Šok na úvod: Kometa dobyla led suveréna základní části! Třinec jasně přehrál Zlín

O překvapení se postarali hokejisté Komety Brno, kteří v úvodním utkání semifinále play off extraligy porazili držitele Prezidentského poháru pro vítěze základní části Spartu na jejím ledě 5:2 a v sérii hrané na čtyři vítězství se ujali vedení. Dva góly hostů vstřelil útočník Hynek Zohorna, skvělý výkon podal slovenský brankář Marek Čiliak. Ve druhém semifinálovém duelu využil Třinec domácího prostředí a Zlín přehrál 4:0, všechny góly padly ve druhé třetině. Dvě trefy a přihrávku si připsal útočník Vojtěch Polák, gólman Šimon Hrubec pochytal 27 střel a zaznamenal v play off druhé čisté konto. Obě série pokračují druhými zápasy znovu v Praze a v Třinci ve čtvrtek.

Brněnský útočník Tomáš Svoboda se raduje z druhého gólu.

Sparta byla střelecky aktivnější, ale hosty dostal už v úvodní třetině po rychlém přečíslení Zohorna a po změně stran využil zmatku před Pöpperlem ke zvýšení náskoku do prázdné branky zakončující Tomáš Svoboda. Až poté se domácím povedlo využít jednu ze šancí. Padesát sekund po druhém úspěchu hostů snížil na 1:2 Jaroslav Hlinka.

Holešovičtí mohli hned několikrát vyrovnat, svou střeleckou převahu ale nezúročili. Naopak potřetí inkasovali z hole Kováčika, a když v 52. minutě překonal Pöpperleho podruhé Zohorna, prakticky zajistil hostům první výhru v sérii.

Sparta sice ještě v přesilovce pět na tři umocněné odvoláním brankáře snížila na 2:4, v pokračující klasické výhodě ale potrestal pokračující risk kouče Jandače střelou do prázdné branky Hruška.

Sparta s Kometou na sebe narazily v play off pouze v roce 2012 ve čtvrtfinále a Brno vyhrálo 4:2 na zápasy.

Gólová bouře přišla ve druhé třetině

Třinec narazil ve vyřazovací části na Zlín už dohromady pětkrát, ani jednou se ale neradoval z postupu. Tentokrát však za ním vyrazil neochvějně a zlínský brankář Tomáš Štůrala, který v předchozí čtvrtfinálové bitvě s Hradcem Králové pustil v posledních dvou zápasech včetně prodloužení jediný gól, se nestačil divit.

Gólová smršť přišla v prostředním dějství a klíčem k úspěchu Ocelářů byly přesilovky. Skóre otevřel sekundu před koncem Marušákova trestu ránou bez přípravy Trončinský, vzápětí hosté v oslabení nepovedeně střídali a domácí kanonýr Růžička únik bezpečně zakončil bekhendovou kličkou. Povedeným pasem bleskovou akci založil brankář Hrubec, jenž jen o chvíli dříve vychytal v nájezdu osamoceného Lešku.

Třetí ránu zasadil hostům Polák, který si gólmana vychutnal dlouhým bekhendovým blafákem. Třetinu snů Oceláři vyšperkovali tři minuty před jejím koncem další kombinací, na jejímž konci byl znovu Polák. Jeho střelu už Štůrala vytahoval puk zpoza čáry, což potvrdil i videorozhodčí.

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápasy
Třinec - Zlín 4:0
Branky: 31. a 37. V. Polák, 22. Trončinský, 26. Martin Růžička
Sparta - Brno 2:5
Branky: 28. J. Hlinka, 56. Buchtele - 14. a 52. H. Zohorna, 27. T. Svoboda, 35. Kováčik, 57. J. Hruška