Rubriky:

Reprezentace

Nedvěd: Mým snem je finále mistrovství světa

7. února 2005 23:17 - PRAHA

Pavel Nedvěd vyhrál prestižní anketu Fotbalista roku České republiky. Bývalý kapitán české reprezentace tuto trofej získal již počtvrté v historii a z vítězství byl příjemně překvapený. Krátce po vyhlášení ankety poskytl 32letý Nedvěd rozhovor médiím, ve kterém se vyjádřil k možnému návratu do národního týmu a dalším otázkám ohledně jeho odchodu z reprezentace.

 

archiv

Čekal jste, že obhájíte vítězství v anketě?
Nepředpokládal jsem to. Čekal jsem, že vyhraje někdo z mladší generace. Vždyť fantastickou sezónu měli především Petr Čech a Milan Baroš.

Řešilo se to už mnohokrát, přesto znovu: jak to vypadá s návratem Pavla Nedvěda do reprezentace?
Dokud jsem zraněný, nemá cenu o nějakém návratu vůbec diskutovat. Všechno ostatní jsou jen domněnky a spekulace novinářů. Jednou jsem se rozhodl skončit a na tomto rozhodnutí nehodlám zatím nic měnit.

Jaká by byla situace, pokud by se všechna zranění dala dohromady?
Nehraju na žádné kdyby. To je prostě jen domněnka. Na takovou otázku se zkrátka nedá odpovědět.

To rozhodnutí skončit v národním týmu bylo čistě na Vás, nebo existovali i nějací řekněme "rádcové" v této otázce?
Všichni vědí, že po mistrovství Evropy jsem měl zdravotní problémy a potřeboval jsem se dát pořádně dohromady. To moje rozhodnutí skončit v reprezentaci jste mi možná ulehčili právě vy novináři. To co jste rozpoutali, se mi vůbec nelíbilo.  Ani jste mi nedali čas se pořádně rozhodnout. Ale takové rozhodnutí se nedělá přes noc, nebo proto že by se někdo urazil. Těch věcí se nakumulovalo více.

Vaše opětovné vítězství v anketě o Fotbalistu roku ale dává najevo, že na vás příznivci a novináři v Česku nezanevřeli...
Já jsem vždycky chtěl, aby si mě v Česku vážili jako obyčejného kluka, který dává fotbalu všechno. A pro něhož je čest hrát za národní mužstvo. Novináři ale napadali mou hrdost, což jsem nikdy neskousl. Bylo to hrozně moc ošklivých věcí, co najednou vytáhli.

Co když vás o návrat do reprezentace požádají spoluhráči?
Moje rozhodnutí ale přece nemá se spoluhráči co dělat. Vždy jsem si spoluhráčů v reprezentaci vážil a myslím, že by neměli nikoho o návrat prosit. Navíc věřím, že tohle mužstvo může dokázat velké věci.

Jakou roli hrál při vašem rozhodování trenér Brückner?
Trenéra Brücknera si nesmírně vážím. V reprezentaci mi dal šanci po zkažené baráži a já se vždycky snažil splatit mu jeho důvěru výkony v národním týmu. S mým rozhodnutím skončit neměl nic společného. Náš vztah byl vždycky perfektní a na hraní pod jeho vedením mám jen nejlepší vzpomínky.

Schází vám vůbec česká reprezentace?
Lhal bych, kdybych tvrdil, že mi neschází. Po vyléčení kolena se u mne možná dostavily nějaké myšlenky na reprezentaci, ale pak přišlo další zranění. Určitě nejsem v těchto dnech šťastný.

V životě jste už získal řadu cen a trofejí, schází vám ještě něco?
Fotbal pro mě pořád znamená hodně. Mám sen hrát ještě velká finále. Mezi nimi například finále mistrovství světa. Tenhle sen pořád mám a snad se mi ještě splní.

Jirka G. Novák, Sport.cz