Chabada: Udělalo mi radost, že si mě Lener vybral

3. září 2006 17:25

Po téměř deseti letech se během léta rozloučil s hokejovou Spartou Martin Chabada, aby nasměroval svou další hokejovou dráhu za Slavomírem Lenerem do švédského klubu Lulea. "V přípravě mám na ledě zatím stálé spoluhráče v útoku, nastupuji s Finem Niinimäkim a největší hvězdou klubu Renbergem," vypráví Chabada o prvních zkušenostech v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Máte za sebou měsíc v novém angažmá, jak jste si zvykl ve švédském celku Lulea?
Letní odchod ze Sparty nebyl úplně bezbolestný, s roční pauzou v zámoří jsem tam byl deset let. Když jsme nedošli k dohodě o prodloužení působení, využil jsem nabídku ze Švédska. Zatím je tam všechno v pohodě. Zázemí je výborné, jazyk se učit moc nemusím, protože se všude domluvím anglicky a v přípravě mám na ledě zatím stálé spoluhráče v útoku, nastupuji s Finem Niinimäkim a největší hvězdou klubu Renbergem.

Co jste odkoukal od jedné z nejvýraznějších osobností švédské ligy?
Je znát, že má nepřeberné množství zkušeností z těžkých zápasů v NHL či s reprezentací. Obdivuji hlavně jeho zarputilost a píli. Je mu už 34 let, přesto jde do všeho s až neskutečným zaujetím. Netuším, jestli s Renbergem vydržím celou sezónu, protože do kádru se budou ještě zapracovávat slovenské posily Surový a Bartečko, ale ligu rozehrajeme zřejmě spolu.

Mužstvo vede už druhým rokem český trenér Slavomír Lener, je to pro vás výhoda?
Určitě je pro mě plus, že ho znám ze Sparty i z reprezentace. Vím, co od něj mohu čekat, a vzájemnou důvěru zvyšuje i fakt, že mě chtěl do týmu. Udělalo mi radost, že si mě vybral. Přestože by jako cizinec na střídačce mohl být pod větším tlakem, počíná si stejně jako doma. Uplatňuje stejné metody, dost přísně se drží i taktiky.

Evropa přebírá z NHL přísný trend posuzování herních soubojů, jak se to projevuje ve Švédsku?
Během přípravy se tam hodně přísně pískal každý náznak kontaktu, sudí jsou zatím dost nekompromisní. Vyloučení budou zřejmě výrazně ovlivňovat průběh utkání, zatím tak sedmdesát procent hrací doby tvoří oslabení nebo přesilovky.

Už tušíte, co vás v lize olympijských vítězů a mistrů světa čeká?
Připraven jsem zatím jen na to, že budeme za většinou soupeřů létat. Herně ale moc nevím, co očekávat. V přípravě jsme hráli převážně s druholigovými týmy, takže tam se moc neukázalo. Ještě jsem neokoukal, v čem to bude jiné proti české extralize, nezdá se mi však, že by se nějak preferovala defenzíva, jak se u nás o švédské lize traduje. Hned první kolo, osmnáctého září na ledě mistrovského Färjestadu, bude ale ostrou zkouškou.

Jak jste se v novém působišti vůbec zabydlel?
Docela rychle. Lulea je malé město, žije tam asi 80 tisíc obyvatel. Není tam moc co objevovat, zaujme vás jen centrum a dvě ulice. Dostal jsem pěkný třípokojový byt a v blízkém okolí bydlí i většina spoluhráčů, včetně krajana, obránce Pavla Skrbka. Dokud jsem tam sám, ani nic zvláštního nepotřebuji. Manželka přiletí až v říjnu. Je totiž těhotná a chce ještě doma zvládnout všechna vyšetření, rodit se ale chystá koncem roku už ve Švédsku.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Patička stránky: