.

 

vitesse.nl

Kalas dostal přednost před Martinem Hurkou ze Slavie a Filipem Twardzikem, který se začíná probojovávat do sestavy Celtiku Glasgow. "Moc jsem to neřešil i proto, že kvůli působení v zahraničí nejsem řadě lidí na očích. Ale měl jsem z toho samozřejmě radost, je to ocenění vydařeného roku, který mám za sebou," řekl Kalas ze soustředění Arnhemu na Kypru v rozhovoru pro agenturu Sport Invest, která ho zastupuje. Kvůli soustředění nemohl ocenění převzít osobně.

Hektický rok 2011

Pro odchovance olomouckého fotbalu byl rok 2011 hodně hektický. Prošel dvěma kluby, přičemž s Chelsea vyhrál soutěž rezerv, a oblékl také dresy reprezentační devatenáctky i jednadvacítky. "Vzpomínám rád už na jaro, které jsem odehrál v v rezervě Chelsea a trénoval s áčkem. I proto jsem se dostal rychle na tu úroveň, že mě mohl klub poslat do nizozemské ligy, abych se ještě více vyhrál. Hodně mi pomohlo, že se mi vyhýbala zranění a celý rok jsem měl z fotbalu příjemný pocit," uvedl Kalas.

Je rád, že se v létě nechal přesvědčit a přijal nabídku hostovat v Arnhemu. "Když za mnou přišel trenér v Chelsea, zda bych nechtěl jít na hostování do nizozemské ligy, nejdříve jsem nevěděl, jak se rozhodnout. Po konzultaci s agenty ze Sport Investu jsem ale došel k závěru, že to bude to nejlepší, co mě může potkat. A po půl roce musím říct, že to byl velký krok dopředu a správné rozhodnutí," řekl Kalas.

Nizozemská liga dobrou školou

Nizozemská liga je pro něj jako pro obránce dobrou školou, protože se hraje hodně ofenzivně a má tak stále co řešit. "Nikdo v nizozemské lize si nedovolí hrát defenzivně, žádný trenér by s tím neuspěl. A my nejsme výjimkou. Někdy se opravdu stává, že v útoku je zapojeno tolik hráčů, že se pak obránci děsí, kolik zůstane neobsazených hráčů při protiútoku. Ale v obraně nám to opravdu klapalo, rychle jsme se sehráli a dokázali si vyhovět. Proto jsme tak málo inkasovali," prohlásil Kalas.

Z mládí má atletickou průpravu, díky které má na obránce velkou rychlost a nadprůměrný výskok, soustředění Arnhemu na Kypru mu však prý dává pořádně do těla. "Dosud jsem vlastně ani typickou zimní přípravu v dospělé kategorii nezažil. Někdy toho mám skutečně dost, trénuje se i třikrát denně. Každou volnou chvíli využívám k odpočinku. Je to trochu stereotyp, ale už 22. ledna liga pokračuje, musíme být připraveni," dodal.

S Chelsea je stále v kontaktu

Neustále je v kontaktu s Chelsea, která s ním do budoucna počítá. "Po každém utkání mi volá asistent z áčka Chelsea a vím, že ve spojení jsou mezi sebou i další lidé z obou klubů, takže přehled o nás v Londýně mají velmi dobrý," uvedl Kalas, s kterým je v Arnhemu na hostování z Chelsea také Mexičan Ulises Dávila.

Na start v dospělé reprezentaci zatím nespěchá, hlavně chce pomoci jednadvacítce vyhrát oba červnové kvalifikační zápasy, aby se tým mohl připravovat na baráž o postup na mistrovství Evropy. "A v Arnhemu máme přání mít co nejdelší prázdniny, což by znamenalo, že skončíme na jaře v lize do čtvrtého místa a budeme mít jistou Evropskou ligu. Kluby na dalších příčkách čeká play off a to jsou dva týdny navíc," dodal.

ČTK

Časová osa: Premier League 2021/22

Filtr článků - Anglie


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..