Michálek: Semkli jsme se a ukázali, že na to máme

22. května 2006 09:46

Tak jako v minulých letech objevily světové šampionáty talentované české obránce jako Neckáře, Kubu, nebo Škoulu, od toho letošního zůstane v paměti všech fanoušků jméno Zbyněk Michálek. Jeden z nejmladších hráčů týmu si počínal jak zkušený mazák a zařadil se k oporám české reprezentace. A díky svému věku 23 let jí jistě bude i v budoucnu.

Jaké byly tvoje pocity bezprostředně po finále?
Abych řekl pravdu, tak byly smíšené. Protože jsme opravdu chtěli vyhrát zlato. Byli jsme nabuzení po těch dobře odehraných zápasech čtvrtfinále a semifinále.

Nejsi spokojený se stříbrnou medailí?
Je to samozřejmě velký,  obrovský úspěch. Ale asi to doceníme až příští dny, až to zklamání trošku odstoupí. Až přijedu domů a ukážu rodině a kamarádům medaili, tak to bude určitě zase super. Je to vlastně jeden z vrcholů mé kariéry a jsem za to strašně rád. Jsem na prvním mistrovství a hned mám stříbro.

Tušil jsi už v první třetině, že to asi se Švédy nepůjde?
Ne, pořád to bylo 0:2 a za toho stavu se pořád mohlo něco stát. Mohli jsme dát jeden gól a dostali se zpátky do zápasu, jako už několikrát. Ve čtvrtfinále i semifinále jsme taky prohrávali. Ale bylo vidět, že Švédové jsou lepší celý zápas. K ničemu nás nepustili a myslím, že měli i víc sil.

Na českých hráčích bylo vidět už nutné vyčerpání...
My už jsme dohrávali z posledních zbytků sil, ten turnaj byl dlouhý. I takové zápasy proti soupeřům jako byli Norové nebo Slovinci nás stály moc sil. A teď už bylo vidět, že nám už trochu chyběly. Je to škoda, ale jsme hrozně rádi za tu stříbrnou medaili. Je to určitě úspěch.

Na co budeš nejvíce vzpomínat z letošního šampionátu?
Na tu partu, co jsme měli v týmu. Nevím, jestli jste to viděli vy na ledě, ale my jsme se hrozně semkli a jeden bojoval za druhého. A nikdy jsme se nepoložili. Ani za nepříznivého stavu, ani před turnajem, kdy nás všichni odsuzovali a tvrdili, že nemáme šanci na úspěch. Tehdy jsme se semkli a řekli si, že všem těhle lidem ukážeme, že na to máme. Takže bereme tenhle turnaj i jako takové zadostiučinění.

Z kterého vítězství jsi měl větší radost, po čtvrtfinále nebo po semifinále?
To je těžké říct, protože po obou zápasech panovala obrovská radost. Proti Rusům všichni říkali, jak jsou nejlepší na turnaji, a že proti nim nemáme šanci. Jaké mají hvězdy v týmu a podobně. Takže myslím, že to pro nás bylo velké vítězství. A to semifinále taky, největší radost jsem zažíval po obou zápasech.

Naplánovali jste si společnou dovolenou s bráchou, pro nějž už sezóna taky skončila?
Zatím jsme o tom ještě nemluvili. Uvidíme, jak se domluvíme. Brácha teď v týdnu přijede domů, tak pak si promluvíme v klidu a snad něco vyjde.

Bude ti brácha medaili závidět?
(směje se) To nevím, já bych mu zase mohl závidět to, že se dostal do Stanley Cupu. Určitě závidět bude, ale já doufám, že ještě v budoucnu bude mít on i já šanci. Abychom si zahráli třeba spolu. A třeba tu zlatou vyhrát v budoucnu. Ale bude určitě rád, že jsem tu medaili získal.

Vyměnil bys tu stříbrnou medaili za to hrát v tuhle chvíli o Stanley Cup?
Já doufám, že šanci hrát Stanley Cup budu mít v příštích letech. Letos to dopadlo tak, že jsem hrál na mistrovství světa a jsem za to hrozně moc rád. Já jsem o mistrovství světa od malička snil. Díval jsem se a říkal si: Kéž bych jednou na tom mistrovství mohl hrát a získal medaili... Byl to jeden z mých snů kariéry a jsem rád, že se mi to splnilo. Další sen je o Stanley Cupu, rád bych se do něj dostal a zahrál si ho.

Jak budeš po šampionátu slavit?
Všichni kamarádi už mi psali, jak se těší až jim ukážu medaili. Takže doma určitě nějaká oslava bude. Asi to necháme na pátek, sezvu všechny kamarády a známé a pořádně to oslavíme. Protože je potřeba to oslavit. Sezóna už nám skončila, takže teď už není na co se šetřit (usmívá se).

Jirka G. Novák (Riga), Sport.cz

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006