Boston - Carolina 5:2Stav série 1:0Drtivý závěr rozhodl. Boston zničil Carolinu v přesilovkách, bodoval i Krejčí

Boston/Praha

Výborná třetí třetina a především přesilové hry rozhodly o tom, že si hokejisté Bostonu připsali ve finálovém zápase Východní konference proti Carolině první bod za vítězství 5:2. Pod triumf domácích se podepsal jednou asistencí David Krejčí, Pastrňák nebodoval. V brance Hurricanes se po zranění opět představil Petr Mrázek, porážce svého týmu však nezabránil. Bruins se tak ujali vedení v sérii 1:0.

David Backes v další šanci před Petrem Mrázkem

Domácí hokejisté si lepší vstup do utkání nemohli přát, když je už ve třetí minutě poslal po parádní zadovce Johanssona do vedení Kampfer, který přesnou ranou překonal bezmocného Mrázka.

Povedený úvod Bruins však hosty příliš neotřásl. Na odpověď potřebovali pouhých 48 sekund, když z přesilovky vyrovnal chytrou tečí Svačnikovovy rány Aho.

Patrice Bergeron pálí na Mrázkovu branku

Carolina obrat dokonala ve druhé třetině. Po bleskové akci poslal hosty do vedení McKegg, který skončil spolu s pukem za zády gólmana Raska.

Bruins si však hlavní úder schovali do začátku třetí třetiny. V čase 42:26 se v přesilové hře v závaru před Mrázkovou brankou nejlépe orientoval Johansson a bylo vyrovnáno. Asistenci si připsal i David Krejčí.

Zdeno Cáara v obranné práci v utkání proti Carolině

Uplynulo jen 26 sekund, když další početní výhodu využil Bergeron, který zakončoval rychlou kombinaci domácích a vrátil tak domácím vedení.

"Ty branky nám hodně pomohly. Strhly i ostatní a od té chvíle šlapaly všechny lajny. Přesně tohle potřebujete. Třetí třetina už vypadala podle našich představ," hodnotil rozhodující momenty utkání Bergeron.

"Měli jsme štěstí, že jsme po dvou třetinách prohrávali jen o gól. A když dostanete šanci v přesilových hrách, chcete, aby soupeř za fauly pykal. To se nám dnes povedlo," doplnil gólman Bostonu Tuukka Rask, který si připsal 29 zákroků.

Hosté vsadili v závěru utkání vše na jednu kartu, odvolali Mrázka, ale v 58. minutě inkasovali z Coyleho hole čtvrtý gól. O jedenáct sekund později využil chybné rozehrávky Wagner a stanovil konečné skóre na 5:2.

Brankář Caroliny Petr Mrázek v akci

"Petr chytal dobře, na konci zápasu jsme ho ale nechali několikrát ve štychu," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour na adresu českého gólmana, který v úvodních dvou třetinách zneškodnil 17 z 18 střel. "Byl jako skála, vypadal skvěle. My před ním musíme hrát lépe," podotkl útočník Greg McKegg.

"Měli jsme hodně dobře rozehrané utkání po dvou třetinách. Vedli jsme 2:1. Bohužel v úvodních šesti minutách třetí třetiny jsme byli třikrát vyloučení a dostali jsme dvě branky. Přitom to nebyly nějak extrémní fauly, myslím, že jsme si zasloužili lepší výsledek," smutnil Mrázek.

Carolina v dosavadním průběhu play off neztratila zápas, pokud po dvou třetinách vedla. "Doposud jsme byli úspěšní, když jsme si hlídali náskok. Ale dnes nám ve třetí třetině trochu nakopali zadky. Tohle se nám dlouho nestalo. Příště musíme být lepší," řekl kapitán Justin Williams.

Finále Východní konference play off NHL - 1. zápas:
Boston - Carolina 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)
Branky: 3. Kampfer, 43. Marcus Johansson (Krejčí), 43. Bergeron, 58. Coyle, 58. Wagner - 4. Aho, 30. McKegg. Střely na branku: 28:31. Brankář Petr Mrázek odchytal za Carolinu 59:35 minuty, inkasoval čtyři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 85,19 procenta. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Marcus Johansson, 2. T. Rask, 3. Marchand (všichni Boston)