Litvínov neudržel na Spartě čtyřgólový náskok, přesto vyhrál

Hokejisté pražské Sparty prohráli v úterním utkání 3. kola O2 extraligy s Litvínovem 5:6 po samostatných nájezdech. Stejně jako v minulém kole ve Vsetíně sparťané opakovaně inkasovali v oslabení. Litvínov vedl už 5:1, čtyřmi góly v závěru domácí vyrovnali na 5:5. Prodloužení branku nepřineslo, v samostatných nájezdech byli šťastnější hosté. Rozhodující trefu zařídil kapitán Robert Reichel.

Litvínovský brankář Martin Altrichter (vlevo) likviduje šanci Tomáše Netíka ze Sparty.

Sparťané chtěli odčinit výpadek z minulého kola na ledě Vsetína a od úvodních minut se snažili zatlačit Severočechy do defenzívy. První šanci ale měli hosté, když se po chybě obranné dvojice Ptáček - Černošek ke střele v oslabení dostal Prorok. Domácí měli v úvodní části tři přesilovky, tutovku si ale nevytvořili.

Jak naložit s početní výhodou předvedl Litvínov. Faul Tabačka potrestal už po šesti sekundách Vojtěch Kubinčák. Reichel předvedl jednu ze svých parádních přihrávek zpoza branky a neobsazený Kubinčák ze dvou metrů propálil Salfického.

Bříza moc radosti neměl

V úvodu druhé třetiny fanoušci poděkovali za dlouholeté služby brankáři Petru Břízovi, který se z hřiště přemístil do kanceláře a stal se generálním manažerem. Bříza, který se divákům v elegantním obleku poděkoval z prostoru mezi střídačkami, ale příliš radosti neměl. V polovině utkání Hanzlík trestuhodně nepokryl Lukáše Bednaříka, který zblízka vstřelil druhý gól Litvínova.

Sparta poté dostala 72 sekund dlouhou výhodu dvou mužů v poli, ale mimo tyčky Ptáčka si šanci nevytvořila. Již za plného stavu ale ujela dvojice Hlinka - Hlaváč, Jaroslav Hlinka zkušeně vylákal z branky Altrichtra a pro Jana Hlaváče nebyl problém do odkryté branky snížit.

Jak naložit s dvojnásobnou přesilovkou domácím znovu předvedli Litvínovští. Trenér Václav Sýkora poslal na poslední chvíli do hry Jana Hranáče a urostlý bek se mu odvděčil gólem. Po závaru znovu z bezprostřední blízkosti dorazil střelu Reichela. Sparta tak stejně jako v minulém kole ve Vsetíně doplatila na vyloučení.

Bednařík nedal Salfickému šanci

Navíc hned po zahájení třetího dějství se po uvolnění Kopeckým dostal do brejku Lukáš Bednařík a chladnokrevným blafákem do forhendu upravil na 1:4. Druhému gólu litvínovského útočníka v zápase nezabránil ani Ladislav Benýšek, který hostujícího rychlíka marně stíhal. Další hřebík do sparťanské rakve přidal v 51. minutě Jan Benda, který potrestal další vyloučení Tabačka. Sparťanský obránce byl na lavici hanby čtyřikrát a třikrát při jeho pobytu na trestné lavici Sparta inkasovala.

Co se Spartě nedařilo po většinu utkání, vyšlo v jeho závěru. Nejprve Jaroslav Hlinka pohotovým příklepem využil pas Hlaváče, pak v další přesilovce František Ptáček bombou Altrichtera propálil znovu a na rozdíl jediného gólu snížil Petr Ton. Fantastický finiš Sparty stejný hráč završil 16 sekund před koncem utkání vyrovnávací trefou. Sparta vstřelila během sedmi a čtvrt minuty čtyři góly a litvínovský gólman Altrichter jen vztekle zahodil svoji hůl do ochranné sítě za svojí brankou.

V prodloužení měly oba celky několik šancí k rozhodnutí, gól však nikdo nevstřelil. Vítěze tak určily samostatné nájezdy, ve kterých byli šťastnější hosté. Ton svůj blafák nedotáhl, Kubinčáka vychytal Salfický, stejně jako na druhé straně Kratěnu Altrichter. Kapitán Litvínova Robert Reichel potvrdil svoji zručnost a s přehledem skóroval. Jaroslav Hlinka se do branky netrefil a Litvínov slavil výhru 6:5

Sparta Praha - Chemopetrol Litvínov 5:6 (0:1, 1:2, 4:2 - 0:0) po sam. nájezdech
Branky a nahrávky: 32. Hlaváč (J. Hlinka), 53. Hlinka (Hlaváč), 57. Ptáček (P. Ton), 59. P. Ton (O. Kratěna), 60. P. Ton (J. Hlinka) - 13. Kubinčák (Reichel), 30. Bednařík (Kubinčák), 40. Hranáč (Reichel), 42. Bednařík (Kopecký), 51. Benda (Trávníček), rozhodující sam. nájezd Reichel. Rozhodčí: Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:12, navíc Hlaváč 5 + do konce zápasu - Altrichter 10 minut. Využití: 2:3. Diváci: 4467.
Sparta Praha: Salfický - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Benýšek - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Netík, O. Kratěna - Hromas, Langhammer, Podlešák. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Litvínov: Altrichter - Skuhrovec, Hranáč, Punčochář, Ťupa, L. Poživil, Morava, Bombic - Kubinčák, Reichel, Prorok - Benda, Branda, Trávníček - Lukeš, Kopecký, Bednařík - Jánský, Sklenička, Jenáček. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.