Čaloun pomohl hattrickem porazit svůj bývalý klub

PARDUBICE

Střelecké probuzení Jana Čalouna přineslo pardubickému týmu důležité vítězství nad Litvínovem. Bývalý útočník Chemopetrolu, který se zatím v této sezóně střelecky trápil, se proti svým někdejším spoluhráčům blýskl hattrickem. Moeller i díky němu porazil Severočechy 5:3.

Čaloun v první pardubické pětce očividně ožil a patřil k nejlepším na ledě. Oba celky preferovaly útočné pojetí a Litvínovu zejména v úvodu třetin dávali domácím hodně znát svoji útočnou sílu. Pardubičtí, kteří prahli po odvetě za debakl 3:7 na litvínovském ledě, se v úvodní třetině dostali do vedení v 8. minutě, kdy vyloučení Bendy potrestal Čaloun.

O necelé dvě minuty později stejný hráč využil zaváhání jednoho z litvínovských beků a po samostatné akci zvýšil vedení Moelleru. Také první gól Litvínova přinesla početní výhoda, ve které Šlégr našel volného Kubinčáka, jenž překonal poprvé Lašáka v pardubické brance.

Vedení domácích mohl vzápětí pojistit Petr Sýkora, ale jeho únik zlikvidoval gólman hostů Hübl. V 15. minutě u hrazení zranil Benda domácího Koukala a kromě pětiminutového trestu šel předčasně do sprchy. V závěru třetiny poté domácí nevyužili dvojnásobnou přesilovku ke zvýraznění náskoku.

To se jim povedlo až ve 25. minutě, kdy svým dvacátým gólem v sezoně Petr Sýkora získal Východočechům dvougólový náskok. Navíc to byla další Sýkora branka v oslabení. Třetí branku v utkání si připsal Čaloun ve 28. minutě v početní výhodě při vyloučení Skleničky, a opět mu při ní asistoval Koukal, který se po ošetření vrátil do hry. Poslední slovo ve druhé části, která zcela jednoznačně patřila domácím, však měli hosté vteřinu před jejím koncem. Ve skrumáži se prosadil Lukeš.

Stejný hráč odstartoval nápor Litvínova ve třetí třetině a dostal svůj tým znovu do hry. Pardubičtí jakoby by byli zaskočeni inkasovanými góly, nemohli se dostat do tempa a Litvínov si tak vytvářel díky důrazné hře převahu, které domácí hráči čelili jen s obtížemi. Hosté měli ve 47. minutě dvakrát šanci vyrovnat, ale jejich střelám chyběla přesnost.

V 54. minutě zachránil domácí od vyrovnání Lašák výborným zásahem proti Bednaříkovi. Domácí celek se jen obtížně prosazoval do útočného pásma, kde ztroskotával na důrazné obraně Severočechů. Domácím se v 56. min. naskytla šance pojistit si výhru, když za špatné střídání Litvínova hráli v početní výhodě, ale soupeřovu branku prakticky neohrozili. Devadesát vteřin před koncem třetí třetiny hosté po oddechovém času sáhli k power play a po osmnácti vteřinách však inkasovali z hole Miroslava Hlinky.

Moeller Pardubice - Chemopetrol Litvínov 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Čaloun (Koukal), 10. Čaloun, 25. P. Sýkora (Snopek), 28. Čaloun (Koukal), 59. M. Hlinka (Andrašovský) - 12. Kubinčák (Šlégr), 40. Lukeš (Jenáček), 42. Lukeš (Jánský). Rozhodčí: Šindler - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:8, navíc Benda (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 9103.
Sestavy:
Pardubice: Lašák - M. Čech, M. Šeda, Koma, Havíř, Snopek, Linhart, od 21. J. Kolář II, od 21. Lesák - Čaloun, M. Hlinka, Andrašovský - P. Sýkora, Rolinek, Blažek - F. Mrázek, Tvrdík, Ondřej - J. Kolář I, Koukal, Starý. Trenéři: M. Říha a Rohlík.
Litvínov: J. Hübl - Šlégr, Hranáč, Gýna, Skuhrovec, Punčochář, Nikolov, L. Poživil - Kubinčák, Reichel, Prorok - Benda, Lukeš, Jenáček - Trávníček, Kopecký, Bednařík - Jánský, Černý, Sklenička. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.