Rubriky:

Reprezentace

Češi podle expertů prohráli, protože neukázali své přednosti

25. března 2007 18:59 - PRAHA

Český tým nechal ležet ladem své nejsilnější zbraně a na soupeře proto nestačil. Porážka fotbalistů s Německem byla podle expertů oslovených v anketě ČTK naprosto zasloužená, soupeř domácí tým předčil ve všech směrech. Pro další boje ve skupině to však podle nich nemá zásadní vliv, pro postup budou rozhodující zápasy se soupeři na nižších místech tabulky.

 

čtk

Odborníci se shodli, že si Češi nechali vyrazit nejsilnější zbraně z rukou vlastní pasivitou. "Pokud v posledních letech národní tým dokázal udělat velké výsledky, bylo to díky agresivitě v presinku, a ten tentokrát zcela chyběl," řekl někdejší reprezentační kapitán Václav Němeček. Možná by prý stačilo Němce dostat do úzkých alespoň v úvodu utkání. "Možná jen dvacet minut, trochu by tím utrpěla jejich suverenita," odhadl Němeček.

Stejně jako jeho kolegové se ale i on domnívá, že česká hra hodně vycházela z toho, jak hrál soupeř. Neplatilo totiž obvyklé pravidlo, že český tým se snaží soupeři vnutit svůj styl. "Němci byli opravdu velmi dobří, byli aktivní a zcela eliminovali naše největší zbraně, tedy kreativitu a hru v pohybu," všiml si Němeček, nynější hráčský agent.

Jeho bývalý spoluhráč a pozdější kouč národního týmu Jozef Chovanec s ním v mnohém souhlasil. "První poločas jsme zcela prohospodařili, nechali jsme hřiště hrozně široké," míní současný sparťanský prezident, který ale upozornil, že hra se vždy odvíjí podle toho, co soupeř dovolí. "Navíc Němci hráli opravdu skvěle. Přihrávku zkazili jen výjimečně, jejich pohoda rostla minutu od minuty, bylo těžké reagovat," míní Chovanec.

Hodně ho zaujal Marcell Jansen, který byl klíčem k německému úspěchu. "Po jeho straně jsme měli velké problémy, nedokázali jsme zachytávat průniky po naší pravé straně a před brankou bylo pozdě to hasit," potvrdil hodnocení svého kolegy Brücknera, který po zápase tvrdil, že bylo třeba tyto akce zachytávat už v zárodku.

Straka: Na Rosickém byla znát pauza 

Také trenér František Straka byl hrou německého levého obránce Jansena nadšen. Německý kouč Joachim Löw řešil, jak vyřešit výpadky na tomto postu, a tak tam zařadil fotbalistu, který je zvyklý spíše na útočné úkoly. "V Mönchengladbachu hraje většinou ofenzivního záložníka a dostal Libora Sionka do těžké situace. Naši pravou stranu zcela eliminoval," označil klíčový taktický moment nynější kouč Tirolu Innsbruck.

Na hře domácích se prý projevilo, že Milan Baroš až příliš pomáhal druhé vlně. "Když se v druhém poločase objevil na hrotu, hned ho bylo plné hřiště," tvrdil Straka, podle kterého výkon týmu doplatil i na menší rozehranost Tomáše Rosického. "Bylo vidět, že po zranění mnoho minut neodehrál, každá pauza se projeví. Nehledě na to, že Frings s Ballackem dokonale narušovali jeho souhru s Kollerem," doplnil své postřehy Straka.

Do dalších bojů ve skupině se ale sobotní prohra podle expertů příliš výrazně neprojeví. "Sice šlo o tři body a výhra by nás postupu zase o něco přiblížila, ale čekají nás důležitější zápasy ve Walesu, s Irskem a Slovenskem," připomněl Němeček, že fotbalisté mají i po sobotě svůj osud zcela ve svých rukou a nebylo by dobře, aby klesali na mysli.

Chovanec s ním souhlasí. "Byl to jeden zápas, už dnes na něj mohou hráči zapomenout. Utkání ukázalo sice některé problémy, zvlášť s obrannou čtveřicí, ale už ve středu proti Kypru to může být zcela něco jiného," doporučil bývalý reprezentační kouč, aby se hráči v porážce zbytečně nepitvali.

Straka dokonce míní, že německá lekce přišla v pravý čas. "Kolikrát taková facička pomůže mužstvu, aby se znovu zvedlo a získalo původní pohodu," uzavřel své postřehy muž, který zná dokonale oba fotbalové styly.

ČTK

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.