Rubriky:

Reprezentace

Vošahlík kvůli poraněnému kotníku přijde o Euro jednadvacítek

25. května 2011 15:48 - JABLONEC NAD NISOU

Český fotbalista Jan Vošahlík přijde kvůli poraněnému kotníku o červnové mistrovství Evropy jednadvacítek v Dánsku. Univerzální ofenzivní hráč z Jablonce si kotník pochroumal v sobotním ligovém utkání se Slavií a do startu "malého Eura", které pro český tým začne úvodním soubojem v základní skupině 12. června proti Ukrajině, se prý nestačí dát zdravotně do pořádku.

 

Radek Petrášek, ČTK

Nyní tak prožívá zřejmě největší zklamání v kariéře. "Bylo to strašně těžké rozhodnutí, protože nějaká minimální šance na to, že bych mohl přece jen hrát, možná existuje. Ale šance je mizivá. Byl by to velký risk a týmu bych v tom stavu asi moc nepomohl," řekl dnes ČTK Vošahlík. "Teď se musím starat o to, abych byl připravený na další sezonu a kotník dobře doléčil. Kdybych na mistrovství nejel ve stoprocentním stavu, nebylo by to zodpovědné a třeba bych si to tam ještě zhoršil. Na takovou akci musí jet jen naprosto zdraví hráči. Do poslední chvíle jsem věřil, ale teď by se musel leda stát nějaký zázrak," uvedl Vošahlík. S lehčím tréninkem má prý začít až za tři týdny.

Trenér jednadvacítky Jakub Dovalil ČTK řekl, že zatím za Vošahlíka nebude povolávat náhradníka a počítá s tím, že na pondělním srazu v Praze se mu bude hlásit 24 fotbalistů. Jednoho hráče ze širšího kádru Dovalil před šampionátem ještě bude muset vyřadit. "Zatím není třeba panikařit. Počkáme si na to, v jakém stavu se hráči sejdou. O dodatečné nominaci můžeme rozhodnout později," uvedl Dovalil.

Pondělní vyšetření magnetickou rezonancí odhalilo, že Vošahlíkovi v kotníku po zákroku slávistického beka Vitalije Trubily praskl jeden vaz. "Kotník mě bolí, jen když si na Trubilu vzpomenu. Neudělal to určitě úmyslně, ale ten zákrok byl trochu zbytečný a nemusel mě tak dojíždět. Mohl si to odpustit. Ale asi je to osud, třeba to tak mělo být," přemítal zklamaně Vošahlík.

Na začátku týdne ještě věřil, že se u něj všechno obrátí k lepšímu. Z kotníku prý téměř zmizel velký otok, ale po konzultaci s lékaři a nálezu na magnetické rezonanci se rozhodl, že se na šampionát nevypraví. "Místo toho dostanu sádru nebo pevnou ortézu," posteskl si Vošahlík. "Ale už se v tom nesmím moc rýpat, jen bych se tím užíral. Musím se vrátit ještě lepší než před zraněním. I taková zkušenost člověka může posílit," řekl Vošahlík.

Vošahlík prošel všemi juniorskými výběry

Talentovaný fotbalista prošel všemi juniorskými výběry. Se sedmnáctkou před pěti lety získal stříbro na mistrovství Evropy, o dva roky později na ME na domácí půdě s výběrem do 19 let bral stříbro, v roce 2009 byl u toho, když dvacítka postoupila do osmifinále mistrovství světa v Egyptě. Pak Vošahlík prošel celým kvalifikačním cyklem v jednadvacítce a v klíčové baráži s Řeckem pomohl týmu vedoucí brankou v prvním vzájemném utkání.

Na vrcholnou akci v mládežnických kategoriích v podobě ME jednadvacítek se ale Vošahlík nepodívá. "Je to hrozná smůla, protože jsem se na Euro strašně dlouho těšil. Ale v životě se stávají i horší věci. Klukům budu na dálku moc fandit, aby se dostali na olympiádu a my mohli pohromadě pokračovat ještě další rok," přál si Vošahlík.

Pokud totiž česká jednadvacítka ze skupiny postoupí do semifinále společně s Anglií, která má jako pořadatel účast na OH jistou, zamíří na hry také. Kdyby Anglie ze skupiny neprošla, utkali by se pak poražení semifinalisté o poslední třetí postupové místo z evropské kvóty. "Klukům věřím. Teď sice o jeden vrchol přijdu, ale olympiáda by byla krásný bonbónek na rozlučku naší generace. Pevně věřím, že ještě rok budeme pohromadě," doufal Vošahlík.

Na mistrovství Evropy do Dánska se prý jako divák nevypraví. "Bylo by to tam pro mě těžké, musel bych tam rozkousat sedačky na tribuně, jak by mně cukaly nohy. Už takhle se tím trápím a to je mistrovství před námi. Spíš odjedu někam hodně daleko a klukům bude držet palce někde u televize," plánoval Vošahlík, který se během volna chystá s přítelkyní na cestu do Paříže a pak k moři. Pak se chce zapojit do přípravy s Jabloncem, který čeká start ve 2. předkole Evropské ligy.

ČTK

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.