Slavia po třetí porážce přišla o vedení, do čela jdou po výhře v Plzni Pardubice

Změny v čele i na konci tabulky přineslo nedělní 10. kolo hokejové Tipsport extraligy. Dosavadní lídr nejvyšší soutěže, pražská Slavia, prohrál v Třinci a po třetí porážce v řadě přepustil vedení Pardubicím, které v samostatných nájezdech přetlačily Plzeň. Hned čtyři nejlepší týmy ale mají stejný počet bodů. Nejhorším celkem extraligy je nově Litvínov, který doma podlehl brněnské Kometě.

Třinecký Adam Rufer (vpravo) oslavuje, gólman Slavie Dominik Furch byl na jeho střelu krátký.

Slávisté tahali v Třinci od začátku za kratší konec, dvakrát ale dokázali na vedení Ocelářů odpovědět vyrovnávacím gólem. Na trefu domácího kanonýra Martina Růžičky z 37. minuty už ale Pražané nedokázali zareagovat a po raketovém vstupu do sezóny si připsali třetí prohru za sebou. Třinec naopak slaví už čtvrté vítězství v řadě.

Stejnou bilanci mají i hokejisté Pardubic, i když v Plzni museli po celý zápas dotahovat vedení domácích. Indiáni ještě doufali ve vítězství v 53. minutě, kdy se po trefě Dudy dostali do vedení 4:3. Bezprostředně poté ale zařídil další vyrovnání Cetkovský a vítěze nakonec určily až samostatné nájezdy, v nichž vystřelil dva body pro Východočechy Lukáš Radil. Pardubice tak vedou o skóre před Slavií, Brnem a Třincem.

Solidní desetigólovou přestřelku nabídl zápas Sparty s Vítkovicemi, i když zápas byl téměř do své poloviny zcela v režii hostujícícho celku, který si za 28 minut vypracoval tříbrankový náskok. Čistý hattrick Jaroslava Hlinky během osmi minut sice vrátil domácí do hry, hosté ale  v úvodu třetí části opět odskočili dvěma góly. Naději Sparty ještě vykřesala branka Tona, vítězství Vítkovic, na němž se třemi góly podílel Petr Strapáč, ale nakonec pečetil trefou do prázdné branky Burger. Pražané tak spadli z druhého místa v tabulce až na pátou pozici.

Hokejisté Karlových Varů po pátečním vítězství nad Litvínovem obrali o body i Kladno a po bídném startu do sezóny pošilhávají po středu tabulky. V duelu s Rytíři si dokázali ještě před polovinou utkání vypracovat tříbrankový náskok a v poslední třetině dokonali destrukci středočeského celku dalšími třemi zásahy. Čestný úspěch Kladna zaznamenal v 53. minutě Doudera.

Až do konce druhé třetiny bylo vyrovnané utkání mezi Libercem a Chomutovem, Bilým Tygrům se ale v závěrečných dvaceti minutách podařilo Pirátům přidat další dva góly. Domácí tým se tak zbavil nálepky nejhoršího týmu soutěže, která mu po devíti kolech patřila.

Hradec bodoval poosmé v řadě

Při vítězství dosud devítibodových týmů Liberce, Varů a Vítkovic spadl na dno Litvínov, který doma podlehl 1:4 Brnu. Verva proti Kometě držela nadějný bezbrankový stav až do závěru druhé třetiny, pak ale hosté během 27 sekund vstřelili dvě branky a vykročili za vítězstvím. Šance domácích sice ještě oživil Stříteský, Brňané ale dalšími dvěma góly určili konečné skóre.

Těsné vítězství 2:1 vybojoval extraligový nováček z Hradce Králové, který změřil síly se Zlínem. V duelu sousedů v tabulce padaly branky jen v první třetině, v jejímž závěru Veselý pouze snížil náskok domácích, kterým se podařilo těsné vedení udržet po zbylých čtyřicet minut hry a bodovali tak poosmé v řadě. Zlín naopak získal z posledních čtyř utkání pouhé dva body.

10. kolo hokejové extraligy
Karlovy Vary - Kladno 6:1on-line
Branky: 2. Dlouhý, 20. a 49. Zaťovič, 27. Vlach, 56. Koblasa, 59. Zucker - 53. Doudera.
Sparta - Vítkovice 4:6on-line
Branky: 28., 32. a 36. Hlinka - 9. Roman, 20., 24., 48. Strapáč, 44. Sloboda, 60. Burger.
Liberec - Chomutov 4:2on-line
Branky: 2. Zacha, 27. a 50. Bartek, 60. Filippi - 23. Kämpf, 39. Svoboda.
Třinec - Slavia 3:2on-line
Branky: 1. Gorškov, 16. Rufer, 37. Růžička - 11. Doležal, 36. Stránský.
Litvínov - Brno 1:4on-line
Branky: 44. Stříteský - 39. Svoboda, 40. a 51. Dočekal, 46. Zohorna.
Hradec Králové - Zlín 2:1on-line
Branky: 13. Kudrna, 16. Langhammer - 19. Veselý.
Plzeň - Pardubice 4:5 po sam. nájezdechon-line
Branky: 7. Pletka, 27. a 53. Duda, 35. Kratěna - 19. a 31. Sýkora, 47. Zohorna, 54. Cetkovský.