USA - Německo 2:0Američané porazili Němce a mají postupovou jistotu

Hokejisté Spojených států amerických porazili v utkání skupiny B mistrovství světa v Rize 2:0 Německo. Vítězný gól dal 64 sekund před koncem druhé části v početní výhodě Jason Robertson, pojistku přidal v závěru Colin Blackwell, čisté konto vychytal Cal Petersen. Američané díky lepšímu skóre přeskočili dosud vedoucí Finy a mají jistotu čtvrtfinále. Němcům zůstala přes porážku postupová naděje.

Německý obránce Marco Nowak (vlevo) bojuje před vlastní brankou s hráči USA.

Německý výběr měl v úvodním dějství střeleckou převahu (11:6), ale na skóre se to nijak neprojevilo, neboť Petersen i jeho protějšek Brückmann byli bezchybní. Blackwell při dorážce v sedmé minutě zblízka těsně minul. Stejně dopadl před přestávkou Thompson, na druhé straně Petersen vychytal Pföderla.

Ve druhé části byla hra ještě o něco opatrnější a zámořský celek vyslal na německou branku pouhé tři přesné pokusy. Němci jich nastřádali šest. Do vedení je mohl poslat po polovině utkání Reichel, Petersena ale neprostřelil. V končící 39. minutě se naopak dostal v přesilovce k dorážce Robertson a nezaváhal.

Němci stupňovali svůj tlak v touze po důležitém bodovém zisku, ale Wagner neuspěl, Pföderl zblízka velmi těsně minul. Thompson mohl ze sóla přidat pojistku, Brückmann byl proti. V závěru sáhli Němci ke hře bez gólmana, během níž napálil tyčku Kahun. Definitivně pak rozhodl do prázdné branky Blackwell. Němci tak prohráli v lotyšské metropoli těsný zápas bez bodového zisku potřetí za sebou.

Takhle se do sebe pustili Němec Nikolas Krammer (vpravo) a Kevin Rooney z USA.

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina B (Arena Riga):
USA - Německo 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 39. Robertson (Donato, Garland), 60. Blackwell (Robinson). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Frandsen - Kroyer (oba Dán.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Bez diváků.
USA: Petersen - Wolanin, M. Roy, Z. Jones, Tennyson, Ch. Wideman, Mackey, Hellickson - Abdelkader, Blackwell, Labanc - Robertson, T. Moore, Garland - Donato, Drury, T. Thompson - Robinson, Rooney, Chmelevski - B. Boyle. Trenér: Jack Capuano.
Německo: Brückmann - Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Nowak, Wagner, Gawanke, Bittner - Rieder, Krämmer, Kühnhackl - Noebels, Pföderl, L. Reichel - Eisenschmid, Kahun, Plachta - Peterka, Loibl, Kastner. Trenér: Toni Söderholm.