Hokejová extraliga s novým názvem a spoustou změn

5. září 2006 16:15 - PRAHA

Velké změny čekají na fanoušky v nové sezóně hokejové extraligy, jejíž čtrnáctý samostatný český ročník startuje v pátek. Kromě už dříve avizovaného faktu, že tentokrát nebude žádný z účastníků sestupovat, je tu řada nových změn i v pravidlech a nový je i název nejvyšší domácí soutěže. Minimálně po čtyři roky se bude jmenovat O2 extraliga po novém partnerovi ligy.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Nejdůležitější už dlouho dopředu ohlášenou novinkou hokejové extraligy je, že nikdo nebude tentokrát po skončení ročníku soutěž opouštět. To je určitě dobrá zpráva pro kluby, kterým v minulých letech hrozily v podobě sestupu existenční starosti. Na druhou stranu může fakt, že nikomu nic nehrozí, trochu snížit kvalitu soutěže.

"Stále se mluví o tom, že se extraliga uzavřela. Ale přitom je nyní otevřená tak jako nikdy předtím. Klidně může být za rok v soutěži patnáct účastníků, poté šestnáct, a může to pokračovat," tvrdil na úterní tiskové konferenci v Praze ředitel extraligy Stanislav Šulc. Kluby si totiž odsouhlasily, že pokud vítěz první ligy zaplatí 25 miliónů korun za licenci, může se bez problémů přidat k dosavadním čtrnácti účastníkům.

Zamlouvají se vám nové změny v hokejové extralize?
Hlasujte v anketě Sport.cz na konci článku!

Z nich hned deset v novém ročníku okusí atraktivní boje play-off. Týmy na sedmém až desátém místě po konci základní části budou totiž hrát jakési předkolo a dva nejlepší se poté přiřadí k elitní šestici a vytvoří dvojice pro čtvrtfinále. Předkolo play-off se bude hrát na tři vítězné zápasy, přičemž případný pátý duel by v případě vyrovnaného stavu rozhodovalo neustále dvacetiminutové prodloužení, tak jako v NHL.

Stejné pravidlo bude platit i v případných sedmých zápasech regulérního play-off. V ostatních nerozhodnutých zápasech přijde na řadu pětiminutové prodloužení a poté tři samostatné nájezdy na obou stranách. Stejně tak budou končit zápasy v základní části, remízovým výsledkům definitivně odzvonilo.

Nové pravidlo o "zdržování" je v jednání

Fanoušky i hráče ale čekají i další změny. Podle nových pravidel Mezinárodní hokejové federace (IIHF) se musí brankáři přizpůsobit menší výstroji. Měřit se bude po každém zápase a případný prohřešek odnese klub pokutou ve výši 50 tisíc korun. Přísněji budou posuzovány i fauly na hlavu a krk, na dodržování pravidel budou mimojiné dohlížet tři profesionální rozhodčí - Šindler, Smeták, a Minář.

Otazník zatím visí nad kontroverzním pravidlem, používaným podle IIHF už na mezinárodní scéně, například o víkendu na turnaji v Liberci. Jakékoliv vystřelení puku (ať už úmyslné nebo neúmyslné) mimo hrací plochu bylo trestáno dvěma minutami za "zdržování hry". O uvedení tohoto pravidla v české nejvyšší soutěži bude jasno do pátku.

Mnoho cizinců, žádné Utkání hvězd

Rozhodnuto je naopak o neomezeném počtu cizinců v domácí soutěži, dosud mohl každý klub naplnit kvótu pouze tří zahraničních hráčů v kádru. Statistikům nově ubude práce při počítání druhých asistencí, ty už se totiž nyní uznávat nebudou. A zrušeno bylo tradiční Utkání hvězd, na které se v posledních letech opravdu hvězdní hráči nijak zvlášť nehrnuli.

Nový ročník hokejové O2 extraligy začne v pátek, základní část bude mít tradičně 52 kol a hracími dny budou úterý, pátek a neděle. Několikrát se bude hrát i ve středu a to po reprezentačních akcích, aby měli hráči národního týmu větší čas na odpočinek.

Jirka G. Novák, Sport.cz

Časová osa: Tipsport extraliga 2020/2021

Filtr článků - Tipsport extraliga


Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: