Rubriky:

Tipsport extraliga

Já a simulant? Tam mě uvidí už jen jako soupeře! Zábranský vzpomíná, jak roztrhal smlouvu se Spartou

25. března 2020 06:14 - Praha

Psal se tehdy rok 2000 a on musel se vsetínskými spoluhráči skousnout porážku v extraligovém finále play off se Spartou a na domácím ledě sledovat křepčení Pražanů. O rok později hokejový obránce Libor Zábranský zažil stejnou situaci - zase stál po finále na straně poražených, tentokrát už v dresu Sparty, shodou okolností na ledě Vsetína. Někdejší reprezentační zadák a dnes majitel a trenér hokejové Komety v rozhovoru pro její oficiální stránky poodkrývá detaily svého tehdejšího přesunu ze Vsetína do Sparty i to, jak v ní následně roztrhal smlouvu.

 

Hamerníková / CNC / Profimedia, Profimedia.cz

„Když jsem hrál za Vsetín a prohráli jsme se Spartou poslední zápas, tak nikdo vlastně nevěděl, co se vsetínským hokejem bude dál. Už před tou sezonou začali kluci odcházet a vypadalo to, že se tam hokej vůbec neudrží. Mně skončila smlouva a měl jsem tři nabídky - dvě z Finska a Spartu," vzpomíná Zábranský na dvacet let staré rozhodování.

Lasa hozená z Finska rovnou odmítl, protože s manželkou čekali přírůstek do rodiny, malého Libora. Zábranský proto chtěl zůstat ve Vsetíně. Jenže prodloužení dvouletého angažmá na stadionu Na Lapači se nakonec nedočkal.

Brněnský kouč a zároveň majitel Komety Libor Zábranský.

Vlastimil Vacek, Právo

„Bohužel jednání ze strany Romana Zubíka (tehdejšího vsetínského šéfa) bylo tenkrát dost nejasné. Nechci vůbec říct nefér, ale nejasné je asi výstižné slovo. První týden v květnu 2000 jsme spolu měli mít finální schůzku v Brně, jenže mě nechal tři hodiny čekat a pak nebral telefon. Já jsem zavolal Oldřichu Šteflovi (sportovnímu řediteli a později i minoritnímu vlastníkovi vsetínského klubu) a ten mně na rovinu řekl, jak se věci mají," vybavuje si Zábranský.

Místo pokračování ve Vsetíně tak podepsal dlouholetou smlouvu se Spartou, kvůli čemuž s ním jeho otec půl roku nemluvil. Ve své první sezoně v Holešovicích přišla výše zmíněná finálová porážka právě se Vsetínem a pak problémy s třísly, které si vyžádaly operaci.

„Dělali mi ji v Praze, jenže to bohužel nepomohlo. Tenkrát byla ve Spartě perfektní parta, Ríša Žemlička mně říká ´Libore, takhle to dál nejde, domluvím ti vyšetření v Mnichově.´ Domluvil mi tedy kontrolu na klinice, kde rok předtím operovali Dominika Haška. Nakonec to dopadlo tak, že mě odoperovali obě strany třísel," popisuje dnes šestačtyřicetiletý Zábranský, jenž odehrál i 35 zápasů za národní tým.

Obránci Sparty Libor Zábranský (vlevo) a Jaroslav Nedvěd (vpravo) brání na snímku z roku 2001 vsetínského útočníka Martina Paroulka.

LEGNER JAROSLAV / CNC / Profimedia, Profimedia.cz

Po operaci musel dva měsíce trávit v domě v Praze a byl odkázaný na berle. O to větším šokem pak pro něj byla slova Luboše Koželuha, který se ve Spartě postupem času vypracoval až do funkce generálního manažera. „Tehdy asi klubu šéfoval a vzkázal mně, že jsem simulant a že mi bude Sparta platit, až odehraju po vyléčení alespoň měsíc v kuse. Simulant? Po třech operacích? A tady mám po takovém jednání fungovat? Asi jsem byl až moc hrdý, ale já po tom telefonátu doma roztrhal smlouvu se Spartou a zavolal jsem Jirkovi Hamalovi, který mě zastupoval, že ve Spartě končím, ať to zařídí," zmiňuje Zábranský.

A přestože mu Hamal připomínal, že smlouvu na takovou částku a tak dlouhou dobu už nikdy nedostane, Zábranský byl rozhodnutý, že ve Spartě pokračovat nechce. „Agentovi jsem řekl, že takové jednání ke zraněnému hráči nechápu a že mě v Holešovicích uvidí už pouze jako soupeře. Ještě to mělo vtipný závěr - pan Koželuh prý smlouvu nakonec ukončit nechtěl. Trvalo to další měsíc, než se to Jirkovi povedlo dotáhnout do konce," vzpomíná Zábranský na ročník 2001/02, který Sparta zakončila ziskem mistrovského poháru, on sám ale kvůli zranění neodehrál v play off jediný zápas.

Trenér a majitel Komety Brno Libor Zábranský.

Vlastimil Vacek, Právo

„Každopádně jsem byl nakonec 16 měsíců mimo hru. Zpět do velkého hokeje mě dostaly Pardubice - Zbyněk Kusý a Miloš Říha," tvrdí Zábranský, jenž u Východočechů odehrál následující dvě sezony, aby pak v roce 2004 hráčskou kariéru ukončil.

Na působení ve Spartě přesto nevzpomíná ve zlém. „Vůbec toho nelituji. Poznal jsem tam fantastické spoluhráče i další lidi. Jsem rád, že jsem zažil působení ve velkoklubu a poznal ten obrovský rozdíl mezi velkoklubem a rodinou ve Vsetíně. A to zranění a nešťastná reakce Koželuha? Taky dobrá zkušenost," uzavírá šéf brněnské Komety.

škv, Sport.cz

Časová osa: Tipsport extraliga 2019/2020

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..