Rubriky:

Ostatní

Modrý a Troják byli uvedeni in memoriam do Síně slávy IIHF

15. května 2011 12:40 - BRATISLAVA

Legendární český brankář Bohumil Modrý a slovenský útočník Ladislav Troják byli v neděli při slavnostním ceremoniálu na mistrovství světa v Bratislavě in memoriam uvedeni do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF). Dalšími oceněnými v hráčské kategorii byli švédský útočník Tord Lundström, rumunský forvard Doru Tureanu a útočnice Karyn Byeová z USA.

 

V kategorii zakladatelů se zařadil do vybrané společnosti finský kouč Kalevi Numminen. Cenu Paula Loicqa za přínos mezinárodnímu hokeji obdržel Jurij Koroljov z Ruska. Za Modrého převzaly ocenění jeho dcery, které žijí ve Vídni.

Modrý v letech 1947 a 1949 pomohl Československu k titulu mistrů světa, předtím v roce 1938 získal bronz. V národním týmu posbíral kompletní sadu medailí, protože má stříbro z olympijských her ve Svatém Mořici v roce 1948. Byl považován za nejlepšího evropského brankáře v období před druhou světovou válkou a také po ní.

Modrý, za nějž cenu převzaly dcery Alena a Blanka, celkem reprezentoval v 71 zápasech. Na pěti světových šampionátech měl ze 35 utkání průměr 1,27 inkasované branky na zápas, na olympiádě obdržel v průměru dvě branky na utkání. V domácí lize vychytal Modrý klubu LTC Praha šest titulů.

V březnu roku 1950 byl Modrý v tajném politicky vykonstruovaném procesu společně s dalšími reprezentačními spoluhráči zatčen a následně odsouzen k 15 letům vězení. Na jaře 1955 byl propuštěn a o osm let později na následky krutého věznění, při kterém byl nucen k práci při těžbě uranové rudy, zemřel ve věku 46 let.

Troják byl prvním slovenským hokejistou, který reprezentoval Československo na mezinárodní scéně. Košický rodák se v roce 1947 v Praze stal také jako první Slovák mistrem světa. Nasbíral 75 reprezentačních startů, ve 32 utkáních na mistrovství světa vstřelil 17 branek, na olympiádě dal v 16 duelech celkem pět gólů. Pětkrát se radoval ze zisku ligového titulu, stejně jako Modrý v LTC Praha.

Troják tragicky zahynul v roce 1948 v pouhých 34 letech společně s dalšími pěti reprezentačními hokejisty při letecké havárii nad kanálem La Manche. Reprezentační tým tehdy zahraničním zájezdem do Francie a Velké Británie začínal přípravu na MS 1949. Při přesunu z Francie do Británie se však výprava musela rozdělit a šestice hokejistů včetně Trojáka již do Londýna nikdy nedorazila.

Síň slávy IIHF, která je součástí hokejové Síně slávy v Torontu, byla otevřena v roce 1997 a čítá zatím 166 hokejových osobností z 22 zemí. Mezi členy je včetně Modrého také 21 Čechů.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní