Hokejový svaz věří, že nasazovaní juniorů pomůže reprezentacím

28. května 2013 13:22 - Praha

Vedení Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) věří, že nově zavedená pravidla pro nasazovaní mladších hráčů a juniorů v extralize i první lize zlepší výsledky mládežnických reprezentačních týmů. Díky možnosti prosadit se v seniorských mužstvech by také měl klesnout počet hokejistů, kteří každoročně odcházejí do zámořských juniorských soutěžích.

 

Jan Handrejch, Právo

"Opatření je pokračování cesty, která byla nastolena již před čtyřmi lety a jejímž cílem je prosazování se mladých hráčů do extraligy," uvedl prezident ČSLH Tomáš Král na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Zástupci svazu na ní poprvé komplexně vysvětlili úpravu řádů, ke které došlo již v březnu a bude platit od nadcházející sezony 2013/14. Podle nových pravidel ČSLH mohou týmy ve dvou nejvyšších soutěžích napsat na soupisku pro utkání dva brankáře a patnáct hráčů bez věkového omezení včetně cizinců. Na zbývajících pět míst mohou využít maximálně tři hráče ve věku dvacet až dvaadvacet let, zbývající dvě místa budou vyhrazeny pro juniory, tj. hráče do 19 let; v příští sezoně půjde o ročník 1994 a mladší.

"Již nyní se mění poměr hráčů, kteří odcházejí do zahraničí. Chtějí zůstat doma, protože mají nabídky z extraligy a první ligy," podotkl Král.

Řada mladých hráčů se navíc ze zámoří i vrací, podle šéftrenéra a vedoucího sportovního úseku ČSLH Slavomíra Lenera bude o šanci prosadit se v extralize bojovat devět hokejistů, kteří v uplynulé sezoně působili v severoamerických juniorských soutěžích WHL, OHL a QMJHL.

Hráči by se měli na ledě skutečně objevovat, varuje Reichel

"Mladí hráči by měli prostor dostat. Podle statistik je vidět, že jsme na tom oproti Evropě špatně, a je také vidět, že mládežnické repre nemají výsledky," uvedl trenér Slavie Vladimír Růžička, který si uvědomuje, že bude záležet i na trenérech jednotlivých týmů, jak se k pravidlu postaví. "Když máte vynikající hráče, tak je to jednoduché. Ale když máte průměrného, nebude to lehké. Pokud to bude ke prospěchu hokeje, tak je to krok správným směrem," dodal.

Staronový trenér reprezentačního týmu do 16 let Robert Reichel ale apeloval i na to, aby mladší hráči také skutečně hráli. "Nesmí se stát, že hráč naskočí na jedno dvě střídání. Je potřeba, aby dostali důvěru a hráli pravidelně. Budou dělat chyby, ale ty dělají i starší hráči. Nesmíme se toho bát. Jen tak mohou vyrůst za pár let hráči, kteří budou kralovat Evropě," podotkl Reichel.

V minulé sezoně se v extralize představilo 28 juniorů, jen polovina z nich ale odehrála více než pět zápasů a pouze pětice z nich nastupovala pravidelně. Například ve Švédsku do Elitserien naskočilo podle údajů ČSLH 96 juniorů a 23 jich nastoupilo ve více než 30 zápasech.

Nové pravidlo bylo v Česku přijato na dva roky. "Po sezoně 2014/15 vše vyhodnotíme a zaujmeme stanovisko, jestli a případně v jaké podobě budeme pokračovat. Záležet bude i na výsledcích mládežnických reprezentací," uvedl ředitel extraligy Josef Řezníček. Stejně jako další zástupci ČSLH si ale uvědomuje, že neustálé direktivní rozšiřování počtu mladších hráčů v nejvyšších soutěžích není možné.

ČTK

O2 Sport 2:1 Sparta - Litvínov 2:1 přestávka
20210923T18:30:00+0200
Sparta vs. Litvínov
Sparta vs. Litvínov
Sparta
Litvínov

Časová osa: Tipsport extraliga 2021/22

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..