Winnipeg - Boston 1:2Nejproduktivnější Češi byli v noci zase k neudržení. Pastrňák, Vrána, Palát i Voráček ukazovali kvalitu

New York

Dvě přihrávky, týmové vítězství a posun na třetí místo kanadského bodování - to je počin Davida Pastrňáka z pátečního večera v NHL. Stejnou bilanci si při výhře Washingtonu v Ottawě připsal také Jakub Vrána. Dařilo se i Ondřeji Palátovi, který skóroval ve vítězném zápase v Anaheimu. Branka Jakuba Voráčka naopak Philadelphii k výhře nepomohla.

Český hokejista Bostonu David Pastrňák (v bílém) střílí na gólmana Laurenta Brossoita z Winnipegu během utkání NHL.

Hokejisté Bostonu i Winnipegu měli po utkání hvězd volný týden a na vzájemný duel se tak mohli o to lépe připravit. A David Pastrňák rozhodně ze cviku během delší pauzy nevyšel. Hodně nervózní duel, ve kterém padlo celkem 74 trestných minut (včetně třech rvaček ve druhé třetině) nakonec rozhodly právě kvalitně sehrané přesilové hry Bostonu.

První trefa Medvědů v nerovnovážném počtu začala rychlou rozehrávkou už u finské brankářské hvězdy Tukky Raska, který svižně předal puk na českou osmdesátosmičku, která umně zavezla kotouč do třetiny Winnipegu, a pak už po standardní ose Marchand - Bergeron, putoval puk až do branky.

Ve druhém případě byla práce třiadvacetiletého rodáka z Havířova doslova spektakulární. Patrňák se kolem pravého mantinelu dostal až za branku, odkud parádně našel Jakea DeBruska, který v podstatě už nemohl netrefit. Výborný výkon ostříleného Raska, který zlikvidoval celkem 37 střel a opět také úžasné myšlení Davida Pastrňáka - dva hlavní klíče dalšího vítězství Bostonu a posunu na druhé místo v celé NHL.

Ovečkin předstihl Messiera a dotáhl Pastrňáka

Jakub Vrána bodově napodobil večer svého slavnějšího bostonského krajana. Větší pozornost však musela být upřena jinam. Další dva góly totiž vstřelil ruský kanonýr Alexander Ovečkin a s celkovými 695 brankami překonal legendárního Marka Messiera v historické tabulce střelců, navíc v letošní střelecké listině vyrovnal prozatimní počin Davida Pastrňáka - 37 branek.

Českému mladíkovi ve službách Capitals patřily hned první minuty zápasu. Své dvě asistence si zapsal už v úvodních 12 minutách a také díky němu měli Capitals výborný vstup do zápasu. Vítězové Stanley Cupu z roku 2018 vedli od čtvrté minuty až do konce a show prvního celku zámořské ligy dokonal po americku právě Ovečkin, který trefou do prázdné branky měnil pořadí v elitní historické desítce střelců soutěže.

Voráčkova trefa nestačila

Jakub Voráček dával jednu ze svých snadnějších kariérních branek v utkání v Pittsburghu. Na konci první třetiny se po závaru před brankou výborně zorientoval bek Matt Niskanen, který našel ryšavého forvarda ve výhodné pozici, kterou Čech nepohrdl. Po slibném úvodu se ale nástup do druhé části hry hostujícím Letcům vůbec nepovedl, inkasovali tři branky a vypadalo to zle nedobře.

Jenže Tyler Pitlick, a ve třetí třetině Scott Laughton nakonec dokázali tým vedený Alainem Vigneaultem dotáhnout alespoň do prodloužení. V něm se ale znovu jednou předvedl Sidney Crosby, který krásně zápěstím překonal Briana Elliotta v brance Flyers. Sám kapitán Pittsburghu zaznamenal v zápase ještě dvě asistence a celý tým Penguins mohl být se svojí produktivitou hodně spokojený. Z celkově 20 střel hned čtyři našly cestu za záda zkušeného Kanaďana.

A že českým hokejistům patřily v pátečním programu hlavně úvody, dokumentoval také Ondřej Palát. Ten otevřel v páté minutě skóre utkání v Anaheimu. Minimálně poloviční zásluhu měl ale na brance skvělý presink Anthonyho Cirelliho, který svojí rychlostí a aktivitou vybojoval puk za brankou a ještě ho stihl přesně posunout na hokejku českého forvarda.

Cirelli se dočkal i gólové odměny, za tu mohl pro změnu on poděkovat jinému českému hokejistovi Blesků. Jan Rutta promptně nastřelil kotouč na branku, kde viděl spoluhráče. Právě mladý Cirelli se šťastně dostal k teči a brankou na 3:2 uzavíral druhou periodu.

Utkání nakonec vítěznou trefou rozhodla jedna z hvězd Tampy Nikita Kučerov. Hráči ze slunné Floridy se tak po slabším úvodu soutěže dostali už na čtvrté místo ve Východní konferenci a to právě i díky českým hokejistům v jejím dresu.

Výsledky NHL:
NY Rangers - Detroit 4:2 (0:0, 3:0, 1:2)
Branky: 30. Bučněvič, 32. Kreider, 40. Panarin, 46. Zibanejad - 46. Fabbri, 51. Filppula. Střely na branku: 39:25. Diváci: 17 169. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Panarin, 3. Kreider (všichni NY Rangers)
Pittsburgh - Philadelphia 4:3 v prodl. (0:1, 3:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 24. Malkin, 26. Rust, 32. Letang, 61. Crosby - 20. Voráček, 37. Pitlick, 43. Laughton. Střely na branku: 20:30. Diváci: 18 647. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Voráček (Philadelphia)
Ottawa - Washington 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)
Branky: 28. Tierney, 32. Chabot, 45. Anisimov - 31. a 60. Ovečkin, 5. Oshie (Vrána), 12. Kuzněcov (Vrána), 44. Hagelin. Střely na branku: 28:37. Diváci: 14 279. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Vrána (oba Washington), 3. Chabot (Ottawa)
Carolina - Vegas 3:4 (0:2, 1:0, 2:2)
Branky: 30. T. Teräväinen, 53. B. McGinn, 57. Aho - 4. Stastny, 10. Marchessault, 53. Schmidt, 58. Tuch. Střely na branku: 25:37. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval čtyři branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 89,19 procenta. Diváci: 18 150. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault (Vegas), 2. T. Teräväinen (Carolina), 3. Stastny (Vegas)
Winnipeg - Boston 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 7. Laine - 20. Bergeron (Pastrňák), 44. DeBrusk (Pastrňák). Střely na branku: 38:25. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask (Boston), 2. Laine (Winnipeg), 3. Bergeron (Boston)
Edmonton - St. Louis 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Branky: 6. a 45. Draisaitl, 6. C. Jones, 59. Archibald - 31. Perron, 43. Thomas. Střely na branku: 35:32. Diváci: 17 207. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Larsson, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton)
Anaheim - Tampa Bay 3:4 (2:2, 0:1, 1:1)
Branky: 9. Rakell, 19. Del Zotto, 60. Terry - 5. Palát, 15. Černák, 39. Cirelli (Rutta), 51. Kučerov. Střely na branku: 26:22. Diváci: 16 032. Hvězdy zápasu: 1. Cirelli (Tampa Bay), 2. Del Zotto (Anaheim), 3. B. Point (Tampa Bay)