Columbus - Tampa Bay 3:1Stav série 3:0Palátův gól nestačil. Suverén základní části NHL je na hraně vyřazení

Kdo by tohle čekal? Hokejisté Tampy Bay, vítězové základní části NHL, balancují v play off na hraně vyřazení. V 1. kole Východní konference prohráli Bolts na ledě Columbusu 1:3 a v sérii hrané na čtyři vítězství prohrávají už 0:3 na zápasy. Jediný gól poražených vstřelil český útočník Ondřej Palát. Ve stejné pozici je také Pittsburgh, který prohrál s New Yorkem Islanders i potřetí, tentokrát doma 1:4.

Brankář Columbusu Sergej Bobrovskij likviduje šanci Adama Erneho z Tampy Bay.

Palát mohl na začátku prostřední třetiny otevřít skóre, když se proháčkoval až před gólmana, ale Sergej Bobrovskij mu šanci chytil. Vzápětí udeřil na druhé straně z dorážky Matt Duchene a v přesilové hře zvýšil ve 29. minutě Oliver Bjorkstrand.

Tampa Bay bez dvou klíčových hráčů (suspendovaného Nikity Kučerova a zraněného Victora Hedmana) vrhla ve třetí třetině vše do útoku a zasypala v ní Bobrovského šestnácti střelami. Velkou příležitost měl na začátku opět aktivní Palát, který se ocitl sám před ruským gólmanem, ale nepřekonal ho. Český útočník později přeci jen uspěl, když z dorážky vlastní střely snížil. Další tlak hostů už vyzněl naprázdno a výhru Columbusu zpečetil při power play Cam Atkinson.

Columbus ještě nevyhrál ani jednu sérii v play off zámořské soutěže, ale v úterý bude mít na svém ledě proti Tampě první postupový mečbol. Blue Jackets jsou navíc teprve druhým týmem v historii, který si v 1. kole vyřazovací části vybojoval proti držiteli Prezidentovy trofeje vedení 3:0.

Poprvé se to povedlo hokejistům Los Angeles při jejich tažení za Stanley Cupem v roce 2012. Tehdy Kings vyřadili v 1. kole vítěze základní části Vancouver 4:1 na zápasy. Columbus je tedy blízko premiérovému postupu do druhého kola play off. "Ještě není hotovo, ale baví nás to. Je to neuvěřitelná jízda a chceme sérii dotáhnout. První šanci máme příště doma před našimi skvělými fanoušky. Zasloužili by si, kdybychom tady sérii uzavřeli," řekl útočník Matt Duchene.

Výhru Vegas zařídila druhá formace, která se podepsala pod všechny branky. Mark Stone vstřelil hattrick a na dva góly přihrál, Paul Stastny měl opačnou bilanci (2+3) a Max Pacioretty si připsal dva body (1+1). Loňskému finalistovi vycházely vstupy do třetin, v každé skóroval už v úvodní minutě. Na druhé straně neskóroval poprvé v sérii Tomáš Hertl, který vyslal šest střel.

Trio útočníků Vegas vede i produktivitu soutěže - v čele je Stone (6+2) před Stastnym (2+6) a Paciorettym (2+4). "Hodně šancí jsme si vypracovali ze ztrát, to byl klíč k úspěchu. Nejsme nejrychlejší lajna ale jsme šikovní s hokejkou, dobře čteme hru a víme o sobě," řekl Stone, který otevřel skóre už po 16 sekundách hry a ve 41. minutě zvýšil na 5:1. První hattrick v kariéře završil trefou na konečných 6:3.

Pittsburgh po dvou venkovních prohrách provedl změnu v sestavě. Do elitní řady posunul k Sidneymu Crosbymu a Jakeu Guentzelovi českého útočníka Dominika Simona, ale efekt to nemělo. Domácí se sice ujali v první třetině vedení trefou Garretta Wilsona, ale už za 90 sekund prohrával. Obrat Islanders řídili slepenými góly Jordan Eberle a Brock Nelson. V 51. minutě uklidnil hosty Leo Komarov gólem na 3:1 a výhru stvrdil při power play Anders Lee.

"Hrajeme jednoduše a tvrdě," řekl kapitán Islanders Lee. Tým z New Yorku už v základní části inkasoval nejméně gólů ze všech týmů a kvalitní obranou frustruje i Pittsburgh. "Musíme najít způsob, jak začít dávat více branek. To se nám v prvních třech zápasech nedařilo," uvedl Crosby, který v sérii ještě nebodoval. Pittsburgh skóroval jen pětkrát.

V těžké situaci byl po domácích prohrách i Winnipeg, který ale v St. Louis zabral. Kanadský klub sice prohrával po první třetině, ale rozmezí 25. až 29. minuty otočil na 3:1. Další tři zásahy přidal ve třetí třetině, v níž soupeři odskočil na 5:2 a 6:3.

1. kolo play off NHL - nedělní zápasy:
Východní konference - 3. zápasy:
Pittsburgh - New York Islanders 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky: 13. G. Wilson - 14. Eberle, 15. B. Nelson, 51. Komarov, 59. Lee. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18 610. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. B. Nelson, 3. Eberle (všichni NY Islanders). Stav série: 0:3.
Columbus - Tampa Bay 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 22. Duchene, 29. Bjorkstrand, 59. Atkinson - 45. Palát. Střely na branku: 30:31. Diváci: 19 224. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Bjorkstrand, 3. Dubois (všichni Columbus). Stav série: 3:0.
Západní konference - 3. zápasy:
St. Louis - Winnipeg 3:6 (1:0, 0:3, 2:3)
Branky: 20. Perron, 42. Tarasenko, 54. Steen - 29. a 55. Connor, 25. K. Hayes, 28. Laine, 45. B. Tanev, 49. Byfuglien. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18 486. Hvězdy zápasu: 1. Connor, 2. Byfuglien (oba Winnipeg), 3. Perron (St. Louis). Stav série: 2:1.
Vegas - San Jose 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)
Branky: 1., 41. a 54. Mark Stone, 21. a 37. Stastny, 13. Pacioretty - 16. Labanc, 45. Couture, 46. Meier. Střely na branku: 40:28. Diváci: 18 461. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. Stastny, 3. Pacioretty (všichni Vegas). Stav série: 2:1.