Marek: V Rusku se prý kamarádství nenosí, já zažil opak

27. září 2006 11:39

Skvělý nástup do sezóny předvedl po přestupu ze Sparty do ruského Magnitogorsku hokejový útočník Jan Marek. Jedinou vadou na kráse bylo pondělní odvolání kouče Kinga. "Jsem z toho přepadlý, jelikož se to stalo jen dvacet dnů po začátku nového ročníku," říká Marek v rozhovoru pro Právo.

 

www.metallurg.ru

Začátek sezóny vám vyšel dokonale, patříte hned mezi nejlepší střelce ruské ligy. V pondělí byl ale od mužstva odvolán kanadský kouč Dave King, čekal jste to?
Je to pro mě strašný šok, protože Dave mě v mančaftu hodně chtěl a dával mi na ledě velký prostor. Jsem z toho přepadlý, jelikož se to stalo jen dvacet dnů po začátku nového ročníku. King ještě cestou ze zápasu v Omsku dělal v letadle plány na další týden. Starší kluci z týmu ho dost brali, působil tu i minulý rok. Jenže vedení se na to dívalo jinak.

Co Kingův nástupce Kanarejkin, je v pohodě?
Dělal tu asistenta, ale skoro se neprojevoval.

Nebojíte se trochu, že začne sázet na jiné hráče a vy už tolik možností předvést se mít nebudete?
Stát se může všechno, ale já cítím, že mám formu, a hraju teď opravdu dobře.

Dal jste sedm gólů v sedmi zápasech a hned vás vynášeli do nebes jako náhradu za Malkina, který utekl do NHL. Těší vás to?
Takovým srovnáním se bráním. Jsem úplně jiný hráč.

Čekal jste, že do soutěže, která je považována za nejkvalitnější v Evropě, takhle vlétnete?
Seběhlo se to všechno hrozně narychlo. Navíc, když jsem přiletěl, tak jsem hned dostal chřipku. Ale už od reprezentačního turnaje v Liberci jsem si začal věřit.

Jak jste v Rusku zapadl do party?
Kluci, kteří tu hrávali, mě varovali, že se v Rusku kamarádství moc nenosí, ale já jsem zažil pravý opak. Všechno je bez problémů. Dá se říct, že se mě ti starší v kabině ujali. Třeba Igor Koroljov, který hrál dvanáct let v NHL, je výborný parťák.

Se spoluhráči v útoku vycházíte na ledě podobně dobře?
Hlavně s Kuleminem, což je dvacetiletý kluk draftovaný Vancouverem, obrovský talent. Takovou spolupráci jako v minulé sezóně s Petrem Tonem a Martinem Štrbou už ale asi nezažiju.

V Magnitogorsku před časem působili i trenér Marek Sýkora, Patrik Eliáš, Petr Sýkora nebo Martin Čech. Vzpomínají tam na ně?
Určitě, už mi v kabině říkali, abych je pozdravoval. Udělali tady výborný dojem.

A jaký dojem máte z Magnitogorsku? Jak se vám žije v podhůří Uralu?
Je pravda, že moc se tu toho kromě hokeje dělat nedá. Dá se ale zajít do několika restaurací, tak se spoluhráči chodíme.

Bydlení vám ale zařídili slušné, ne?
Přesně tak. Mám třípokojový byt v domě, kde jsou i ostatní spoluhráči. Nedávno mi zajistili i vysokorychlostní internet. Ještě nějaký český televizní program by se hodil.

V Rusku se protloukáte sám, jak jste na tom s ruštinou?
Moc dobře ne. Ze začátku tu se mnou byl můj agent Robert Spálenka a ten mi strašně moc pomohl. Teď se hlavně těším, až na začátku října za mnou přiletí přítelkyně. Nemůžu se dočkat.

K ruskému hokeji neodmyslitelně patří tréninková báza, jak si na ni zvykáte?
Jezdíme tam před domácími zápasy. Pravda je, že bych radši spal doma, i když je to vlastně nově opravený čtyřhvězdičkový hotel.

Na začátku vaší ruské anabáze jste také zavítal do tamní nemocnice. Čtyřdenní pobyt ve stejném zdravotnickém zařízení označil Patrik Eliáš za jeden z nejhorších zážitků v životě. Jak jste se tam cítil vy?
Ani se mu nedivím. Já jsem se radši kolem sebe moc nerozhlížel. Nedokážu si představit, že bych měl na podobném místě kvůli zranění trávit delší dobu.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Časová osa: Evropské ligy