Slavia zdolala Zlín a opustila poslední místo extraligy

Hokejisté pražské Slavie zdolali v utkání 16. kola extraligy Zlín 6:5 v prodloužení a poprvé od 24. září se dostali z posledního místa tabulku. Svěřenci Vladimíra Růžičky předstihli Vsetín díky lepšímu skóre. Zápas rozhodl dvanáct sekund před koncem nastaveného času při vyloučení Andreje Novotného útočník Jaroslav Bednář.

V úvodní třetině vidělo přes tři a půl tisíce diváků v Sazka Aréně přestřelku. Zlín se sice hned v úvodu ubránil při Rachůnkově vyloučení, ale hned 14 sekund po vypršení trestu se slávisté radovali. Po Sobotkově přihrávce překonal brankáře Čecha z mezikruží Doležal. Vzápětí stihl ještě Žižka zblokoval střelu zlínského Záhorovského, který ale v 6. minutě střelou nad Fraňkovo rameno vyrovnal.

Za necelé dvě minuty se opět dostali do vedení domácí, když po přečíslení dvou na jednoho zužitkoval Vlasákovu asistenci Bednář. Kouč Hamé Ernest Bokroš stáhl z branky Čecha a poslal tam Marka Novotného, kterého si Zlín zapůjčil z prvoligového Havířova. V další šanci Pražanů fauloval Hrušku Zubíček, ale Slavia ani druhou početní výhodu v utkání nevyužila.

Zlín naopak udeřil hned při své první přesilovce - Novotného rána od modré se odrazila od zadního mantinelu před branku k Leškovi, který využil toho, že se Franěk nestihl přesunout a o jeho brusli poslal puk do branky. Slávistická jednička pak vybruslila ke střídačce, ale kouč Vladimír Růžička si vzal oddechový čas a Franěk mezi tyčemi zůstal. Vzápětí zlikvidoval Rachůnkovu střelu a měl štěstí, že Kubiš minul odkrytou branku.

Slavia měla v nastavení navrch

Slavia využila k třetímu vedení vyloučení Pšurného. Vlasák uvolnil Čermáka, který z levého kruhu pro vhazování našel místo u levé tyče Novotného branky. Domácí se pak sice ubránili ve dvou oslabeních, ale v 43. minutě nechali Hlavačka se Špilou za sebou na modré čáře Záhorovského, který střelou pod horní tyč zaznamenal svůj druhý gól v utkání. Hráči Hamé potom při vlastní přesilovce dovolili Beránkovi, aby ohrozil jejich branku.

Velkou chybu pak udělal slávistický bek Kadlec, který nabídl puk před branku Melenovskému, ale ten na slávistického gólmana nevyzrál. Hostům se nelíbilo v 46. minutě Galvasovo vyloučení za napadení a ještě více naštvaní byli poté, co při signalizovaném dalším vyloučení Hlavačka opět získal Slavii náskok. Ideální střeleckou pozici připravil domácímu bekovi Čermák, který vylákal Novotného z branky naznačením střely a Hlavačka zblízka zakončoval do prázdné branky.

Snadného gólu se dočkal i zlínský Hamrlík, který od modré čáry využil toho, že se Franěk po předchozím závaru nestačil vrátit do brankoviště. Slávistický gólman se marně zlobil, že mu hostující hráč bránil v návratu. Do konce základní hrací se na stavu nic nezměnilo, přestože Zlín hrál ještě přesilovku.

V nastaveném čase měli v úvodu navrch hosté, ale potom fauloval Novotný a Slavia nabídnutou šanci využila. Dvanáct vteřin před koncem zařídil výhru Pražanů přesně mířenou ránou ve výhodě čtyř proti třem Bednář. Červenobílí tak oplatili Hamé porážku 4:8 z úvodního souboje v sezoně.

Slavia Praha - Hamé Zlín 6:5 v prodl. (3:3, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Doležal (Sobotka), 8. Bednář (Vlasák), 18. Žižka (D. Hruška), 33. Čermák (Vlasák), 46. Hlavačka (Čermák), 65. Bednář (Kadlec) - 6. Záhorovský (Kašpařík), 11. Leška (A. Novotný), 17. Kovář (Horáček), 43. Záhorovský (Zubíček), 49. Hamrlík (A. Novotný). Rozhodčí: Bolina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:1. Diváci: 3542.
Sestavy:
Slavia Praha: Franěk - Kadlec, Žižka, Hlavačka, Špila, Turoň, Graňák - D. Hruška, Beránek, Tomica - Čermák, Rataj, Sup - Bednář, Vlasák, Sobotka - Doležal, Červenka, Dlouhý. Trenéři: V. Růžička, Weissmann a Kalous.
Zlín: J. Čech (8. M. Novotný) - Hamrlík, A. Novotný, Nosek, Zubíček, Marušák, L. Galvas, Horáček, Lučka - Kubiš, Leška, Rachůnek - Melenovský, Kašpařík, Záhorovský - Kristek, M. Čech, Mokrejš - Kovář, Balán, R. Pšurný. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.