Tah s nasazením Pavelky už o půli Šilhavému vyšel. Ale to proto, že se Vydra zranil, přiznal trenér

12. října 2021 01:16 - Kazaň/Praha

Pochopitelně že si tah s nasazením narychlo povolaného sparťanského záložníka Davida Pavelky do druhé půle kvalifikačního duelu s Běloruskem reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý pochvaloval. K jeho cti budiž řečeno, že po výhře 2:0 přiznal, že k němu byl vlastně donucen. „Nevím, jestli bych přeskupil složení mužstva už o poločase, kdyby nebyl Vydra zraněný. Šlo o změnu vynucenou a my o přestávce zvažovali různé varianty. Nakonec jsme vybrali tu nejlepší,“ netajil, že by se jinak nejspíš držel svých zvyklostí a k rošádě sáhl až v průběhu druhého poločasu.

Sport.cz, FAČR

V ruské Kazani, kam se musela obě mužstva uchýlit, mu nasazení Pavelky a s tím související přeskupení sestavy vyšlo dokonale.

„Nešlo jen o to, že Pavelka naši hru zklidnil. Sadílek operující po změně stran pod hrotem zpevnil střed hřiště, protože vybojoval spoustu míčů a vnesl do hry energii. Stejně tak Hložkovi se ulevilo a pomohlo, když hrál ze strany," kvitoval Šilhavý proměnu svého týmu, k níž po změně stran došlo.

„V prvním poločase to v naší hře skřípalo. Nějaký čas trvalo než si sestava sedla," připomínal čtyři změny, které v porovnání s pátečním utkání proti Walesu udělal nasazením Wiesnera, Zimy, Sadílka a Vydry do základní jedenáctky.

Zraněný Michal Sadílek a Bělorus Pavel Seďko.

Evgenia Novozhenina, Reuters

„Hráli jsme komplikovaně a po zemi, na což byl soupeř nachystaný. Dobře bránil a přidal navíc rychlé brejky. Žádný ale Bělorusové nedotáhli do konce. Buď ztratili balon, nebo je naše pozorně hrající obrana zvládla a poradila si s nimi," glosoval reprezentační kouč úvodních pětačtyřicet minut, po kterých vedl jeho tým díky Schickovi těsným jednogólovým rozdílem.

„Už v pátek v domácím střetnutí byl nebezpečný. Velšané z něho měli respekt, takže ho bránili ve dvou či třech mužích. Proti Bělorusku splnil, co od něho čekáme a budeme čekat i v dalších zápasech. Gólem a asistencí pomohl k výhře a třem bodům," cenil si Šilhavý přínos legionáře z bundesligy, který se po nucené absenci zapříčiněné vyloučením ve Walesu do reprezentace vrátil.

Patrik Schick dává vedoucí gól českého týmu proti Bělorusku.

Evgenia Novozhenina, Reuters

„Jeho jméno skloňuje víc klubů ve vícero zemích, protože je skvělým útočníkem s velkým talentem. Pořád výkonnostně stoupá nahoru, teď ale bude důležité, aby se mu vyhýbala zranění. A také to, zda v Leverkusenu a bundeslize zůstane, nebo postoupí dál."

V Kazani každopádně Schick úkol splnil, stejně jako ho povinnou výhrou splnila i česká reprezentace.

„Po změně stran po přeskupení sestavy už to byl od nás kompaktnější výkon. Dominovali jsme, přidali jsme druhý gól, mohli jsme vstřelit i další, protože šance jsme měli. Nebylo to přitom jednoduché, protože hrát kvalifikaci mistrovství světa před prázdným hledištěm bylo hodně smutné. Co smutné, přímo šílené. Pro hráče není vůbec jednoduché se se v takové atmosféře na utkání nachystat a předvést maximální výkon," poznamenal Šilhavý netající se vírou, že na druhé místo ve skupině zaručující lepší výchozí pozici pro jarní barážové semifinále nakonec jeho tým přece jen dosáhne.

Trenér českého týmu Jaroslav Šilhavý při utkání s Běloruskem.

Evgenia Novozhenina, Reuters

„A to přesto, že druhou příčku nemáme ve svých rukou," připomněl očekávanou výhru Walesu v souběžně hraném zápase v Estonsku.

„Poslední zápas doma s Estonskem zvládneme, Wales nad Běloruskem také vyhraje a pak budeme čekat a uvidíme, jak naše skupina dopadne," zmiňoval závěrečné střetnutí skupiny mezi Walesem a Belgií, které mají Ostrované k dobru.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.