Crosby nasbíral šest bodů proti Flyers a předstihl Jágra

NEW YORK

Na bezradných hokejistech Philadelphie Flyers si tentokrát v NHL smlsli Tučňáci z Pittsburghu po snadném vítězství 8:4. Absolutní hvězdou zápasu byl fenomenální Sidney Crosby, který se na vysoké výhře podílel gólem a pěti asistencemi. Díky tomu přeskočil devatenáctiletý útočník v kanadském bodování soutěže dosud vedoucího Jaromíra Jágra hned o tři body.

"Viděli jsme mimořádné představení od mimořádného hráče. Byl neuvěřitelný, Sid byl prostě fenomenální," rozplýval se po zápase trenér Pittsburghu Michel Therrien. "Součástí mojí práce je pohyb s pukem, vytvářet brankové příležitosti. A kluci je dneska večer prostě proměňovali," jednoduše to komentoval Crosby.

Crosby v posledních šesti zápasech nashromáždil 15 bodů. Šesti body v jednom zápase si stanovil nový osobní rekord v NHL. Předtím nasbíral nejvíce čtyři, a to hned třikrát. "Zažili jsme zkrátka jeden z těch večerů, kdy nám vyšlo všechno, na co jsme sáhli," tvrdil Crosby, jenž má proti Philadelphii bilanci 29 bodů ve 13 zápasech.

Schwarz chytal jen dvě minuty

Český útočník Milan Hejduk pomohl ve středečním zápase NHL gólem a asistencí Coloradu k vítězství nad St. Louis 4:1 a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Tou první byl vybrán slovenský gólman Peter Budaj, který ve svém druhém letošním startu za Avalanche podruhé vychytal týmu vítězství. Zastavil 25 střel soupeře a kapituloval pouze jednou.

Za hosty ze St. Louis podruhé za sebou nastoupil český brankář Marek Schwarz, ale tentokrát se v brance doslova jen mihnul. Po třetí brance Colorada jej kouč Andy Murray poslal ve druhé třetině vystřídat Bacashihuu, ale po dvou minutách a sedmnácti vteřinách oba brankáře zase prohodil. Schwarz si stihl připsat pouze jediný úspěšný zákrok.

"Vystřídal jsem Bacashihuu, abych mu mohl dodat sebedůvěru a týmu dát trochu přestávku," vysvětlil nezvyklý krok trenér Blues Andy Murray. "Chtěl jsem mu říct, že ho z branek neviním, že tam půjde znovu, a ostatní mu tentokrát na ledě víc pomohou," dodal.

Atlanta - Anaheim 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 52. N. Kapanen - 36. a 53. Selänne. Zásahy brankářů: Lehtonen 32/2 - Giguere 35/1.
Colorado - St. Louis 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
Branky: 22. Sakic, 24. Stastny (Hejduk), 36. Hejduk, 46. Turgeon - 6. Mayers. Zásahy brankářů: Budaj 26/1 - Bacashihua 45/4, Marek Schwarz 1.
Pittsburgh - Philadelphia 8:4 (3:2, 3:0, 2:2)
Branky: 13. a 28. Gončar, 5. Thorburn, 6. Crosby, 26. Malone, 30. Recchi, 44. Ouellet, 60. J. Staal - 6. Potulny, 10. Fedoruk, 43. Calder, 45. Knuble. Zásahy brankářů: Thibault 1, Fleury 22/4 - Niittymäki 26/7, Houle 3/1.
1. Edmonton301621283:7834
2. Minnesota301621287:8334