Krutá prohra Slováků! Švédové rozdrtili Nory, Finové na MS poprvé prohráli

Bratislava/Košice

Dramatický souboj s hořkým koncem sehráli v pondělí na světovém šampionátu domácí hokejisté Slovenska. V duelu se silnou Kanadou v Košicích dvakrát vedli o dva góly, ale nakonec prohráli 5:6 poté, co vítěznou branku vstřelil Mark Stone pouhých 1,8 sekundy před vypršením základní hrací doby. Dařilo se i dalšímu zámořskému celku. Výběr USA připravil první prohru v turnaji Finsku (3:2 v prodloužení). V Bratislavě v české B skupině deklasovali v severském derby švédští obhájci titulu tým Norska 9:1 a v průběžné tabulce se posunuli na druhou příčku za zatím stoprocentní Rusko.

Kanadský brankář Matt Murray likviduje šanci slovenského útočníka Richarda Pánika.

Finský tým v Košicích musel skousnout na světovém šampionátu první prohru. Američané měli skvělý start a hned po 50 sekundách otevřel skóre ránou od modré čáry obránce Skjei. Vzápětí přidal druhý úspěch zámořského výběru Gaudreau.

Hráči Suomi předvedli výborné koncovky třetin. V čase 19:05 snížil Pesonen a 32 sekund před koncem druhé části v přesilovce vyrovnal Ojamäki. Oba celky se snažily strhnout výhru na svoji stranu a štěstí se přiklonilo v prodloužení k týmu USA, hrdinou se stal Larkin. Finové přesto se sedmi body vedou tabulku skupiny.

Slováci vtrhli do duelu s Kanadou bez bázně a odměnou jim bylo dvougólové vedení po trefách Sukeľa a Lišky. Poté, co Javorové listy vyrovnaly, vrátili Slovákům znovu dvoubrankové vedení Nagy a svým druhým gólem Liška, nicméně zámořský výběr dokázal znovu odpovědět a vymazat manko. Pak sudí neuznali Tatarův gól kvůli kontaktu Pánika s kanadským brankářem a hosté šli poprvé do vedení po střele Stechera.

Přestřelka pokračovala i v poslední třetině. Marek Čiliak z brněnské Komety, který v brance vystřídal Patrika Rybára, odolával a Sukel srovnal na 5:5. Jeho střelu si do branky srazil Severson. Rozhodnutí přišlo v samém závěru. Útočník Las Vegas Stone, slavící v den zápasu 27. narozeniny, potrestal Černákovo vyloučení a třetí využitou přesilovkou rozhodl o výhře Kanady. Zklamaní slověnští fanoušci porážku neunesli a při hymně vítězů se nesl arenou ohlušující pískot.

Naprosto jednoznačný průběh mělo severské derby v Bratislavě. Švédové vedli po dvou třetinách už 8:0, takže v té závěrečné zvolnili tempo a dovolili soupeři vstřelit alespoň čestný úspěch.

Norové sice odolali potupné desítce, ale na šampionátu si připsali už třetí prohru. Loňští šampioni ze Švédska si naopak po Italech vychutnali dalšího soka a mají 6 bodů. William Nylander dal gól a na čtyři další nahrál.

Zápasy MS v hokeji:
Skupina A (Košice)
USA - Finsko 3:2 v prodloužení
Branky: 1. Skjei, 11. J. Gaudreau, 64. D. Larkin - 20. Pesonen, 40. Ojamäki
Slovensko - Kanada 5:6
Branky: 8. a 52. Sukeľ, 9. a 26. Liška, 22. M. Daňo - 17. A. Mantha, 19. Theodore, 28. Marchessault, 29. Cirelli, 37. Stecher, 60. Stone
Skupina B (Bratislava)
Norsko - Švédsko 1:9
Branky: 52. Trettenes - 1. a 30. Wennberg, 23. a 27. Kempe, 7. Hörnqvist, 19. W. Nylander, 26. Ekman-Larsson, 39. L. Eriksson, 58. Lindblom