Finsko prohrálo na úvod turnaje Karjala s Ruskem 2:3

HELSINKY

Hokejisté Finska ve čtvrtek prohráli v úvodním zápase turnaje Karjala v Helsinkách s Ruskem 2:3. Rozhodující gól zápasu vstřelil v 43. minutě Pjotr Ščastlivyj. Sborná, která vyhrála i liberecký turnaj na přelomu srpna a září, tak začala vítězně i druhé klání seriálu Euro Hockey Tour, v kterém ještě nepoznala hořkost porážky.

Sborná začala duel v Hartwall Areně dobře. Již po 101 vteřinách překonal finského brankáře Hurmeho Kutějkin. Domácí měli poté jedinečnou šanci vyrovnat, když byl na pět minut vyloučen ruský útočník Arťjuchin, gólmana Košečkina se jim však překonat nepodařilo. Navíc po skončení své výhody podruhé inkasovali.

V druhé třetině ale Seveřané dokázali srovnat krok díky dvěma využitým přesilovým hrám. Góly Niskaly a Pirnese však Finsku k bodům nepomohly. V 43. minutě se totiž přesně trefil Ščastlivyj a zápas rozhodl. K vyrovnání domácím nepomohly dvě početní výhody ani více než minutová hra bez brankáře. Za obhajobou prvenství na turnaji, které vybojovali ve všech ročnících od roku 1998, se tak vydali porážkou.

Finsko bude v sobotu druhým soupeřem českých hokejistů, kteří se v prvním utkání turnaje ve čtvrtek utkali se Švédskem v pražské Sazka Areně.

Finsko - Rusko 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 26. Niskala (Pirnes, Kallio), 28. Pirnes (Marko Kiprusoff) - 2. Kutějkin (Grebeškov, Vorobjev), 14. Něprjajev (Kondrjatěv), 43. Ščastlivyj (Něprjajev). Rozhodčí: Rönnmark (Švéd.) - Kekäläinen, Terho (oba Fin.). Vyloučení: 7:5, navíc Arťjuchin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 7968.
Finsko: Hurme - Niskala, Saravo, Marko Kiprusoff, Berg, Luoma, Järventie, Laamanen, Niemi - Bergenheim, Pirnes, Hahl - Kallio, Viuhkola, Pyörälä - Rita, Kontiola, Pesonen - Pikkarainen, Pakaslahti, Valtonen. Trenér: Erkka Westerlund.
Rusko: Košečkin - Aťušov, Varlamov, Kutějkin, Grebeškov, Nikulin, Kolcov, Jemelin, Kondrjatěv - Antipov, Leščev, Charitonov - Vorobjev, Ščastlivyj, Koňkov - Kuljomin, Kurjanov, Simakov - Arťjuchin, Něprjajev, Šiškanov. Trenér: Vjačeslav Bykov.